Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Co si ještě koupím? A na co už nebudu mít?

Autor: Luboš Svačina | 29.05.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 5 komentářů
Co si ještě koupím? A na co už nebudu mít?

Ekonomická krize se dotýká řady domácností. Náklady na bydlení v posledních letech rostly. Za co Evropané nejvíce utrácí a na čem začínají šetřit? Řadu odpovědí týkajících se chování Evropanů přinesl spotřebitelský průzkum společnosti CETELEM.

V souvislosti s postupující ekonomickou krizí situace evropských domácností se zhoršuje. Domácnosti zaznamenávají pokles kupní síly. Po uplynulých letech všudy přítomného růstu nezbývá lidem nic jiného než začít přemýšlet o tom, kde začít šetřit. Situaci v jednotlivých zemí popisují statistiky zveřejněné v rámci průzkumu Barometr CETELEM 2009: Tváří v tvář krizi.

Graf číslo 1 ilustruje, jakým způsobem se vyvíjela struktura spotřeby evropských zemích v uplynulých 10 letech. Výdajové položky jsou rozčleněny do tří kategorií podle úrovně zbytnosti. Z grafu jednoznačně vyplývá, že během uplynulého desetiletí výrazně vzrostly výdaje na bydlení. Jestliže ještě v roce 1996 představovala položka bydlení 18,6 % z celkových výdajů domácnosti, v roce 2006 již to bylo celých 21 %. Bydlení je jednoznačně výdajem číslo 1.

S podobným dotazem se naše redakce v minulosti obrátila také na vás - naše čtenáře. Na otázku "Kolik procent příjmů vydává vaše domácnost za bydlení?" pouhých 11 % hlasujících odpovědělo, že na bydlení vydává méně než 10 % příjmů. Po 17 % hlasů získaly varianty od 10 % do 20 % příjmů a od 20 % do 30 % příjmů. 5 % hlasujících uvedlo, že neví, jaké jsou výdaje jejich domácnosti na bydlení. 

Graf 1: Vývoj struktury spotřeby evropských domácností v uplynulých 10 letech
Zdroj: Eurostat, Roostat BIPE pro Rusko, Portugalsko údaje za 1996 – 2004, 1996: průměr za 12 států (mimo Srbsko), 2006: průměr ze 13 států


91 % evropských domácností uvedlo, že v posledních letech pocítilo obzvlášť výrazný nárůst cen bydlení, potravin a dopravy. Naopak mírný růst cen zaznamenaly u elektrospotřebičů a elektrotechniky.

Graf 2: Největší nárůsty cen 

Zdroj: Barometr Cetelem 2009

Kde budeme šetřit?

Evropané mají pocit, že vlivem rostoucích cen zboží a služeb a na druhé straně stagnujících nebo dokonce klesajících příjmů domácnosti klesá jejich kupní síla. "Tempo růstu příjmů domácností by v roce 2009 bohužel nemělo v žádné ze zemí překročit 2 % (vyjma Ruska; výjimkou je Velká Británie, kde by hrubý disponibilní příjem měl, po "malém" růstu 1,9 % v roce 2008, v roce 2009 růst tempem 2,8 %). Růst cen se bude pohybovat mezi 1 % a 4 %. Pro Evropu, v níž neporoste kupní síla, budou roky 2008 a 2009 stěžejní: spotřebitelé, jejichž příjmy budou všeobecně růst velmi málo, či budou stagnovat, začnou při svém spotřebním rozhodování mnohem ostražitěji sledovat ceny. Trend hledání nejnižších cen se nebude týkat jen malé části populace, ale rozšíří se do všech sociálních tříd," uvádí autoři studie.

Graf 3: Vývoj kupní síly domácností v letech 2007, 2008 a 2009 (v %)
 

O brzkém obratu však podle všech indicií nemůže být ani řeč a respondenti oslovení v rámci průzkumu Cetelem si uvědomují, že situace na trhu je zatím nestabilní a očekávají, že se budou muset ještě více v některých položkách uskromnit.

Rozvrstvení odpovědí na otázku "U jakých položek byste snížili své výdaje v případě poklesu vaší kupní síly?" přináší tabulka číslo 1. Z tabulky vyplývá, že za nejvíce zbytnou položkou, na které by domácnosti mohly ještě ušetřit jsou alkoholické nápoje a tabák. V celoevropském průměru tuto položku jmenovala na prvním místě téměř čtvrtina oslovených (24 %). Logicky nejmenší potenciální úsporu představují nutné položky jako bydlení, vzdělávání a zdraví.

Tabulka 1: Pořadí položek, kde jsou domácnosti ochotny snížit své výdaje


Autoři průzkumu pozorují, že lidé se v tomto ohledu chovají velmi racionálně a přechází na nové druhy nákupního chování. Více než 90 % Evropanů je připraveno redukovat některé výdaje, přičemž volí buď cenu, nebo objem nákupů. Pouze 36 % Evropanů je připravených méně spořit a pouze 21 % by situaci řešilo půjčkou. Největší sklon k řešení situace půjčkou mají Rusové (42 %) a Srbové (39 %), naopak největší "odpor" k zadlužování mají Francouzi a Němci. Odpovědi obyvatel České republiky (20 %) se drží těsně pod evropským průměrem.

Tabulka 2: Jaké řešení byste zvolili pro zvýšení své kupní síly?


"Finanční krize ještě plně nedolehla na reálné hospodářství a očekává se všeobecný pokles životní úrovně evropských domácností. Přes klesající kupní sílu však přetrvává "chuť utrácet". Domácnosti přijímají nové spotřební strategie, činí nová rozhodnutí a rozvíjejí nové druhy spotřebního chování. Diskontní prodejny a internetové stránky s produkty s nízkou cenou již nejsou synonymem "spotřeby chudých", ale synonymem "chytrého nákupu", rekapitulují autoři studie zjištěné poznatky.

Anketa

Za co utrácíte největší část svého rodinného rozpočtu?

Bydlení (40)
 
Doprava (1)
 
Oblékání (2)
 
Potraviny (9)
 
Zábava (2)
 
Spoření, pojištění atp. (1)
 
Ostatní výdaje (0)
 Celkem hlasovalo 55 čtenářů

Co si ještě koupím? A na co už nebudu mít? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 520 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »