Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Elektřina od příštího roku podraží. Jak se nárůstu cen vyhnout?

Autor: Luboš Svačina | 01.10.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Elektřina od příštího roku podraží. Jak se nárůstu cen vyhnout?

Dohadům, o kolik stoupne v příštím roce cena elektřiny, je nejspíš konec. Energetický regulační úřad (ERÚ) včera zveřejnil výsledky svého šetření, podle kterého by cena elektřiny pro domácnosti měla od ledna 2011 vzrůst zhruba o 12 %. Je možné se nárůstu cen vyhnout? Jak?

Odhad Energetického regulačního úřadu (ERÚ)se nachází zhruba v půli dříve publikovaných odhadů. Největší producent elektrické energie společnost ČEZ na sklonku letošního léta předpovídala, že ceny elektřiny pro domácnosti vzrostou v roce 2011 o 22 % pro domácnosti a až o třetinu pro firemní odběratele. Naopak pouze 5% - 8% růst cen elektřiny predikovaly nejrůznější ekologické organizace a producenti alternativních zdrojů energií.
 

„ČEZ avizuje nutnost zdražení elektřiny o 22 procent a jako hlavní důvod uvádí podporu solární energetiky. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace to je však naprostý nesmysl. Podpora fotovoltaiky se v ceně elektřiny odrazí minimálně:„Podle našich výpočtů pouze 5 procenty v případě podpory fotovoltaických elektráren a 7–8 procenty v rámci podpory všech obnovitelných zdrojů energie,“ argumentoval před nedávnem František Smolka, člen představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO).

ERÚ: Cena elektřiny vzroste o 12 %

Podle aktuálních propočtů ERÚ by cena elektřiny pro domácnosti měla od ledna 2011 vzrůst zhruba o 11,5 - 12, 7 % a průmyslové podniky si připlatí o 16,5 procenta až 18,4 procenta více.

Podle ERÚ však hlavní příčinou nárůstu cen elektřiny je skutečně navýšení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů ze současných 160 Kč na 520 Kč za megawatthodinu. O kolik ceny nakonec vzrostou bude záležet na tom, kolik se podaří do konce roku zprovoznit solárních elektráren.

Solární elektrárny mají v současnosti instalovaný výkon zhruba 754 megawattů. Do konce roku ERÚ předpokládá, že se připojí 1400 až 1600 MW. "V současnosti provádíme ještě zpřesňující odhady," uvedl předseda ERÚ Josef Fiřt. "Konečný instalovaný výkon se letos bude nacházet zřejmě mezi 1500 a 1600 MW," dodal místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček.

Graf 1: Počty dostavěných a rozestavěných slunečních elektráren v ČR

Zdroj: ERÚ

V korunovém vyjádření cena elektřiny pro průměrnou domácnost, která bydlí ve třípokojovém bytě a elektřinou svítí, vaří a používá obvyklé spotřebiče, a ze sítě odebere zhruba 2500 kilowatthodin, by měla v příštím roce narůst o 1300 Kč/rok.  Domácnosti, které elektřinou také topí a jejichž spotřeba se pohybuje kolem 15 000 kilowatthodin, si podle aktuálních propočtů v příštím roce připlatí 7700 Kč.

Daleko horší dopad bude mít plánované zdražení na firemní odběratele elektrické energie. Ti sice mohou vyšší cenu energií promítnout do ceny prodávaného zboží a výrobků, nicméně jejich konkurenceschopnost tím výrazně utrpí. Což může v konečném důsledku znamenat jediné. Buď budou zákazníci nárůst cen akceptovat, nebo se rozhodnou nakupovat levnější konkurenční výrobky a český výrobce buď ukončí výrobu, nebo svou výrobu přesune do země s nižšími náklady.

Je evidentní, že takto výrazný nárůst cen energií bude znamenat pro domácí producenty tvrdý zásah, který navíc přichází v době, kdy se český průmysl teprve opět „staví na nohy.“

Je možné se vyhnout zdražení elektřiny

Ceny porostou u všech distributorů, proto uniknout zdražení je z pohledu domácností téměř nemožné. Jedinou možností, jak alespoň částečně snížit náklady na provoz domácnosti, je snížit její spotřebu nebo zauvažovat o změně dodavatele elektřiny. Energetický regulační úřad na svých stránkách nabízí celkem zdařilý kalkulátor, díky kterému si můžete spočítat, kolik byste přechodem ke konkurenci při stávajících cenách ušetřili. Vzhledem k tomu, že ceny elektrické energie porostou napříč trhem, bez ohledu na konečného dodavatele, rozdíly v konečné výši úspor by se ani po zmiňovaném zdražení neměly příliš měnit.

Tip: Cenový kalkulátor za dodávky elektřiny podnikatelům i domácnostem (http://kalkulator.eru.cz/)

Jedinou - i když ne 100% účinnou - cestou, jak zdražení elektřiny uniknout, je přechod na alternativní zdroje elektrické energie. Bohužel tento krok by byl pravděpodobně finančně náročnější, než kolik by činila aktuální úspora na zaplacených účtech za elektřinu. Navíc vláda právě jedná o možnostech, jak výši příspěvků a tím i cenu elektřiny v dalších letech srazit dolů, nejlépe na svou současnou úroveň. Z dlouhodobého hlediska však výměna zdrojů elektrické energie, nebo vytápění může přinést zajímavou úsporu provozních nákladů a rozhodně stojí za zvážení. Cena elektřiny dodávané českým domácnostem vzrostla od roku 2000 více než dvojnásobně. 

Bohužel smutnou skutečností je fakt, že ani odpojením od vnější elektrické sítě nelze zvýšení cen zcela vyhnout. Růst vstupních nákladů totiž firmy alespoň z části promítnou do cen svých výrobků, a tímto způsobem dopadne zdražení elektřiny na tuzemské domácnosti podruhé, a téměř bez šance na únik. 

Anketa

Měnil/a jste dodavatele elektrické energie?

Ano. (29)
 
Ne. (38)
 Celkem hlasovalo 67 čtenářů

Elektřina od příštího roku podraží. Jak se nárůstu cen vyhnout? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »