EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: Luboš Svačina

01. 10. 2010

1 komentář

Elektřina od příštího roku podraží. Jak se nárůstu cen vyhnout?

 


 

Odhad Energetického regulačního úřadu (ERÚ)se nachází zhruba v půli dříve publikovaných odhadů. Největší producent elektrické energie společnost ČEZ na sklonku letošního léta předpovídala, že ceny elektřiny pro domácnosti vzrostou v roce 2011 o 22 % pro domácnosti a až o třetinu pro firemní odběratele. Naopak pouze 5% – 8% růst cen elektřiny predikovaly nejrůznější ekologické organizace a producenti alternativních zdrojů energií.
 

„ČEZ avizuje nutnost zdražení elektřiny o 22 procent a jako hlavní důvod uvádí podporu solární energetiky. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace to je však naprostý nesmysl. Podpora fotovoltaiky se v ceně elektřiny odrazí minimálně:„Podle našich výpočtů pouze 5 procenty v případě podpory fotovoltaických elektráren a 7–8 procenty v rámci podpory všech obnovitelných zdrojů energie,“ argumentoval před nedávnem František Smolka, člen představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO).

ERÚ: Cena elektřiny vzroste o 12 %

Podle aktuálních propočtů ERÚ by cena elektřiny pro domácnosti měla od ledna 2011 vzrůst zhruba o 11,5 – 12, 7 % a průmyslové podniky si připlatí o 16,5 procenta až 18,4 procenta více.

Podle ERÚ však hlavní příčinou nárůstu cen elektřiny je skutečně navýšení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů ze současných 160 Kč na 520 Kč za megawatthodinu. O kolik ceny nakonec vzrostou bude záležet na tom, kolik se podaří do konce roku zprovoznit solárních elektráren.

Solární elektrárny mají v současnosti instalovaný výkon zhruba 754 megawattů. Do konce roku ERÚ předpokládá, že se připojí 1400 až 1600 MW. "V současnosti provádíme ještě zpřesňující odhady," uvedl předseda ERÚ Josef Fiřt. "Konečný instalovaný výkon se letos bude nacházet zřejmě mezi 1500 a 1600 MW," dodal místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček.

REKLAMA

Graf 1: Počty dostavěných a rozestavěných slunečních elektráren v ČR


Zdroj:
ERÚ

V korunovém vyjádření cena elektřiny pro průměrnou domácnost, která bydlí ve třípokojovém bytě a elektřinou svítí, vaří a používá obvyklé spotřebiče, a ze sítě odebere zhruba 2500 kilowatthodin, by měla v příštím roce narůst o 1300 Kč/rok.  Domácnosti, které elektřinou také topí a jejichž spotřeba se pohybuje kolem 15 000 kilowatthodin, si podle aktuálních propočtů v příštím roce připlatí 7700 Kč.

Daleko horší dopad bude mít plánované zdražení na firemní odběratele elektrické energie. Ti sice mohou vyšší cenu energií promítnout do ceny prodávaného zboží a výrobků, nicméně jejich konkurenceschopnost tím výrazně utrpí. Což může v konečném důsledku znamenat jediné. Buď budou zákazníci nárůst cen akceptovat, nebo se rozhodnou nakupovat levnější konkurenční výrobky a český výrobce buď ukončí výrobu, nebo svou výrobu přesune do země s nižšími náklady.

Je evidentní, že takto výrazný nárůst cen energií bude znamenat pro domácí producenty tvrdý zásah, který navíc přichází v době, kdy se český průmysl teprve opět „staví na nohy.“

REKLAMA

Je možné se vyhnout zdražení elektřiny

Ceny porostou u všech distributorů, proto uniknout zdražení je z pohledu domácností téměř nemožné. Jedinou možností, jak alespoň částečně snížit náklady na provoz domácnosti, je snížit její spotřebu nebo zauvažovat o změně dodavatele elektřiny. Energetický regulační úřad na svých stránkách nabízí celkem zdařilý kalkulátor, díky kterému si můžete spočítat, kolik byste přechodem ke konkurenci při stávajících cenách ušetřili. Vzhledem k tomu, že ceny elektrické energie porostou napříč trhem, bez ohledu na konečného dodavatele, rozdíly v konečné výši úspor by se ani po zmiňovaném zdražení neměly příliš měnit.

Tip: Cenový kalkulátor za dodávky elektřiny podnikatelům i domácnostem (http://kalkulator.eru.cz/)

Jedinou – i když ne 100% účinnou – cestou, jak zdražení elektřiny uniknout, je přechod na alternativní zdroje elektrické energie. Bohužel tento krok by byl pravděpodobně finančně náročnější, než kolik by činila aktuální úspora na zaplacených účtech za elektřinu. Navíc vláda právě jedná o možnostech, jak výši příspěvků a tím i cenu elektřiny v dalších letech srazit dolů, nejlépe na svou současnou úroveň. Z dlouhodobého hlediska však výměna zdrojů elektrické energie, nebo vytápění může přinést zajímavou úsporu provozních nákladů a rozhodně stojí za zvážení. Cena elektřiny dodávané českým domácnostem vzrostla od roku 2000 více než dvojnásobně. 

Bohužel smutnou skutečností je fakt, že ani odpojením od vnější elektrické sítě nelze zvýšení cen zcela vyhnout. Růst vstupních nákladů totiž firmy alespoň z části promítnou do cen svých výrobků, a tímto způsobem dopadne zdražení elektřiny na tuzemské domácnosti podruhé, a téměř bez šance na únik. 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Johnny

    30 listopadu, 2010

    Myslím, že vhodným výběrem dodavatele elektřiny opravdu můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně. Na webu http://www.cenyenergie.cz můžete během minuty zjistit, jaké tarify se nabízí ve vašem kraji a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Občas je to docela síla…

    Odpovědět