Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Energetický audit – základ pro úspory na vytápění v další topné sezóně

V nedávné době obdržela většina domácností i firem vyúčtování energií za minulý rok. Ne vždy je pohled na potřebný doplatek a zvyšující se zálohy příjemný a nastává otázka, co udělat, aby se příští rok situace zlepšila. Jednou z možností, jak zabránit zbytečnému úniku tepla, a tím ušetřit, je vypracování energetického auditu, protože skutečné příčiny ztrát energií nebo zbytečně vysoké náklady na vytápění často odhalí jen akreditovaný odborník.

Energetický audit odhalí všechny příčiny vyšší spotřeby tepla v průběhu topné sezóny v případě vašeho domu či bytu. Po provedení energetického auditu zkušeným specialistou, obdržíte seznam opatření, která povedou k úspoře nákladů na spotřebované energie (vytápěním ohřev teplé vody) a vypočítání doby návratnosti investice do případných úprav. Doporučená opatření jsou různě finančně náročná a závisí jen na vás, která se rozhodnete realizovat (viz. dále).

Co energetický audit přesně znamená a jaké jsou jeho cíle?

Energetický audit je službou energeticky zaměřených firem nebo samostatných specialistů, díky které zjistíte, jak můžete na temperování vaší domácnosti (domu, bytu, chaty apod.) ušetřit. Vyhodnocuje energetické hospodářství – tepelné rezervy objektů, technologie a paliva, kterými vytápíte, provádí analýzu a na jejím základě navrhuje zlepšení v oblasti snížení spotřeby energií a paliv. Hodnotí se toky energií a jejich využití a u budov se zjišťují tepelně technické vlastnosti. Výsledkem je analýza stávajícího stavu, odhalení nedostatků v energetickém hospodářství vaší domácnosti. Díky energetickému auditu získáte návrh různých variant opatření, která přinesou úspory energie za vytápění a ohřev teplé vody. Z navržených opatření se vyberou ta, která můžete bez jakýchkoli problémů realizovat nebo naopak taková, která zajistí dlouhodobé úspory, ačkoli vstupní náklady na provedení nemusí být nízké. Tedy najdete si s pomocí odborníka možnosti úspor nejoptimálnějších právě pro vás. Vaše vybrané řešení by mělo být výhodné, a to nejen z hlediska okamžitých úspor energie, ale i z pohledu ekonomického (tj. návratnosti vložené investice). Důraz se klade také na vliv na životní prostředí. (Zohledňuje se nejen spotřeba tepla, ale provádí se také vyhodnocení vypouštěných zplodin do okolního prostředí. To je zajímavé například pro rodiny s dětmi, kdy děti často pobývají na zahradě a přicházejí do kontaktu s případnými spalinami a dalšími škodlivinami s negativním vlivem na jejich zdraví.)

Výsledkem energetického auditu není pouhý návrh úsporných opatření - teoretický materiál, který bude vlastníka zatěžovat dalšími povinnostmi, ale především návod, jak postupovat, aby se snížila spotřeba a zvýšila efektivnost využití paliv a energií. 

Do nedávna byly energetické audity pouze dobrovolnou záležitostí. Na základě Zákona o hospodaření energií č 406/2000 Sb., § 9 jsou od roku 2001 vybrané subjekty povinny energetický audit zpracovat. V návaznosti na tento zákon byla vydána prováděcí vyhláška č. 213/2001 Sb., která přímo stanovuje přesná pravidla pro zpracování energetických auditů. Energetický audit se stal závazný pro řadu subjektů, které mají roční spotřebu energie vyšší, než je vyhláškou stanovená mez.

Jak energetický audit probíhá?

Energetický audit je prováděn profesionálním akreditovaným odborníkem s odpovídajícím vzděláním a doplňkovými kurzy. Samozřejmostí je také soustavné doškolování v oblasti paliv a energií, energetických a tepelných systémů a vlivů různých opatření na ekonomiku provozu topného systémů objektů. Při energetickém auditu se hodnotí hospodaření s energiemi v daném objektu s důrazem na ekonomiku provozu, popisuje se tepelně-technický stav budovy a charakteristika použití budovy. Důležitou součástí tohoto procesu je také výčet a popis energeticky významných technologií (vše, co vydává teplo, ohřívá budovu a vodu).

Výstupem je soubor opatření, jak postupovat při snižování energetické a ekonomické náročnosti. V některých případech se jedná pouze o velmi levná doporučení, jako například nastavení optimální teploty v místnostech a na chodbách v rámci stávajícího topného systému, nebo zajištění izolace oken a dveří, případně tepelné izolace celého objektu. Jindy se jedná o návrh změny paliva či dodavatele tepla, nebo doplnění dalšího zdroje tepla do systému (např. krbová kamna na dřevo na chatě či chalupě, využití topného systému současně pro ohřev vody pokud není apod.).

Kde si můžete energetický audit objednat a získat další informace?

Jednou ze společností, která v rámci svých služeb energetický audit provádí, je firma Thermoil. Na její zákaznické lince se můžete dovědět podrobnější informace a naplánovat schůzku s odborníkem, který Vám poradí, zda právě pro vás bude audit užitečnou investicí. Můžete se podívat i na příklad již provedeného auditu, abyste si dokázali představit přesněji, jak konkrétně tato služba vypadá.

Na rozdíl od některých konkurenčních auditorů budete překvapeni poměrně nízkou cenou vzhledem k náročnosti provedení a zpracování auditu. Cena se v případě Thermoilu pohybuje v rozmezí od 5.000-15.000 Kč, v závislosti na velikosti objektu (domácnosti).  Provedení auditu se rozhodně vyplatí, protože průměrná výše úspory za dodávané teplo dosahuje až desítky procent, což potvrzují i slova jednatele firmy Thermoil, uznávaného odborníka na vytápění, paliva a energie, pana Richarda Richtermoce: „Zabýváme se otázkami úspor energií při vytápění poměrně dlouhou dobu. Dnes již neplatí, že energetický audit domácností je otázkou desítek tisíc korun. Ceny na trhu se samozřejmě výrazně liší a i kvalita prováděného auditu je různá. My vsázíme na odbornou pomoc domácnostem i firmám s minimálními náklady, protože spokojený zákazník se k nám potom vrací a s naší pomocí realizuje větší či menší úpravy topného systému, přechod na levnější druh vytápění nebo jen nastavením optimálního temperování domu či bytu. To už záleží na individuálních požadavcích zákazníka. Náročnost realizace opatření může sahat od několika set korun až po desítky i stovky tisíc. Těší nás každá pozitivní odezva na naší infolince nebo na webu, protože efekt realizace alespoň některých jednoduchých opatření je okamžitý a markantní.“ 

Energetický audit – základ pro úspory na vytápění v další topné sezóně >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »