Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoindex prosinec 2010: Banky poskytly hypotéky za více než 10 miliard!

Autor: Luboš Svačina | 19.01.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 2 komentáře
Hypoindex prosinec 2010: Banky poskytly hypotéky za více než 10 miliard!

Snižování úrokových sazeb zabralo. Hypoteční banky v posledním měsíci loňského roku překonaly očekávání a sjednaly hypotéky za více než 10 miliard korun. Za tuto metu jsme se podívali naposledy v červenci 2008.

Závěr loňského roku vyšel hypotečním bankám na jedničku. S výjimkou rekordního roku 2007, banky nikdy nevykázaly v posledním měsíci takové množství hypoték, jako v loňském prosinci. I přes nižší počet pracovních dnů a navzdory předvánoční atmosféře se bankéřům podařilo s klienty sjednat 6106 nových úvěrových smluv v celkovém objemu 10,289 miliard korun. To je zhruba o 2,3 miliardy více než v předcházejícím měsíci, a o 4,3 miliardy více, než ve stejném období roku 2009. Hranici 10 miliard se bankám podařilo překonat naposledy v červenci 2008, tedy jen pár měsíců před tím, než celosvětovou ekonomiku paralyzovala finanční krize a následně ekonomická recese. 

Graf 1: Objem a počet poskytnutých hypoték v jednotlivých měsících

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Podtrženo, sečteno: díky zlepšující se makroekonomické situaci v České republice, velmi příznivému vývoji úrokových sazeb, poklesu cen nemovitostí a souběhu celé řady dalších vlivů se bankám za celý loňský rok podařilo uzavřít 50 386 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 84,26 miliardy korun. V meziročním porovnání to znamená 13% nárůst jak v počtu, tak objemu poskytnutých hypoték a 4. nejlepší výsledek v novodobé historii hypotečního bankovnictví v ČR. 

Graf 2: Objem poskytnutých hypoték v jednotlivých letech

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX


„Hypoteční úvěry poskytnuté v roce 2010 za více než 84 miliard korun představují velmi solidní výsledek, který v podstatě odpovídá našim odhadům,"
komentoval výsledky FINCENTRUM HYPOINDEXu Jan Sadil, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky. "Po více než dvou letech překročil objem poskytnutých hypoték během jediného měsíce magickou hranici 10 miliard korun. Důvodů je více - mezi nejdůležitějšími spatřuji vrcholící akční nabídky bank, příznivý vývoj úrokových sazeb a pravděpodobně i novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Každopádně výsledky roku 2010 jsou dobrou zprávou pro celý český hypoteční trh, přestože stávající nastavení úrokových sazeb je dlouhodobě těžko udržitelné a lze očekávat jejich růst,“ doplnil Jan Sadil.

Tip: Sledujte vývoj hypotečního trhu s novým grafem Fincentrum Hypoindexu

Mezi klienty roste zájem o pětileté fixace

Největší podíl na celkovém objemu poskytnutých hypoték si v uplynulém měsíci opět připsaly hypotéky s fixací úrokové sazby na pět let (51,9 %). Z celkových 6106 se pro tuto fixační variantu rozhodlo 3421 klientů, tedy něco málo přes 56 %. Průměrná úroková sazba hypoték s pětiletou fixací meziměsíčně poklesla o 11 bazických bodů a dočasně zakotvila na úrovni 4,21 %. Naopak nepatrný "ústup ze scény" zaznamenaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, jejichž podíl činil 3,5 % z celkového počtu poskytnutých hypoték.

"Výrazný nárůst objemu byl zaznamenán u pětiletých fixací, jejichž průměrná sazba prohlubuje několikaletá minima. Klienti mají v současné době jedinečnou příležitost získat úrokovou sazbu na pětileté fixaci okolo 4 %. Za půl roku se může klidně stát, že vzhledem k maržím variabilních sazeb na tom klienti s pětiletou fixací z tohoto období budou lépe než klienti, kteří preferovali o pár desetin nižší variabilní sazbu," uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Jak se bude situace na hypoteční trhu vyvíjet v následujících měsících bude bezpochyby hodně záležet na kondici českého hospodářství a také vývoji úrokových sazeb. "Dostupnost bydlení je v současné chvíli na nejlepší úrovni za poslední čtyři roky, což je jedním z důvodů výborného závěru roku 2010. Úrokové sazby jsou sice blízko svého dna, přesto se domnívám, že příznivé podmínky by měly názoru přetrvávat minimálně ještě do konce 2. čtvrtletí," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

Pod tlakem konkurence sazby klesly během 1 roku o 1,29 p.b.

Navzdory množícím se predikcím blížícího se nárůstu úrokových sazeb, souhrnný ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX i nadále vykazuje klesající trend. Průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték v uplynulém měsíci klesla o desetinu procentního bodu a opět se o notný kus přiblížila 4% hranici. K jejímu zdolání nyní zbývá už jen 21 bazických bodů. V součtu za celý loňský rok průměrná úroková sazba hypoték klesla o více než 1,25 procentního bodu.

Graf 2: Vývoj úrokových sazeb hypoték – prosinec 2010


Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Období leden únor březen duben květen  červen červenec srpen září  říjen listopad prosinec
FINCENTRUM HYPOINDEX 5,52% 5,37% 5,41% 5,29% 5,12% 4,92% 4,84% 4,79% 4,56% 4,42% 4,33% 4,23%

Co se týče jednotlivých fixací, tak k největšímu meziměsíčnímu propadu úrokových sazeb došlo u hypoték s úrokovou sazbou pevně sjednanou na jeden rok a pět let (-11 b.p.). Naopak nepatrný nárůst zaznamenaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, které meziměsíčně podražily o 1 setinu procentního bodu.

Kde lze aktuálně ušetřit?

Úsporu na vstupním poplatku při vyřizování hypotéky nabízí Volksbank, kde klienti až do 21. února zaplatí za zpracování úvěrové dokumentace symbolickou jednu korunu. Nabídka se vztahuje jak na standardní hypoteční úvěry z nabídky banky, tak na Americké hypotéky. Poplatek za refinancování však i nadále činí 999 Kč. Hypotéky s nulovým poplatkem nyní na českém trhu nabízí Raiffeisenbank, mBank a Česká spořitelna. 

Novinky na hypotečním trhu 

K  1. 1. 2011 vstoupila v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, která se dotýká také amerických hypoték a předhypotečních úvěrů. Banky nyní musí nově poskytovat u těchto typů úvěrů klientům údaje o RPSN (tzv. roční procentní sazba nákladů – náklady na úvěr včetně úrokové míry a započtení poplatků) a klienti mají například ze zákona možnost, od úvěru do 14 dnů od uzavření smlouvy bez udání důvodů odstoupit.

Česká spořitelna dočasně nabízí sjednání Ideální hypotéky s možností mimořádných splátek bez sankčních poplatků. Nabídka platí pro všechny hypotéky, o které si klienti zažádali v termínu od 1. Ledna do 28. února letošního roku.  

Maximální výše mimořádných splátek v jednom období fixace úrokové sazby je 25 % částky úvěru pro fixaci kratší než 10 let, 50 % částky úvěru pro fixaci nad 10 let, avšak kratší než 15 let, a 75 % částky úvěru pro fixaci 15 let a více.

LBBW Bank začala klientům nabízet hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Pod obchodním názvem IQ plovoucí hypotéka nabízí úvěr s úrokovou sazbou navázanou na vývoj 1měsíční sazby PRIBOR určované Českou národní bankou. V současné chvíli LBBW Bank tuto variantu financování nabízí s úrokovou sazbou od 3,29 %.

Tabulka 1: Souhrnná data za měsíc prosinec 2010

Doba fixace úrokové sazby Všechny fixace 1 rok 3 roky 5 let Variabilní ÚS
Fincentrum Hypoindex 4,23% 4,69% 4,30% 4,21% 3,29%
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) -10 -11 -6 -11 1
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1685 1650 1847 1560 2024
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6180 6430 6220 6172 5690
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7511 7748 7549 7503 7044
Účelovost úvěrů:          
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 65% 66% 54% 62% 54%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 18% 22% 21% 20% 14%
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 17% 12% 25% 18% 32%

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na
http://www.hypoindex.cz/ ).


Anketa

Co je podle vašeho názoru hlavní příčinou nárůstu objemu poskytnutých hypoték v prosinci loňského roku?

Pokles úrokových sazeb (13)
 
Pokles cen nemovitostí (3)
 
Obavy z nárůstu úrokových sazeb (1)
 
Obavy ze zvyšování DPH (0)
 
Jiné důvody (vyjádřete svůj názor v diskuzi pod článkem) (2)
 Celkem hlasovalo 19 čtenářů

Hypoindex prosinec 2010: Banky poskytly hypotéky za více než 10 miliard! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »