Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoindex srpen 2008: Úrokové sazby na maximu

Autor: Luboš Svačina | 17.09.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Hypoindex srpen 2008: Úrokové sazby na maximu

Průměrné úrokové sazby poskytnutých hypoték, měřené FINCENTRUM HYPOINDEXEM, překonaly své dosavadní maximum z ledna 2003. Navíc u hypoték s jednoletou fixací došlo k prolomení 6% hranice.

Zvyšování úrokových sazeb na začátku letošních prázdnin výrazně zahýbalo tuzemským hypotečním trhem.
Naposledy v lednu roku 2003, kdy začal ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX mapovat český hypoteční trh, byly úrokové sazby hypoték takhle vysoko - tehdy to bylo 5,73 %. Od letošního srpna bude statistikám dominovat nový "rekord".

Souhrnný ukazatel průměrných úrokových sazeb poskytnutých hypotečních úvěrů se v tomto měsíci vyšplhal na, před rokem těžko představitelných, 5,82 %, tedy své historické maximum. Navíc úroková sazba „jednoletých hypoték“ vzrostla o čtvrt procetního bodu a překonala magickou šestiprocentní hranici -  6,07 %.

V porovnání s předchozím měsícem vzrostly v letošním srpnu celkové průměrné úrokové sazby o 19 bazických bodů. Přičemž trend v rozdílném vývoji jednoletých a pětiletých fixací ještě zesílil. Odstup mezi sazbami pro 1letou a 5letou fixaci se rozevřel o celých 37 bazických bodů "ve prospěch" pětiletých fixací. Viz. tabulka č. 1.

Graf 1: Hypoindex srpen 2008 

Zdroj:
FINCENTRUM HYPOINDEX

Vývoj úrokových sazeb, resp. jejich další růst, se negativně odrazil také v počtu a objemu sjednaných hypotečních úvěrů v osmém měsíci letošního roku. V porovnání s červencovými statistikami FINCENTRUM HYPOINDEXu se počet nově sjednaných hypoték snížil z 6 725 na 5 298, tedy o celých 22 % a celkový objem úvěrů klesl o 2,6 miliardy Kč na 9,55 miliardy Kč. O více než 10 000 Kč se také snížila průměrná částka úvěru, která v srpnu činila 1 803 103 Kč.


Graf 2: Počet a objem poskytnutých hypotečních úvěrů
 
Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Na přelomu srpna a července přistoupily hypoteční banky k razantnímu snižování úrokových sazeb, proto v následujících měsících očekáváme určitou korekci průměrných úrokových sazeb. Pro snížení úrokových sazeb se rozhodli největší hráči na trhu, tedy jak Česká spořitelna, tak Komerční bankaRaiffeisenbank a skupina Hypoteční banky, takže hypoteční trh tuto změnu kurzu určitě pocítí.   

Kde lze aktuálně ušetřit?

Spolu s koncem školních prázdnin, skončila také velká část marketingových kampaní, díky kterým mohli klienti žádat o hypotéky za zvýhodněných podmínek (bez poplatku za vyřízení apod.) V září nabízí poplatkové prázdniny na vyřízení standardní hypotéky pouze ČSOB. Žádnou další akční nabídku jsme na našem serveru nezaznamenali.


Na druhou stranu klienti mohou využít výhodnějších úrokových sazeb hypoték, k jejichž snížení došlo na konci srpna, především ale na začátku září. V některých případech hypotéky zlevnily až o 3 desetiny procentního bodu. Aktuální přehled úrokových sazeb jsme publikovali v článku „Hypoteční banky se pustily do snižování úrokových sazeb“.

Trvale bez poplatku za vyřízení nabízí hypotéky v současnosti na českém trhu Raiffeisenbank, Česká spořitelna a mBank, paušální poplatek za zpracování hypotéky v přijatelné výši 2 900 Kč účtuje klientům Komerční banka.  

Novinky na hypotečním trhu

Do zprostředkování hypoték se aktivně zapojila také developerská společnost FINEP, která založila dceřinou společnost FINEP Finanční služby. Tato bude svým klientům poskytovat kompletní servis související s pořízením nemovitosti a jejím financováním. Bude spolupracovat jak s hypotečními bankami, tak se stavebními spořitelnami. Výhledově by společnost FINEP Finanční služby měla poskytovat služby také z oblasti pojištění. V případě developerských společností se jedná o významnou inovaci, o které hovořil v našem rozhovoru Vlastimil Nigrin z Hypoteční banky. Ten nám v rozhovoru sdělil, že Hypoteční banka plánuje v brzké budoucnosti rozšířit svou skupinu partnerů v rámci svého multibrandu. Podle mého názoru by se společnost FINEP Finanční poradenství mohla stát právě jedním z těchto strategických partnerů.

Podle ekonomického deníku E15 hypoteční banky výrazně zpřísnily podmínky pro poskytování stoprocentních hypoték a údajně výrazně omezují jejich poskytování. V některých bankách na stoprocentní hypotéku nedosáhnou ani bonitní klienti. Na to, jakým způsobem se ke 100% hypotékám staví Hypoteční banka, jsme se v našem rozhovoru zeptali Vlastimila Nigrina, náměstka generálního ředitele Hypoteční banky. Ten nám však sdělil, že žádné změny v tomto směru Hypoteční banka neuskutečnila a ani v nejbližší době neplánuje.

Usnadnění pro klienty, kteří čerpají hypotéku na výstavbu, představila ČSOB. Ta na svůj web umístnila tzv. Expresní protokol o stavu stavby. Jedná se o elektronický dokument, který může zcela nahradit standardní protokol o stavu stavby připravovaný odhadcem. Pro klienta tato služba představuje jak úsporu času, tak peněz.

Poslední novinkou je modifikace parametru hypotéky GE Money Bank, která až na tři roky prodloužila lhůtu, po kterou lze zpětné proplatit náklady vynaložené na pořízení nemovitosti (nákup, výstavba, rekonstrukce).

Tabulka 1: Hypoindex – souhrnná data za měsíc srpen

Souhrn za srpen 2008      
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 5,82 % 6,07 % 5,70 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) 19 25 15
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 803 2 165 1 678
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 7 063 7 207 6 994
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 8 344 8 478 8 279
Účelovost úvěrů:      
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 60 % 68 % 58 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 22 % 21 % 21 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 18 % 11 % 21 %

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na
http://www.hypoindex.cz/.

Hypoindex srpen 2008: Úrokové sazby na maximu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

INTER BIU CREDIT UNION melissa graham | 04.01.2013 08:53

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »