Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoteční banky v cílové rovince

Autor: Luboš Svačina | 29.10.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 2 komentáře
Hypoteční banky v cílové rovince

Hypoteční banky za uplynulé tři čtvrtletí poskytly hypotéky v celkovém objemu převyšujícím 136 miliard Kč. Konec roku je již na dohled a banky vyrážejí do závěrečného spurtu. Ministerstvo pro místní rozvoj očekává, že by se letos mohla celková částka úvěrů vyšplhat na 180 miliard korun.

Na konci minulého týdne Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zveřejnilo aktuální statistiky ilustrující vývoj na českém hypotečním trhu v uplynulých třech čtvrtletích letošního roku, přičemž aktuální zprávu o vývoji na trhu Ministerstvo doplnilo ještě svým odhadem pro zbývající 4. kvartál letošního roku.  

Z publikovaných statistik jednoznačně vyplývá, že letošní rok není a nebude zdaleka tak černý (v porovnání s rokem 2007), jak se zejména v první polovině letošního roku zdálo. Pokud by se naplnily odhady statistiků MMR tak hypoteční banky v letošním roce poskytnou hypoteční úvěry v celkovém objemu dosahujícím téměř 180 miliard Kč. Následující graf kumulativně zobrazuje celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů v jednotlivých čtvrtletích roku 2007 a 2008, přičemž součástí je také predikce na 4. kvartál roku 2008.

Graf 1: Celkový objem hypotečních úvěrů v milionech Kč za rok 2007 a 2008 (kumulovaně) 
 
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

"Ve třetím čtvrtletí roku 2008 bylo poskytnuto hypotečními bankami na českém území celkem 17 690 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 47,6 mld. Kč, což je o 3 % méně než ve stejném období roku 2007. Jde o srovnatelný vývoj s druhým čtvrtletím roku 2008, kdy bylo poskytnuto v objemu o 1,5 % méně hypotečních úvěrů než v roce předešlém. Jediný letošní dramatický propad v objemu poskytnutých úvěrů byl tedy pouze v 1. kvartálu, kdy došlo k propadu o 15 %. To bylo zaviněno „předzásobením" hypotéčními úvěry na konci roku 2007 na straně klientů, kteří se báli připravovaných změn v daňových zákonech," hodnotí výsledky 3. čtvrtletí Ministerstvo pro místní rozvoj.

Kdo si o hypotéku žádá nejčastěji?

Uvedené statistiky Ministerstva pro místní rozvoj zahrnují počty a objemy všech v tuzemsku sjednaných hypotečních úvěrů. To znamená jak hypotéky poskytnuté fyzickým osobám - občanům, tak hypotéky čerpané podnikatelskými subjekty nebo municipalitami. (obce, kraje). Zdaleka největší podíl, jak v počtu, tak objemu, mají na trhu hypotéky pro fyzické osoby a podnikatelské subjekty. Naopak využívají hypotečního financování výstavby pouze minimálně. Viz. následující graf.

Graf 2: Podíly na celkovém objemu poskytnutých hypoték (v milionech Kč) 
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Občanské hypotéky

Jak už bylo uvedeno výše: evidencí Ministerstva pro místní rozvoj prochází počty a objemy poskytnutých hypoték za celý trh. Jaký vývoj a jaké výsledky očekává Ministerstvo v oblasti občanských hypoték, tedy hypoték na na koupi, výstavbu či rekonstrukci bytů či rodinných domů, kde žadateli jsou fyzické osoby?

Po očištění o hypoteční úvěry poskytnuté podnikatelským subjektům a municipalitám se vývojová křivka počtů a objemů poskytnutých úvěrů v porovnání s celkovými statistikami výrazně neliší. Tedy s výjimkou 2. čtvrtletí loňského roku, kdy se hypotečním bankám podařilo uzavřít neuvěřitelných 27 628 úvěrových smluv v celkovém objemu přesahujícím 46 miliard Kč. Za celý loňský to potom bylo 83 344 hypoték, u nichž celková smluvní jistina dosáhla částky 142,3 miliardy korun. 

V letošním roce předpokládají ministerští statistici, že hypoteční banky obslouží 70 028 klientů, kteří vyčerpají úvěry za 122,4 miliardy Kč. V porovnání s výjimečným rokem 2007 by to znamenalo 14% pokles, nicméně oproti rokům 2005 a 2006 by banky zaznamenaly 21% (2006)  resp. 70% (2005) nárůst.  
 
Graf 3: Počet poskytnutých hypoték za jednotlivá čtvrtletí
 
 
Graf 4: Objem poskytnutých hypoték za jednotlivá čtvrtletí (v milionech Kč)

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR 

Závěr

Zda se hypotečním bankám podaří dosáhnout na kýženou metu 180 miliard korun bude záviset na několika faktorech. Nicméně s ohledem na současnou situaci na světových finančních trzích, která zprostředkovaně začíná ovlivňovat také dění v České republice, bych si dovolil tvrdit, že zmíněná meta zůstane pro letošní rok nepokořena. Na trhu vládne nejistota ohledně dalšího vývoje, která se začíná projevovat jak na straně bank, tak na straně žadatelů o úvěry. Ztrácí se ochota klientů zadlužovat se. V případě bank naopak rostou nároky na bonitu klientů a hodnotu nemovitosti sloužící jako zajištění úvěru.

Anketa

Hypoteční banky v cílové rovince >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: data | 04.11.2008 09:28
data Datou | 31.10.2008 17:12

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »