EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Luboš Svačina

29. 10. 2008

2 komentáře

Hypoteční banky v cílové rovince

 


 

Na konci minulého týdne Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zveřejnilo aktuální statistiky ilustrující vývoj na českém hypotečním trhu v uplynulých třech čtvrtletích letošního roku, přičemž aktuální zprávu o vývoji na trhu Ministerstvo doplnilo ještě svým odhadem pro zbývající 4. kvartál letošního roku.  

Z publikovaných statistik jednoznačně vyplývá, že letošní rok není a nebude zdaleka tak černý (v porovnání s rokem 2007), jak se zejména v první polovině letošního roku zdálo. Pokud by se naplnily odhady statistiků MMR tak hypoteční banky v letošním roce poskytnou hypoteční úvěry v celkovém objemu dosahujícím téměř 180 miliard Kč. Následující graf kumulativně zobrazuje celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů v jednotlivých čtvrtletích roku 2007 a 2008, přičemž součástí je také predikce na 4. kvartál roku 2008.

Graf 1: Celkový objem hypotečních úvěrů v milionech Kč za rok 2007 a 2008 (kumulovaně) 
 
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR


"Ve třetím čtvrtletí roku 2008 bylo poskytnuto hypotečními bankami na českém území celkem 17 690 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 47,6 mld. Kč, což je o 3 % méně než ve stejném období roku 2007. Jde o srovnatelný vývoj s druhým čtvrtletím roku 2008, kdy bylo poskytnuto v objemu o 1,5 % méně hypotečních úvěrů než v roce předešlém. Jediný letošní dramatický propad v objemu poskytnutých úvěrů byl tedy pouze v 1. kvartálu, kdy došlo k propadu o 15 %. To bylo zaviněno „předzásobením" hypotéčními úvěry na konci roku 2007 na straně klientů, kteří se báli připravovaných změn v daňových zákonech,"
hodnotí výsledky 3. čtvrtletí Ministerstvo pro místní rozvoj.

Kdo si o hypotéku žádá nejčastěji?

Uvedené statistiky Ministerstva pro místní rozvoj zahrnují počty a objemy všech v tuzemsku sjednaných hypotečních úvěrů. To znamená jak hypotéky poskytnuté fyzickým osobám – občanům, tak hypotéky čerpané podnikatelskými subjekty nebo municipalitami. (obce, kraje). Zdaleka největší podíl, jak v počtu, tak objemu, mají na trhu hypotéky pro fyzické osoby a podnikatelské subjekty. Naopak využívají hypotečního financování výstavby pouze minimálně. Viz. následující graf.

Graf 2: Podíly na celkovém objemu poskytnutých hypoték (v milionech Kč) 
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

REKLAMA

Občanské hypotéky

Jak už bylo uvedeno výše: evidencí Ministerstva pro místní rozvoj prochází počty a objemy poskytnutých hypoték za celý trh. Jaký vývoj a jaké výsledky očekává Ministerstvo v oblasti občanských hypoték, tedy hypoték na na koupi, výstavbu či rekonstrukci bytů či rodinných domů, kde žadateli jsou fyzické osoby?

Po očištění o hypoteční úvěry poskytnuté podnikatelským subjektům a municipalitám se vývojová křivka počtů a objemů poskytnutých úvěrů v porovnání s celkovými statistikami výrazně neliší. Tedy s výjimkou 2. čtvrtletí loňského roku, kdy se hypotečním bankám podařilo uzavřít neuvěřitelných 27 628 úvěrových smluv v celkovém objemu přesahujícím 46 miliard Kč. Za celý loňský to potom bylo 83 344 hypoték, u nichž celková smluvní jistina dosáhla částky 142,3 miliardy korun. 

V letošním roce předpokládají ministerští statistici, že hypoteční banky obslouží 70 028 klientů, kteří vyčerpají úvěry za 122,4 miliardy Kč. V porovnání s výjimečným rokem 2007 by to znamenalo 14% pokles, nicméně oproti rokům 2005 a 2006 by banky zaznamenaly 21% (2006)  resp. 70% (2005) nárůst.  
 
Graf 3: Počet poskytnutých hypoték za jednotlivá čtvrtletí
 
 
Graf 4: Objem poskytnutých hypoték za jednotlivá čtvrtletí (v milionech Kč)

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR 

Závěr

Zda se hypotečním bankám podaří dosáhnout na kýženou metu 180 miliard korun bude záviset na několika faktorech. Nicméně s ohledem na současnou situaci na světových finančních trzích, která zprostředkovaně začíná ovlivňovat také dění v České republice, bych si dovolil tvrdit, že zmíněná meta zůstane pro letošní rok nepokořena. Na trhu vládne nejistota ohledně dalšího vývoje, která se začíná projevovat jak na straně bank, tak na straně žadatelů o úvěry. Ztrácí se ochota klientů zadlužovat se. V případě bank naopak rostou nároky na bonitu klientů a hodnotu nemovitosti sloužící jako zajištění úvěru.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Datou

  31 října, 2008

  Co to mate za data. Sporitelne klesly hypoteky o 50% a ostani jsou napr. -7%, -10%, -15%. Ceny nemovitosti klesa a trh se zastavuje, tak kde berete takove nesmysly?

  Odpovědět

 • Jana Zámečníková

  4 listopadu, 2008

  Data, jak je uvedeno v článku, publikovalo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Jedná se o statistiky jak hypoték pro občany, tak hypoték pro podnikatelské subjekty a obce. Je pravda, že v meziročním srovnání částečně klesly objemy a počty poskytnutých občanských hypoték, jenže tento „propad“ částečně kompenzuje rostoucí zájem o podnikatelské hypotéky. To vše z textu vyplývá. Co se týče vaší zmínky o zastavujícím se trhu. V závěru článku se zmiňuji, že Ministerstvem odhadované objemy pro rok 2008 jsou vlivem současné situace podle mého názoru částečně nadhodnocené. I tak bych ale situaci nenazval zastavování trhu, ale možná zpomalení. To už je však malichernost a otázka náhledu. Hezký den

  Odpovědět