Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky s pětiletou fixací jsou nyní nejoblíbenější. Proč?

Autor: Luboš Svačina | 25.09.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Hypotéky s pětiletou fixací jsou nyní nejoblíbenější. Proč?

Rozdíl mezi jednoletou a pětiletou fixací v srpnu již přesáhl 3 desetiny procentního bodu a dále se zvětšuje. Ještě před pár měsíci byla situace přesně opačná. Nejedná se o signál dlouhodobějších změn ve vývoji úrokových sazeb?

Úrokové sazby nově poskytovaných hypoték v průběhu léta opět o pořadný kus povyrostly. Podle ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX v srpnu dokonce dosáhly svého více než pětiletého maxima, když celková průměrná úroková sazba již poskytnutých hypoték vystoupala na 5,82 %. Statistiky za měsíc září dosud nejsou k dispozici, nicméně s největší pravděpodobností lze očekávat obrat ve směru vývoje úrokových sazeb. Překvapením by nemusel být pokles úrokových sazeb až o několik desetin procentního bodu.  

Podladem pro výpočet FINCENTRUM HYPOINDEXu jsou úrokové sazby hypoték podle jednotlivých fixačních období. Tyto hodnoty jsou následně na základě četnosti zprůměrovány váženým průměrem. Již od počátku roku 2005 Hypoindex průběžně sleduje vývoj úrokových sazeb pro jednoleté a pětileté fixace. A právě v této kategorii jsme byli před nedávnem svědky velice zajímavého obratu a nastoupení nového trendu.

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb v závislosti na době fixace
 
Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

V květnu roku 2005, kdy FINCENTRUM HYPOINDEX začal publikovat data včetně úrokových sazeb pro jednoletou a pětiletou fixaci představoval rozdíl mezi těmito zprůměrovanými sazbami 1,25 procentního bodu "ve prospěch" jednoleté fixace (3,23 %). Jinými slovy, rozdíl v měsíční splátce 1,5 milionové hypotéky s 20letou splatností představoval bezmála 1000 korun (948 Kč). Na což klienti velmi dobře slyšeli a možná i v očekávání dalšího snižování úrokových sazeb si 27 % z nich zvolilo jednoletou fixaci. Tříletou fixaci si vybralo 31 % klientů a jistotu pravidelné splátky po dobu 5 let preferovalo 34 % klientů. Tehdy souhrnný index klesl na hodnotu 4,03 %.

Uplynulo pár měsíců a průměrné úrokové sazby hypoték měřené HYPOINDEXem si sáhnuly na dno a začaly pozvolna růst, jak je patrné z grafu číslo 1. Přičemž od stejné chvíle se začal také zmenšovat rozdíl, mezi průměrnými úrokovými sazbami pro jednotlivé fixace (1 a 5 let). V květnu 2006 tento rozdíl činil 0,86 p.b., rok na to 0,53 p.b. a v únoru 2008 se obě křivky protnuly na úrovni 5,55 % p.a. Od tohoto měsíce až do dneška již výhodnější úrokovou sazbu získají klienti, kteří si v úvěrové smlouvě sjednají delší, v tomto případě 5leté fixace. Rozdíl mezi úrokovou sazbou pro jednoletou a pětiletou hypotéku nyní činí 0,37 p. b. a "jednoleté" hypotéky se dnes poskytují s průměrnou úrokovou sazbou již nad 6 % (Hypoindex srpen 2008: 6,07 %).

Proč jsou pětileté fixace nejoblíbenější?


Důvod je hlavně na straně nabídky. Hypotéky s pětiletou fixační dobou jsou pro banky nyní šlágrem. A to z několika, již dříve zmiňovaných, důvodů. Úvěrová smlouva s pětiletou fixací je pro banku jednoznačně levnější na správu, než-li jednoletá, kterou musí bankéř každý rok "obnovovat". Díky pětileté fixaci si banka klienta "podrží" a může s ním dlouhodobě pracovat (nabízet další finanční produkty apod.). Kdežto u jednoletých fixací je riziko přeúvěrování jinou bankou, a tedy odchod klienta z banky mnohokrát vyšší.

Nejen z výše uvedených důvodů se banky snaží pětileté fixace zatraktivnit. Tyto hypotéky nabízí za nižší úrokovou sazbu než hypoteční úvěry s krátkou fixační dobou, případně klientům odpustí poplatek za poskytnutí. Není proto divu, že hypotéky s jednoletou fixací v srpnu tvořily pouhých 12,9 % z celkového počtu poskytnutých hypoték, zatímco hypotéky s pětiletou fixací si ze společného koláče ukously plných 60,3 %. Klienti si je zkrátka k radosti bank (a s jejich výrazným přispěním) oblíbili. 

Jenže není za obchodní politikou zvýhodňování dlouhodobějších fixací ještě něco jiného než jen snaha navázání dlouhodobého vztahu?

Současná situace připomíná situaci ze zmíněného května 2005, pouze s tím rozdílem, že nůžky mezi úrokovými sazbami pro jednotlivé fixace se rozevírají přesně na opačnou stranu. Což by mohl být signál předznamenávající změnu trendu ve vývoji úrokových sazeb a tedy jejich budoucí pokles.
Pokud pokles úrokových sazeb předpokládají také hypoteční banky, pak není divu, že dlouhodobé fixace zvýhodňují. Nyní uzavřené smlouvy s dlouhodobě zafixovánými stávajícími, relativně vysokými, sazbami by pro ně mohly představovat dvojnásobně výhodný obchod. Krátkodobá či žádná fixace by potom pro klienta znamenala výhodu...

Anketa

Jakou fixaci úrokové sazby hypotéky byste nyní volili?

Žádnou (bez fixace). (43)
 
Jednoletou. (24)
 
Tříletou. (25)
 
Pětiletou. (50)
 
Delší. (25)
 Celkem hlasovalo 167 čtenářů

Hypotéky s pětiletou fixací jsou nyní nejoblíbenější. Proč? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 533 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »