Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak fixace ovlivňují výši FINCENTRUM HYPOINDEXu?

Autor: Josef Rajdl | 23.07.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Jak fixace ovlivňují výši FINCENTRUM HYPOINDEXu?

Přestože se zdá, že hypoteční trh v posledních měsících prakticky zamrzl, pravdou je spíše opak - nadále se vyvíjí – jen jiným způsobem, než bylo v posledních letech obvyklé. Abychom vám vývoj co nejvěrněji zprostředkovali, dochází také k určitým změnám obsahu pravidelně publikovaného FINCENTRUM HYPOINDEXu.

Jednou z novinek, kterou jste již mohli zaznamenat ve zveřejněných datech za červen 2009 je sledování vývoje tříletých fixací, které se staly po pětiletých fixacích druhou nejvýznamnější volbou při sjednání hypotečního úvěru a vytlačily z této pozice jednoleté fixace. Důvodem je především vlastní politika bank, kdy jednoleté fixace jsou výrazně dražší než fixace pětileté, ač cena peněz na mezibankovním trhu tomu neodpovídá. V současnosti sledované fixace pokrývají přes 90 % hypotečních úvěrů u vykazujících bank, nadále tak budeme zveřejňovat průměrné úrokové sazby za jednoleté, tříleté a pětileté fixace.

Zároveň s tím vás chceme seznámit s další novinku, která může být součástí statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu v případě významné změny preferencí ve fixacích úrokové sazby či změny sazeb. Jedná se o rozklad změny FINCENTRUM HYPOINDEXu na vlivy jednotlivých fixací, abyste si mohli snáze propojit vývoj jednotlivých sazeb, které zveřejňujeme, a nedošlo tak k dezinterpretacím převzatých informací.

Vliv jednotlivých fixací

FINCENTRUM HYPOINDEX je počítán jako vážený aritmetický průměr sazeb, kde vahami jsou objemy poskytovaných úvěrů a mohlo by tak dojít i k situaci, kdy se celková průměrná sazba zvýší, ačkoliv se sníží všechny sazby v indexu obsažené. Viz následující příklad:

Sazby fixací a objemy úvěrů za měsíc leden a únor roku XY jsou následující:

Typ fixace

Leden XY

Únor XY

Objem úvěrů

Průměrná sazba

Objem úvěrů

Průměrná sazba

1 letá fixace

2 000 000 Kč

8,00%

5 000 000 Kč

7,50%

5 letá fixace

2 000 000 Kč

5,00%

1 000 000 Kč

4,50%

Ostatní fixace

1 000 000 Kč

5,00%

1 000 000 Kč

4,50%

Celkem

5 000 000 Kč

6,20%

7 000 000 Kč

6,64%


Ačkoliv došlo v modelovém příkladu ke snížení všech sazeb, díky převážení struktury úvěrů ve prospěch dražších úvěrů, došlo k celkovému zvýšení průměrné sazby. Co přesně zapříčinilo změnu sazeb lze jednoduše zjistit, stačí celkovou změnu průměrné sazby rozložit na jednotlivé vlivy.

U FINCENTRUM HYPOINDEXu bude meziměsíční změna sazby rozložena pomocí rozkladu diferencí na faktory jednotlivých fixací, které ke změně přispěly. Díky tomu se dozvíte, do jaké míry změnu FINCENTRUM HYPOINDEXu ovlivnila změna sazeb konkrétních fixací nebo změna struktury preferovaných fixací.

Rozklad je proveden dle následujícího postupu:

Uvedený vzorec lze snadno interpretovat:Pokud by se např. sazby za jednotlivé fixace meziměsíčně nezměnily, ale změnila se struktura fixací, změnila by se hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXu dle toho, zda by došlo k převážení ve prospěch fixací s nižší úrokovou sazbou (v současnosti pětileté fixace), nebo vyšší úrokovou sazbou (v současnosti jednoleté fixace).
V takovém případě by vliv změny sazeb byl nulový (viz vzorec výše - neboť  by platilo HI0Fi = HI1Fi) a celková změna Fincentrum Hypoindexu by se rovnala vlivu změny struktury fixací. Pokud by se nezměnila struktura fixací, ale pouze sazby jednotlivých fixací, byl by vliv změny struktury fixací nulový (viz vzorec výše – neboť by platilo Q1Fi = Q0Fi) a celková změna FINCENTRUM HYPOINDEXu by se rovnala vlivu změn sazeb.

Rozklad lze samozřejmě provést i do druhého řádu – tj. na úroveň jednotlivých fixací, pokud rozepíšeme sumaci např. ve vzorci změny sazeb:

 

Příklad vlivu fixací na průměrnou výši úrokové sazby

Uvedené výpočty můžeme přímo aplikovat na data FINCENTRUM HYPOINDEXu. Vezmeme-li přímo data z června 2009, můžeme vlivy dekomponovat do následující struktury, viz. schema.

Celková změna FINCENTRUM HYPOINDEXu je rozložena na jednotlivé vlivy dle fixací, které jsou číselně vyjádřeny. Kladné znaménko znamená zvýšení sazby, resp. podílu na objemu, záporné značí snížení sazby, resp. podílu na objemu. Zvýšení průměrné sazby jednotlivých fixací zvyšuje FINCENTRUM HYPOINDEX a naopak. Celkové zvýšení podílu hypoték s fixací, které mají vyšší průměrnou sazbu, než je celková průměrná sazba vede ke zvýšení FINCENTRUM HYPOINDEXu, snížení má opačný efekt.

Interpretace schématu je opět jednoduchá: Mírné zvýšení FINCENTRUM HYPOINDEXu v červnu bylo ovlivněno především růstem průměrné sazby u pětiletých fixací, změny ostatních sazeb měly zanedbatelný efekt. Zároveň došlo k určitému převážení struktury úvěrů ve prospěch dražších tříletých fixací na úkor levnějších pětiletých, změny podílů ostatních fixací nebyly významné.

Anketa

Jakou byste v současnosti volil/a dobu fixace?

1 rok (57)
 
2 roky (18)
 
3 roky (39)
 
4 roky (2)
 
5 let (68)
 
10 let (3)
 
15 let (8)
 
Fixaci na celou dobu splatnosti (11)
 
Jinou (10)
 Celkem hlasovalo 216 čtenářů

Jak fixace ovlivňují výši FINCENTRUM HYPOINDEXu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

dobré schéma Štěpán | 29.07.2009 22:05

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »