Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak kupovat nemovitosti v dražbě

Autor: | 07.12.2010 15:26 | Kategorie: Realitní makléř | Komentáře zakázány komentářů

V rámci dalšího dílu realitního rádce společnosti RE/MAX se věnujeme tipům, jak kupovat nemovitosti v dražbě. Odpovědi poskytl pan Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa.

Jak kupovat nemovitost v dražbě?

Dražby se může zúčastnit každá osoba, která může v ČR nabýt nemovitost. Dražba je bezplatná, každý účastník dražby však musí zaplatit tzv. dražební jistotu. Lhůta pro složení dražební jistoty končí zahájením dražby.

Jestliže je nemovitost úspěšně vydražena, vydražitel musí doplatit cenu nemovitosti do hodnoty nejvyššího podání. Exekutor poté oznámí změnu vlastnického práva na katastrální úřad a vydražitel musí zaplatit daň z převodu nemovitostí.

Na co si dát pozor? 

Nejdůležitější je předem zjistit, zdali na nemovitosti neváznou věcná břemena, jako například věcné břemeno užívání třetí osoby, popřípadě průchod nebo průjezd přes pozemek. Práva těchto osob zůstávají převodem vlastnictví v důsledku dražby nedotčena.

Doporučuji nemovitost navštívit, zájemce tak pozná skutečný stav, který se u dlouho neobývaných nemovitostí může rychle měnit k horšímu.

Rozhodně je potřeba také vědět, zdali původní majitel v nemovitosti ještě bydlí. Může se stát, že i když dlužník o nemovitost v dražbě přijde, nevystěhuje se a neumožní tak novému majiteli nemovitost užívat. Nový majitel se pak musí svého práva domáhat soudní cestou, a teprve poté, co bude úspěšný, může podat návrh na vyklizení nemovitosti k příslušnému soudu nebo exekutorovi.

Před každou dražbou si dobře spočítejte, zdali máte likvidní prostředky na doplacení kupní ceny, v případě, že se Vám v daném termínu nepodaří kupní cenu doplatit, dražební jistota propadá.

 
Jaké jsou výhody těchto obchodů?

Hlavní výhodou je nižší cena, než je cena tržní. I když to nemusí být pravidlem. Doporučuji u vyhlédnuté dražené nemovitosti zjistit, za kolik se obdobné nemovitosti nabízejí na trhu. Další výhodou je fakt, že vydražením se nemovitost takzvaně vyčistí, což znamená, že zaniknou omezení, která na ni váznou kvůli vzniklým dluhům, jako například možnost dům prodat. 

Mohu pořídit nemovitost levněji? Pokud ano, o kolik se až může až jednat?

V případě exekučních dražeb tvoří nejnižší cenu takzvané nejnižší podání, tedy vyvolávací cena. Její výši určuje zákon, a to na dvě třetiny znaleckého odhadu hodnoty nemovitosti. Pokud se nemovitost nepodaří vydražit napoprvé, při druhé dražbě se začíná na polovině odhadní hodnoty.

Cena nemovitosti, jejíž majitel má problém se splácením, může klesnout i na hodnotu výše dluhu. Tato situace nastává zejména u propadlých zástav klientů nebankovních firem, které se pohybují mimo exekuční právo a dluhy vymáhají jinými způsoby, jako například pomocí rozhodčích doložek.

Velmi výhodně lze koupit nemovitost přímo od majitelů, kteří chtějí své závazky splatit a domluví prodej dříve, než se dostanou vůči bance do platební neschopnosti. V takovýchto případech se dá nemovitost pořídit i za 50 – 60 % tržní hodnoty.  

Jak se o nemovitostech v dražbě dozvím?

Zákon ukládá exekutorům zveřejnit informace o pořádaných dražbách, ale za splnění této povinnosti se považuje i vyvěšení informace o dražbě na úřední desce v sídle exekutora. Na internetu bývají dražební vyhlášky na adrese www.portaldrazeb.cz . Tento přehled však nepodléhá exekučnímu řádu a nemusí být úplný. Celý je k dispozici v Centrální evidenci exekucí, který spravuje Exekutorská komora ČR, na adrese www.ceecr.cz , kde je podle čísla exekuce možnost najít přímo konkrétní dražbu včetně dražební vyhlášky.

Exekutoři také mohou zveřejňovat své dražby i na realitních serverech.

Mohu kupovat nemovitost v dražbě na vlastní pěst?

Každopádně. Dražby se pouze nesmí účastnit: dlužník, manžel či manželka dlužníka, soudní exekutor a jejich zaměstnanci, soudci a vítěz dražby dané nemovitosti, který však nedoplatil kupní cenu a dražbu tak zmařil. Pokud tuto charakteristiku splňujete a můžete v ČR nabýt nemovitost, můžete se zúčastnit i dražby.

Jaké jsou výhody, když využiji služeb realitního makléře?

Velkou přidanou hodnotou při koupi v dnešní době je úspora času při objíždění dražeb. Při prodeji však může realitní makléř výrazně pomoci klientům, kteří nejsou schopni např. splácet úvěr a nemovitost radši výhodně prodají za tržní cenu ještě před tím, než na ni bude uvalena dražba.

Lze draženou nemovitost financovat hypotékou?

Nemovitost v dražbě lze financovat prostřednictvím hypotéčního úvěru, každopádně banka bude požadovat do zástavy jinou, než draženou nemovitost. Pokud není k dispozici vlastní nemovitost, banka může poskytnout tzv. předhypoteční úvěr. V první fázi je úvěr poskytnut jako nezajištěný a platí se riziková přirážka a poté, co je nemovitost vydražena a vydražitel zapsán jako vlastník, zřídí si k ní banka zástavní právo a nezajištěný úvěr se splatí hypotékou se standardní úrokovou sazbou.

U dražeb je v rámci hypotéky také možno zpětně doplatit částku, kterou vydražitel složil jako dražební jistotu.

Jak kupovat nemovitosti v dražbě >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »