Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak nespadnout do dluhové pasti?

Autor: Radovan Novotný | 08.07.2009 06:02 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jak nespadnout do dluhové pasti?

V písničce „Money, money, money“ skupiny Abba zní text: "Pracuji celé noci, pracuji celé dny, abych mohla platit účty, které zaplatit musím. Cožpak to není smutné? (…) To je opravdu zlé. V mých snech mám plán,..." Možná právě takovou píseň si pobrukuje člověk, který se dostal do dluhové pasti, udělal příliš mnoho dluhů a je pro něj těžké se jich zbavit.

Asi každý člověk má svůj sen, a přeje si koupit si vlastní auto, dům, opravit byt nebo vybavit svou domácnost. Z pohledu osobních financí lze taková přání financovat buď úsporami, nebo dluhy. Sklon k úsporám bývá s rostoucí životní úrovní snadno vystřídán sklonem k utrácení a životu na dluh. Zvažování v tomto příspěvku diskutovaných pohledů napomáhá předejít situaci, kdy se dluh nabaluje tempem, při kterém se dlužná částka násobně zvyšuje a při kterém je osobní rozpočet značně zatížen dluhovou službou.

V situaci dluhové pasti výdaje značně převyšují příjmy, což se projevuje značným omezením schopnosti splácet přijaté úvěry a půjčky a tlaku věřitelů na splácení. Předejít tesknému zpěvu a úvahám o bezvýchodné situaci dluhové pasti může napomoci rozumové zvažování otázek souvisejících se zadlužením.

Zvažovat, zda se dluh vyplatí

Zatímco reklamní příručky a slogany ze zřejmých důvodů vytvářejí zdání, že "na dluhy neprší" a že "žít na dluh je běžné a bude stále běžnější", finančně gramotný spotřebitel spíše uvažuje jinak. Jde o úvahu, zda se přijetí dluhu vyplatí, zda budou vypůjčené prostředky projedeny a spotřebovány nebo investovány a získány zpět.

Rozumnou investicí může být třeba pořízení vlastního bydlení v situaci, kdy vyvstane nabídka na výhodnou koupi nemovitosti a existuje možnost získání rozumného způsobu financování, což v konečném důsledku umožní ušetřit na nájemném.

Rozumové zvážení je bohužel často narušeno emotivním rozhodnutím, nepřekonatelnou touhou, kdy rozum zatemní vidina okamžitého uspokojení potřeby a zdánlivě nízká splátka přijatého úvěru. Dnešní inzerce je plná lákavých reklamních nabídek podaných způsobem "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají", kterým těžce odolávají asi zejména nízkopříjmové skupiny.

Nabídky jsou také často udělány tak, že vytváří dojem, že problém již vytvořených dluhů dokáží bezbolestně řešit:

  • Nový zdroj do 180 tis. Kč. Přímý investor vám pomůže z tísně.
  • Půjčíme vám a ještě si u nás můžete přivydělat! Registry neřešíme.
  • 200 tis. Kč. Schváleno. Jsme na vaší straně. Přijedeme až k vám domů. Peníze na ruku.
  • Soukromý investor. Na čem jste ztroskotali jinde, on neřeší.
  • Ještě dnes 20 - 500 tis. Kč. Dnes zavoláte - stačí OP. A dnes máte finance k dispozici.
  • Pomoc ve finanční krizi. Žhavá finanční nabídka bez poplatku.

Uvážit, kolik stav osobních financí umožňuje splácet

Kdokoliv si půjčí více peněz, než je nebo bude schopný splácet, vystavuje se budoucím problémům. Přijaté závazky mohou převýšit příjmy a v horším případě i hodnotu majetku, kterým je možné dluhy v případě problémů pokrýt.

Odhad částky, odpovídající výši rozumného zadlužení je komplikován tím, že se jedná o úvahy o tom, co se stane v budoucnu. Budoucí příjmy rodinného rozpočtu mohou klesnout, klesnout může také hodnota pořízeného nebo drženého majetku a stav financí se může zhoršit. Věřit tomu, že okolnosti budou příznivě nakloněny, příjmy porostou a hodnota aktiv bude jen růst, je spíše pošetilé a je to plán v podobě snu.

Chránit se před riziky ohrožujícími splácení

Stav osobních financí a optimistická očekávání mohou zadlužení přát, ovšem nečekané dopady osudu, jako je ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc, může způsobit komplikace s placením přijatých závazků. Splácení tak mohou ohrozit nečekané budoucí události.

Proti některým událostem se lze chránit pojistkou (havarijní pojištění, pojištění proti ztrátě zaměstnání, pojištění proti působení přírodních živlů), proti jiným finanční rezervou.

Vytvořená rezerva je nástrojem, který může pomoci předejít problémům v případě nečekaného výpadku příjmů nebo zvýšení splátek přijatých závazků.

Při uzavírání půjčky jsou nabízena různá pojištění a připojištění, která by měla chránit před riziky, jako je neschopnost splácet nebo ztráta zaměstnání. Před uzavřením takového pojištění se asi vždy vyplatí zjistit, na co se takové pojištění podle smluvních podmínek vztahuje a jaké jsou podmínky pro případné pojistné plnění.

Uvažovat o úrocích a nákladech na půjčku

Různé druhy půjček u různých poskytovatelů mohou být zatíženy různými náklady. V této souvislosti známé RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, udává procentuálně vyjádřený podíl z dlužné částky, které je nutné ročně zaplatit v souvislosti s čerpanou půjčkou.

Otázka, související s tím, kolik půjčka bude stát, vyžaduje opatrnost. Poskytovatelé úvěrů hledají způsoby, jak náklady zamaskovat, třeba tím, že klientovi prodají i něco jiného, co nepotřebuje (křížový prodej, cross-selling). Přehlédne-li klient ve smlouvě kupříkladu zaškrtnutou poznámku "žádám o vydání kreditní platební karty", může se dočkat, že bude platit poplatky související s platební kartou, kterou ve skutečnosti nechtěl.

Vyvarovat se splácení půjčky půjčkou

Tonoucí se stébla chytá a možná právě proto existují lidé, kteří si na splácení svých dluhů půjčují další peníze, jeden úvěr splácí úvěrem dalším. Takovému klientovi banka může kvůli záznamům v úvěrovém registru odmítnout půjčit, což mu nebrání půjčit si u nebankovní instituce. Tímto se roztáčí spirála nových dluhů, která osobní finance nutně vede do dluhové pasti.

A jak předejít splácení půjčky půjčkou? V první řadě asi rozumným zvážením všech zde diskutovaných otázek - zda je opravdu výhodné se zadlužit, zda stav osobních financí dovolí splácet a mít rezervu, zda jsou ošetřena a zvážena možná rizika a jestli se jedná o půjčku s rozumnými náklady.

Postihne-li rodinný rozpočet krátkodobý výpadek příjmů, může nastoupit použití úspor (finanční rezervy), možná také půjčka od někoho z rodiny. Jsou-li problémy se splácením dlouhodobé povahy, existuje možnost pokusu o domluvu na změně splátkového kalendáře, sloučení mnoha úvěrů do jednoho většího (konsolidace úvěru), čehož výsledkem mohou být nižší splátky za cenu delší doby splácení.

Anketa

Zvládáte své dluhy?

Ano, bez problémů. (29)
 
Ano, s problémy. (11)
 
Ne. (6)
 
Nemáme dluhy. (22)
 Celkem hlasovalo 68 čtenářů

Jak nespadnout do dluhové pasti? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »