Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak předčasně splatit překlenovací úvěr?

Autor: Petr Zámečník | 10.04.2009 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 13 komentářů
Jak předčasně splatit překlenovací úvěr?

Stavební spořitelny nabízejí dva typy úvěrů - řádný a překlenovací. Řádný může klient kdykoli předčasně částečně nebo zcela splatit. Jak je tomu u překlenovacích úvěrů? A kolik mimořádná splátka překlenovacího úvěru bude stát?

Princip překlenovacího úvěru

Na řádný úvěr ze stavebního spoření si klient musí počkat minimálně dva roky, naspořit musí minimálně 35 % cílové částky podle stavební spořitelny a zvoleného tarifu a musí dosáhnout minimální hodnoty hodnotícího čísla, které se počítá pro každou stavební spořitelnu jiným způsobem, ale obecně závisí na délce spoření, výši cílové částky a již naspořených prostředcích. Chce-li klient získat od stavební spořitelny úvěr dříve, musí sáhnout po překlenovacím úvěru (někdy nazývaném též „meziúvěr“).

Překlenovací úvěr může klient získat téměř „ihned“ i bez naspořených vlastních prostředků - a nikdo se neptá ani na aktuální hodnotu hodnotícího čísla. Úvěr je ale o něco dražší než řádný. Klient jednak musí zaplatit poplatek za sjednání úvěru (nejčastěji 1 % z výše úvěru) a také úroková sazba bývá vyšší. Jiný je ale též průběh splácení.

Zatímco u řádného úvěru klient splácí klasickou anuitní splátkou (tedy konstantní částkou, zahrnující jak část úroků, tak splátku jistiny), u překlenovacího úvěru platí pouze úroky. Místo splácení jistiny vedle úvěru spoří na spořící účet ke smlouvě o stavebním spoření. Teprve jakmile splní podmínky k přidělení řádného úvěru, je překlenovací úvěr částečně splacen naspořenými prostředky a zbývající část postupně splácena jako řádný úvěr.

K poskytnutí překlenovacího úvěru musí mít klient uzavřenou smlouvu o stavebním spoření. Při žádosti o úvěr může využít již stávající smlouvu. Má-li již naspořené nějaké prostředky, zpravidla získá nižší úrokovou sazbu. Vždy bude ale poskytnut ve výši cílové částky. Klient si tak de facto půjčuje vlastní peníze, které má naspořené na spořícím účtu stavebního spoření.

Předčasná splátka překlenovacího úvěru

Výhodou řádného úvěru ze stavebního spoření je možnost kdykoli zdarma provést mimořádnou splátku. U překlenovacího úvěru případné zaslání mimořádné peněžní sumy je připisováno standardně na spořící účet - a nedochází tak ke splácení úvěru, pouze se zrychluje splnění podmínek pro přidělení řádného úvěru. Přesto lze i překlenovací úvěr předčasně částečně nebo zcela splatit. Zdaleka ne vždy ale zdarma.

ČMSS

U Českomoravské stavební spořitelny může klient mimořádnou splátku provést u jakéhokoli úvěru. Pokud mimořádnou splátkou splatí alespoň 10 % cílové částky, může stavební spořitelna snížit splátky při nezměněné době splatnosti úvěru. Pokud chce klient předčasně splatit celý úvěr, je povinen svůj záměr písemně oznámit alespoň měsíc předem.

Mimořádná splátka i předčasné splacení překlenovacího úvěru jsou u ČMSS zdarma.

Modrá pyramida

Modrá pyramida stavební spořitelna stejně jako ČMSS nerozlišuje při vkladu mimořádné splátky mezi řádným a překlenovacím úvěrem. Pokud není ve smlouvě dohodnuto jinak, může klient provést mimořádnou splátku kdykoli - a na rozdíl od ČMSS nemusí stavební spořitelnu ani informovat předem o případném doplacení úvěru.

I v Modré pyramidě je mimořádná splátka a předčasné splacení překlenovacího úvěru zdarma.

Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna k předčasnému splacení překlenovacího úvěru přistupuje stejně jako Modrá pyramida - nevyžaduje ani oznámení o předčasném splacení a ani ho nezpoplatňuje. Ve Všeobecných obchodních podmínkách o překlenovacím úvěru vůbec nepojednává.

Stavební spořitelna České spořitelny

Stavební spořitelna České spořitelny stejně jako Raiffeisen stavební spořitelna umožňuje i u překlenovacího úvěru kdykoli provést mimořádnou splátku či splacení celého úvěru. Nevyžaduje ani předběžné oznámení o chystané splátce ani neúčtuje poplatek za předčasné splacení.

Wüstenrot stavební spořitelna

I Wüstenrot stavební spořitelna umožňuje mimořádné splátky či předčasné splacení překlenovacího úvěru. Jako jediná si ale účtuje za tuto „službu“ poplatek. Sazebník poplatků stavební spořitelny o jeho výši hovoří takto: „Individuální výpočet v závislosti na aktuálních úrokových sazbách na mezibankovním trhu a na předpokládané době do přidělení cílové částky (max. 10 % z vyplacené výše překlenovacího úvěru).“

Shrnutí

Předčasné splacení překlenovacího úvěru je možné ve všech stavebních spořitelnách, neříká-li konkrétní smlouva uzavřená mezi klientem a stavební spořitelnou opak. Jediná stavební spořitelna, která zahrnula mimořádnou splátku či předčasné splacení překlenovacího úvěru do svého sazebníku poplatků s nenulovou částkou, je Wüstenrot stavební spořitelna.

Klienti Českomoravské stavební spořitelny mají jako jediní ve Všeobecných obchodních podmínkách zadánu povinnost o předčasném splacení překlenovacího úvěru informovat stavební spořitelnu předem - a to nejméně jeden měsíc před uskutečněním splátky.

Článek vyšel též v časopise Finmag

Anketa

Uplatňujete úroky z úvěru na bydlení od základu daně z příjmů?

Ano. (598)
 
Ne. (27)
 
Nemám úvěr na bydlení. (73)
 Celkem hlasovalo 698 čtenářů

Jak předčasně splatit překlenovací úvěr? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 13 komentářů)

Re: MP Zuzana | 17.04.2014 01:18
Re: Re: MODROU PYRAMIDU NEBRAT Pavla | 18.06.2013 12:39
Re: MODROU PYRAMIDU NEBRAT Martin Kos | 27.02.2013 15:22
MODROU PYRAMIDU NEBRAT LIDA | 06.11.2012 23:07
Změnit... Lucie | 05.09.2012 17:10

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů