Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak se žije v českých krajích?

Autor: Luboš Svačina | 10.09.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Jak se žije v českých krajích?

Srovnání regionů podle více než 40 kriterií přináší průzkum společnosti MasterCard. Zpracováním výzkumu byl pověřen kolektiv odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. Výsledkem je žebříček 14 krajů a 24 největších českých měst.

Společnost MasterCard ve spolupráci s pražskou Vysokou školou ekonomickou a pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR připravila velice zajímavou studii zabývající se dosavadním vývojem jednotlivých regionů České republiky a jejich možným potenciálem pro růst v dalších letech.

Co stálo za zrodem tohoto projektu, který tvůrci pojmenovali MasterCard česká centra rozvoje, vysvětluje Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu: "Při vzniku projektu MasterCard česká centra rozvoje jsme se inspirovali globální studií MasterCard Worldwide Centre of Commerce, která zkoumá strategické postavení jednotlivých metropolí ve světové ekonomice a získala si svůj celosvětový ohlas. My jsme se rozhodli připravit podobný projekt zaměřený na kraje a města českého státu.“

Tvůrci průzkumu se pokusili určit sílu vlivu jednotlivých měst a regionů České republiky na tuzemskou ekonomiku. Nicméně kromě ekonomických ukazatelů (růst HDP na obyvatele, počet aktivních podnikatelů atp) se zaměřili také na kvalitu života (dostupnost bydlení a zaměstnání, úroveň vzdělanost a další faktory ovlivňující kvalitu života) v jednotlivých regionech. Celkem bylo v rámci průzkumu posuzováno více než 40 ukazatelů. Výstupem byla vždy vcelku rozsáhlá SWOT analýza (silné a slabé stránky, příležitosti a hrozby) zkoumané lokality. Pro lepší představu, co například tvůrci studie hodnotili, následuje stručný výčet silných a slabých stránek, které podle autorů mohou ovlivnit další rozvoj České republiky. 

Silné stránky rozvoje České republiky:
 • kvalifikovaná, adaptabilní a relativně levná pracovní síla;
 • vybudování množství výrobních kapacit na základě přímých zahraničních investic a úspěšný rozvoj malého a středního podnikání
 • dostatečně hustá regionální síť silnic a železnic a dobrá úroveň telekomunikační sítě;
 • vyhovující síť zařízení pro kulturní a osvětové aktivity;
 • trvalé investice do ochrany životního prostředí;
 • přírodní a kulturně historický potenciál pro cestovní ruch.
Slabé stránky rozvoje České republiky

 • obtížné podmínky pro vznik nových podnikatelských subjektů a rozvoj stávajících malých a středních podniků;
 • nedostatek komplexních služeb pro podnikatele a investory;
 • nedostatečná dopravní obslužnost okrajových částí regionů;
 • růst rizikových skupin obyvatelstva, nejen ve městech, ale i na venkově;
 • zaostávající vybavenost pro likvidaci tuhých a splaškových odpadů;
 • nízká konkurenceschopnost venkovské ekonomiky;
 • dlouhodobě narůstající nedostatek pracovních příležitostí na venkově;
 • nedostatečná úroveň materiální základny cestovního ruchu a jeho nízké využívání pro ekonomický a sociální rozvoj obcí a regionů.
   
  Zdroj: MasterCard česká centra rozvoje  

  V podobném duchu a na základě předem stanovených kritérií probíhalo hodnocení jednotlivých krajů a měst. Údaje čerpali autoři studie buď ze statistik Českého statistického úřadu či veřejně dostupných statistik. V některých případech kontaktovali samotné krajské či městské úřady. Jednotlivé regiony jsou v rámci průzkumu popsány a zanalyzovány velmi detailně, proto v následujících odstavcích uvádím pouze pořadí krajů a měst včetně krátkého komentáře. Veškeré další podrobné informace o projektu budou veřejně k dispozici na webových stránkách www.centrarozvoje.cz.   

  Kraje

  Nejlépe se v krajském klání, podle předpokladů, umístilo s velkým náskokem Hlavní město Praha, které je nejdůležitějším centrem celé republiky. Zde sídlí velká část státních úřadů a velkých společností. Hlavní město je také regionem s největším počtem vysokých škol a logicky také disponuje nejvyšším počtem vysokoškolsky vzdělané populace. Na druhém místě se umístil Středočeský kraj, který bezpochyby těží ze své polohy a provázanosti s Prahou z geografické polohy, tudíž dobré dopravní obslužnosti. Bronz "vybojoval" Plzeňský kraj, který si dlouhodobě udržuje statut jednoho z nejrozvinutějších regionů v ČR. Plzeňsko je atraktivní pro investory a je také jedním z krajů s nejnižší mírou nezaměstnanosti.

  Tabulka 1: Výsledné pořadí krajů

  Pořadí krajů
  1. Hl. m. Praha 91,08
  2. Středočeský kraj 61,91
  3. Plzeňský kraj 61,58
  4. Jihočeský kraj 60,17
  5. Liberecký kraj 56,89
  6. Vysočina 56,82
  7. Pardubický kraj 56,80
  8. Jihomoravský kraj 56,29
  9. Královehradecký kraj 55,89
  10. Zlínský kraj 54,63
  11. Olomoucký kraj 53,11
  12. Moravskoslezský kraj 51,88
  13. Karlovarský kraj 49,44
  14. Ústecký kraj 48,77
  Zdroj: MasterCard česká centra rozvoje  

  Města

  V rámci průzkumu šli autoři ještě o stupeň hlouběji a pomocí částečně upravených kriterií podrobili zkoumání také 24 největších měst České republiky. Zde nikterak překvapivě první tři příčky obsadili 3 největší české aglomerace, tedy Praha, Brno a Ostrava, následované dalšími krajskými městy. Nejhůře naopak dopadly města Karviná a severočeské Teplice. Tedy města, která jsou součástí regionů, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností a sociálními problémy. Kde slabou roli má výzkum a vývoj, a kde je velký nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

  Tabulka 2: Výsledné pořadí měst
  Pořadí měst
  1. Praha 86,08
  2. Brno 59,56
  3. Ostrava 58,82
  4. Plzeň 52,51
  5. Hradec Králové 50,41
  6. Olomouc 46,26
  7. Liberec 44,39
  8. Pardubice 42,93
  9. Zlín 42,35
  10. Ústí nad Labem 40,04
  11. Mladá Boleslav 38,94
  12. Jihlava 38,80
  13. České Budějovice 37,77
  14. Kladno 37,22
  15. Opava 30,94
  16. Frýdek-Místek 30,76
  17. Děčín 28,17
  18. Most  28,07
  19. Karlovy Vary 27,57
  20. Znojmo 26,90
  21. Uherské Hradiště  26,00
  22. Tábor 24,12
  23. Karviná 24,01
  24. Teplice 23,76
  Zdroj: MasterCard česká centra rozvoje 

  Závěr

  Cílem projektu je podle Jána Čarného představit nový nezávislý informační zdroj, který přinese laické i odborné veřejnosti zajímavé informace a souvislosti týkající se České republiky. Výsledky studie lze opravdu uchopit různým způsobem. Užitečné mohou být informace jak pro komerční subjekty (domácí i zahraniční investoři, developerské společnosti, obchodní řetězce, banky a hotely, cestovní agentury), tak pro státní správu a samospráva. Výstupy jsou však zajímavé také pro veřejnost. Odpovědi na své otázky si zde mohou najít například lidé, kteří hledají své uplatnění a případně plánují změnu místa bydliště.


 • Jak se žije v českých krajích? >> sdílejte na sociálních sítích

   
  Reklama

   

   

  Komentáře


  K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

  Přidejte komentář

  * Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
  Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
  Opište text z obrázku: *

  * Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


  Články z Realitní makléř

  Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

  Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0
  Komerční sdelení
  br2016-300-300

  Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

  Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

  Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

  Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

  Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

  Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

  Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Další články »

  Krátké zprávy z Realitní makléř

  21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

  Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

  Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

  Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

  Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

  Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Další krátké zprávy »

  Anketa

  Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

  Rozhodně ano. (346)
   
  Spíše ano. (49)
   
  Spíše ne. (47)
   
  Rozhodně ne. (56)
   Celkem hlasovalo 498 čtenářů

  Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

  Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

  Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

  Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

  Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

  Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

  Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

  Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

  Další články »