Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak snadno přijít o 100 000 korun

Autor: Luboš Svačina | 23.10.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Jak snadno přijít o 100 000 korun

Přemýšlíte o koupi nemovitosti? Buďte opatrní. Hnedka prvním podpisem můžete přijít o desítky tisíc korun a nebude se jednat o žádný podvod. Viníkem může být pouze vaše neopatrnost, ale také netrpělivost.

Člověk zvažující koupi nemovitosti může hledáním vysněného domu či bytu strávit několik měsíců svého života. Pokud však narazí na bydlení podle svého gusta je nucen jednat co nejrychleji. Za ním již stojí dlouhá fronta netrpělivých zájemců. A v takových případech někdy rozhodují minuty. První co zájemce o nemovitost udělá je, že požádá prodávajícího nebo zprostředkovatele prodeje (realitního makléře) o rezervaci.

Rezervace nabídky

Rezervace může proběhnout buď pouze ústním ujednáním mezi oběma stranami anebo písemně. Nicméně spoléhat na ústní dohodu by bylo v takovém případě značně krátkozraké. Po vás může přijít zájemce, který bude ochoten zaplatit výrazně více a předchozí dohoda se může stát obětí "náhlého" výpadku paměti prodávajícího příp. zprostředkovatele (dále jen "prodávající) Pro tyto případy je daleko lepší dohodu stvrdit písemně. A to podpisem tzv. rezervační smlouvy.

Jenže pozor! Podpisem rezervační smlouvy kupující sice získává potvrzení, že je jediným zájemcem o konkrétní nemovitost, ale zároveň se zavazuje, že si tento byt či dům do předem určeného termínu fakticky koupí. Jako stvrzení zájmu zpravidla prodávající po zájemci požaduje složení vratného rezervačního poplatku, jehož výše se pohybuje v řádu desítek tisíc korun. Vyjímkou nejsou ani případy, kdy se kupující zavazuje složit na účet prodávajícího nebo zprostředkovatele i 100 000 Kč. Vratný je však poplatek pouze tehdy, když dojde k realizaci koupě. Potom je celá částka převedena zpět na účet kupujícího anebo může být použita jako část úhrady kupní ceny (záleží na domluvě). Pokud však ke koupi chybou kupujícího nedojde, celá částka propadá ve prospěch prodávajícího. 

Samotné ujednání o rezervačním poplatku má své opodstatnění. Představme si, že by ve smlouvě chybělo. Prodávající resp. zprostředkovatel ve chvíli podpisu rezervační smlouvy přestává nemovitost aktivně nabízet a čeká, než si kupující vyřídí potřebné záležitosti (nejčastěji financování), což může trvat i několik týdnů. Kdyby se potom kupující z ničeho nic rozhodl od koupě odstoupit, prodávající by v tuto chvíli nejen přišel o spoustu času, ale cena nemovitosti se mohla za tu dobu propadnout o několik procent a on již při pozdějším prodeji získá mnohem menší částku. Úhrada rezervačního poplatku je pro prodávajícího jednoduše jakousi pojistkou, aby kupující nečekaně necouvl. 

Kde je tedy zakopán pes?

Kupující v návalu euforie rezervační smlouvu podepíše a poplatek uhradí. Proč také ne? O nemovitost má stále enormní zájem a nedokáže si představit, že by jej mělo cokoliv od koupě odradit. Jenže menší zájem už o něho samotného může mít banka, u které si následně zažádá o financování zamýšlené transakce. A příčin, proč banka může odmítnout poskytnutí úvěru, může být opravdu mnoho. Ovšem v drtivém případě se všechny tyto důvody dají shrnout spojením - nedostatečná bonita klienta. Tedy negativní záznam v mezibankovních registrech, klient nemůže doložit příjem odpovídající požadované částce úvěru, odhadní cena nemovitosti nedosahuje kupní ceny apod. Případně může klienta překvapit něco úplně jiného (např. omezení maximální doby splatnosti úvěru v závislosti na věku nejstaršího z dlužníků)

Klientovi pak nezbývá, než obejít několik dalších bank a spořitelen a úvěr se pokusit získat jinde. Pokud ani takto neuspěje nezbývá mu nic jiného než se s uhrazeným rezervačním poplatkem rozloučit nebo se alespoň pokusit s prodávajícím domluvit. V každém případě by se měl vyvarovat jakýchkoliv nestandardních řešení jako je financování ze zdrojů nelicencovaných poskytovatelů "hypoték", umělé upravování výše příjmů apod.

Pro všechny tyto případy je lepší, ještě před sháněním vhodné nemovitosti, zažádat si o výpis z registru klientských informací (BRKI, NRKI, Solus) a v bance si otestovat, na jak velkou částku úvěru za stávajících podmínek mohu dosáhnout. Některé banky k tomuto účelu začaly poskytovat tzv. "Hypotéky naruby", "Hypotéky dopředu" atp. Tento typ hypoték je určen právě pro klienty kteří zatím nemají vybranou konkrétní nemovitost a chtějí mít jistotu celého finančního krytí úvěru resp. kupní ceny. Předvídavost se, nejen v tomto případě, rozhodně vyplácí.  

Anketa

Máte negativní záznam v některém z registrů?

Ano. (55)
 
Ne. (49)
 
Nevím. (11)
 Celkem hlasovalo 115 čtenářů

Jak snadno přijít o 100 000 korun >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Je to pravda, byť nemoudrý jan | 19.12.2008 04:10

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »