Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak stavební spořitelny poskytují úvěry

Autor: Petr Zámečník | 22.11.2011 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Jak stavební spořitelny poskytují úvěry

Hlavním a jediným smyslem stavebního spoření je poskytovat levné a především cenově stabilní úvěry na bydlení. Jak se daří jednotlivým stavebním spořitelnám úvěry poskytovat? A jak se projevily změny ve státní podpoře stavebního spoření?

 

Smyslem stavebního spoření není nabízet výhodný spořicí produkt. To je jen nástrojem k získání finančních prostředků pro poskytování úvěrů. Dlouhodobost stavebního spoření umožňuje stavebním spořitelnám snadněji řídit příliv a odliv finančních prostředků se stabilní cenou a díky tomu mohou poskytovat úvěry se stálou úrokovou sazbou.

Státní příspěvek ve stavebním spoření hraje jedinou roli: Lákat ke spoření klienty. Nemusí čerpat úvěr, naopak, kdyby každý klient stavební spořitelny úvěr požadoval, systém by se zpomalil a zablokoval – na řádný úvěr ze stavebního spoření by tak lidé čekali neúměrně dlouho. Státní příspěvek umožňuje stavebním spořitelnám nabízet nižší úrokovou sazbu z vkladů, než by klienti požadovali za stejných podmínek bez ní. A nízká úroková sazba z vkladů znamená nízkou úrokovou sazbu z úvěrů.

Úroková sazba řádného úvěru ze stavebního spoření je zakotvena ve smlouvě o stavebním spoření a klient, který chce v budoucnosti čerpat úvěr, ví, jaké bude platit úroky již od uzavření smlouvy. Úvěrová sazba přitom nesmí být vyšší než sazba z vkladů o více než 3 procentní body.

V současné době jsou úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření, a to jak řádných, tak překlenovacích, vyšší než úrokové sazby hypoték, které v posledních měsících lámou jeden rekord za druhým. V dobách vysokých úrokových sazeb z hypoték jsou ale úvěry ze stavebního spoření levnější. Plní tak stabilizační roli a lidé si mohou vždy zvolit, zda využijí spíše hypotéku, nebo je pro ně výhodnější stavební spoření.

Tip: Komu se vyplatí stavební spoření?

Stavební spoření má ale i své nevýhody. V prvé řadě je drahé: Ze společné kasy na něj vyplácíme částky přesahující 10 mld. Kč ročně. V objemu státního rozpočtu se sice nejedná o největší položku, ale přesto zvyšuje státní deficit, za který platíme podle aukce českých státních dluhopisů úrokem ve výši 3,85 %. Častá otázka tak zní: Vyplatí se státní podpora stavebního spoření?

Při vzniku stavebního spoření si stát kladl za cíl podporu rozvoje a opravy bydlení. Proto je také účel úvěrů ze stavebního spoření striktně vymezen. Dlouhou dobu ale byl podíl úvěrů na bydlení na vkladech minimální. To se ale mění a v prvních dvou čtvrtletích letošního roku dosahoval 68,8 %[1]. A jak jsou činné jednotlivé stavební spořitelny?

Tabulka 1: Podíl úvěrů na vkladech

Podíl objemu úvěrů k naspořené částce

ČMSS

 85,10%

MPSS

 75,61%

RSTS

51,17%

SSČS

45,52%

WSTS

92,02%

AČSS

68,81%

Zdroj: Stavební spořitelny k 31. 10. 2011 (MPSS k 30. 9. 2011); AČSS k 2q 2011

Je velký rozdíl mezi řádným úvěrem ze stavebního spoření, na který musí klient čekat minimálně 2 roky, naspořit podle jednotlivých stavebních spořitelen 35 až 50 % cílové částky a dosáhnout dostatečně vysokého hodnotícího čísla, a překlenovacím úvěrem, který si může klient vzít hned. V praxi nárok na přidělení řádného úvěru vzniká buď přibližně po pěti letech spoření, nebo musí klient naspořit výrazně více, než kolik činí minimální hodnota.

Podíl řádných úvěrů podle počtu přesahoval v součtu všech stavebních spořitelen 57 %. Většina úvěrů tak byla poskytnutých jako řádný úvěr. Jejich objem byl ale výrazně nižší než objem překlenovacích úvěrů, když dosahoval pouze 18 % celkového objemu poskytnutých úvěrů. Rozdíly jsou ale i mezi jednotlivými stavebními spořitelnami.

Tabulka 2: Podíl řádných a překlenovacích úvěrů

Podíl řádných úvěrů

Počet

Objem

ČMSS

 63,06%  21,36%

MPSS

 54,98%  13,35%

RSTS

52,26%

14,42%

SSČS

57,02%

30,11%

WSTS

39,97%

6,55%

AČSS

57,17%

18,35%

Zdroj: Stavební spořitelny k 31. 10. 2011 (MPSS k 30. 9. 2011); AČSS k 2q 2011

Úvěry stavebních spořitelen míří především do rekonstrukcí a modernizací (44 %[2]). Rekonstrukce jsou zpravidla méně finančně náročné než pořízení bydlení a stavební spoření bývá pro tyto účely nejvhodnějším řešením zejména díky možnosti získání úvěru bez zástavy nemovitosti. Druhým nejvýznamnějším účelem je pořízení staršího domu či bytu (29 %), kde slouží úvěr ze stavebního spoření často jako doplněk hypotéky. Následuje koupě nového bytu či výstavba domu (11 %). Ostatní úvěry (16 %) jsou poskytnuty na jiné účely, zejména na refinancování např. hypoték či jiných úvěrů ze stavebního spoření.[1]  Zdroj: AČSS

[2]  Zdroj: Výroční zpráva AČSS za rok 2010

Anketa

Kterou stavební spořitelnu považujete za nejlepší?

ČMSS. (15)
 
MPSS. (7)
 
RSTS. (16)
 
SSČS. (6)
 
WSTS. (48)
 
Všechny jsou stejně dobré. (2)
 
Všechny jsou stejně špatné. (7)
 Celkem hlasovalo 101 čtenářů

Jak stavební spořitelny poskytují úvěry >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »