Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak vybrat dobrého realitního makléře?

Autor: Petr Zámečník | 01.11.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 8 komentářů
Jak vybrat dobrého realitního makléře?

Vyvěšením cedule "Na prodej" dnes již byt nebo dům neprodáte. Najít vhodného kupce je v dnešní době stagnace realitního trhu umění hodné kouzelníka. Takovým kouzelníkem může být zkušený realitní makléř. Jak ale poznat profesionála?

Dobrý realitní makléř dokáže ušetřit klientovi čas, peníze i starosti. Špatný realitní makléř klienta připraví o čas, peníze, ale ne o starosti - těch naopak může mít po jeho zásahu více než předtím. Jak poznat kvalitního realitního makléře?

Realitní společnosti a jejich realitní makléři se mohou v realitní transakci postavit na tři strany: na stranu kupujícího, na stranu prodávajícího a na stranu vlastních zájmů. Bohužel jen obtížně předem zjistíte, na které straně stojí realitní makléř stojící právě před vámi. Přitom volba, na čí straně bude makléř stát, rozhoduje o kvalitě a výsledku prodeje vaší nemovitosti.

Realitní makléř na straně kupujícího

Realitních makléřů skutečně stojících na straně kupujícího je jako šafránu. Přijde-li klient s poptávkou po určitém typu nemovitosti ať již ke koupi či k pronájmu, zařadí ho makléř do nějakých databází - a následně mu předkládá především nabídky prodávajících a pronajímatelů, z nichž může získat provizi za zprostředkování. Většina poptávajících se tak dostává do vleku kupujících a jejich zájmy jsou hájeny minimálně.

Chce-li poptávající skutečně zastupovat v realitní transakci, musí si najít - a zaplatit - makléře, které bude stát na jeho straně. Takový makléř pak aktivně vyhledává nemovitosti splňující požadavky svého zákazníka a při vyjednávání o ceně, je-li tato pro klienta důležitá, či o jiných podmínkách, jako jsou kupříkladu úpravy nemovitosti v režii prodávajícího či pronajímatele, tvrdě hájí zájmy klienta.

Realitní makléř na straně prodávajícího

Na první pohled by se mohlo zdát, že na straně prodávajícího stojí většina realitních makléřů. Vždyť z prodeje či pronájmu nemovitosti má makléř provizi a je v jeho zájmu prodat co nejvýhodněji. Omyl. Na straně prodávajícího stojí jen někteří - a ti pak patří k nejlepším realitním makléřům.

Přes na první pohled shodný zájem prodávajícího zákazníka a makléře se jejich zájmy liší. A to někdy do té míry, že se i zákazník dostává do vleku realitního soukolí bez efektivní možnosti prodat či pronajmout svůj byt či dům.

Realitní makléř "na své" straně

Naprosto nejčastěji zejména po hubených létech "realitní krize" stojí realitní makléři na své vlastní straně - a hájí především své zájmy. V čem se liší zájmy makléře a prodávajícího klienta?

Klient se s prodejem či pronájmem nemovitosti může ocitnout ve dvou situacích: Buď potřebuje prodat rychle, nebo chce prodat za co nejvyšší cenu. Jen s velkým štěstím může prodat za vysokou cenu rychle. V takovém případě mu pak beztak v hlavě hlodá červík pochybností, zda nenasadil cenu příliš nízkou. Chce-li prodat co nejdráž, musí počkat na vhodného kupce - a to chce čas.

Realitní makléř potřebuje především obrat. Jeho primární zájem se tak do značné míry shoduje pouze s klientem, který chce prodat rychle. Jistě, pokud prodá za vyšší cenu, jeho provize je vyšší. Ale pokud by měl na zákazníka čekat půl roku, to je lepší vrabec v hrsti...

Jak vybrat dobrého realitního makléře

Stoprocentní návod na výběr spolehlivého realitního makléře není. Žádný návod nemůže zcela spolehlivě fungovat, dokud do něj bude vstupovat jeden chaotický prvek - člověk. Přesto lze svou šanci na výběr kvalitního realtiního makléře zvýšit.

I v rámci jedné realitní kanceláře se kvalita realitních makléřů liší. Je proto důležité správně vybrat konkrétního člověka, který bude vaši transakci zastřešovat. A měl by to být optimálně makléř, který bude stát na vaší straně.

Dobrý realitní makléř se pochopitelně vyzná v realitním právu. Dokáže vám přesně popsat proces prodeje i nejslabší body, kterými prodej bude procházet, a na právní kličky, na které je třeba dát pozor a které lze naopak využít pro hladší průběh transakce. Měl by být schopen vše vysvětlit tak, abyste všemu porozuměli - a pokud ne, nebojte se ptát. Vy jste zákazník.

Ptát se realitního makléře má význam i v okamžiku, kdy odpověď znáte. Prověříte si tím znalosti člověka, který vás má zastupovat v transakci - mnohdy životní. Makléř nemusí znát na vše odpověď z hlavy, ovšem pokud neví, nesmí si začít vymýšlet.

Realitní makléř by neměl předjímat vaše cíle. Předpokládat, že chcete pronajmout či prodat za co nejvyšší cenu, je mnohdy chyba. Prodávající může chtít prodat rychle, pronajímatel může být ochoten snížit nájemné, pokud má dostatečné záruky ze strany nájemníka. Cena se tak může ukázat jako druhotná.

Zkušený realitní makléř by vám měl být schopen doporučit i některé stavební aj. úpravy, které zvýší šanci na úspěšný prodej - a především zároveň nezatíží finanční rozpočet prodávajícího více, než o kolik dráž bude možné nemovitost díky úpravám prodat.

O úspěchu prodeje rozhoduje též způsob propagace prodávané či pronajímané nemovitosti a způsob komunikace a jednání s potenciálními zájemci. Co na nemovitosti realitní makléř vyzdvihne? Jsou to skutečně jedinečné vlastnosti daného objektu? Dokáže realitní makléř nějaké jedinečnosti nalézt? A dokáže je pak kupujícím prodat?

Realitní makléř by se měl zajímat o vše týkající se prodávané či pronajímané nemovitosti. Vždyť potenciální zákazník se bude ptát jeho. Pokud neprojeví dostatečný zájem ani o zásadní skutečnosti a neprojde si celou nemovitost s prodávajícím, pak je lepší porozhlédnout se jinde.

Anketa

Využíváte služeb realitních makléřů?

Ano, vždy. (35)
 
Někdy ano. (26)
 
Ne, nikdy. (42)
 
Jsem realitní makléř. (32)
 Celkem hlasovalo 135 čtenářů

Jak vybrat dobrého realitního makléře? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 8 komentářů)

Nová databáze realitních makléřů Lukas | 21.02.2013 16:33
Neprodejnost předražených nemovitostí selskyrozum | 04.11.2010 16:35
RE: RE: RE: makléři selskyrozum | 04.11.2010 16:28
RE: RE: makléři | 04.11.2010 00:54
RE: makléři | 04.11.2010 00:53

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »