EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: Petr Zámečník

01. 11. 2010

9 komentářů

Jak vybrat dobrého realitního makléře?

 


 

Dobrý realitní makléř dokáže ušetřit klientovi čas, peníze i starosti. Špatný realitní makléř klienta připraví o čas, peníze, ale ne o starosti – těch naopak může mít po jeho zásahu více než předtím. Jak poznat kvalitního realitního makléře?

Realitní společnosti a jejich realitní makléři se mohou v realitní transakci postavit na tři strany: na stranu kupujícího, na stranu prodávajícího a na stranu vlastních zájmů. Bohužel jen obtížně předem zjistíte, na které straně stojí realitní makléř stojící právě před vámi. Přitom volba, na čí straně bude makléř stát, rozhoduje o kvalitě a výsledku prodeje vaší nemovitosti.

Realitní makléř na straně kupujícího

Realitních makléřů skutečně stojících na straně kupujícího je jako šafránu. Přijde-li klient s poptávkou po určitém typu nemovitosti ať již ke koupi či k pronájmu, zařadí ho makléř do nějakých databází – a následně mu předkládá především nabídky prodávajících a pronajímatelů, z nichž může získat provizi za zprostředkování. Většina poptávajících se tak dostává do vleku kupujících a jejich zájmy jsou hájeny minimálně.

Chce-li poptávající skutečně zastupovat v realitní transakci, musí si najít – a zaplatit – makléře, které bude stát na jeho straně. Takový makléř pak aktivně vyhledává nemovitosti splňující požadavky svého zákazníka a při vyjednávání o ceně, je-li tato pro klienta důležitá, či o jiných podmínkách, jako jsou kupříkladu úpravy nemovitosti v režii prodávajícího či pronajímatele, tvrdě hájí zájmy klienta.

Realitní makléř na straně prodávajícího

Na první pohled by se mohlo zdát, že na straně prodávajícího stojí většina realitních makléřů. Vždyť z prodeje či pronájmu nemovitosti má makléř provizi a je v jeho zájmu prodat co nejvýhodněji. Omyl. Na straně prodávajícího stojí jen někteří – a ti pak patří k nejlepším realitním makléřům.

REKLAMA

Přes na první pohled shodný zájem prodávajícího zákazníka a makléře se jejich zájmy liší. A to někdy do té míry, že se i zákazník dostává do vleku realitního soukolí bez efektivní možnosti prodat či pronajmout svůj byt či dům.

Realitní makléř "na své" straně

Naprosto nejčastěji zejména po hubených létech "realitní krize" stojí realitní makléři na své vlastní straně – a hájí především své zájmy. V čem se liší zájmy makléře a prodávajícího klienta?

Klient se s prodejem či pronájmem nemovitosti může ocitnout ve dvou situacích: Buď potřebuje prodat rychle, nebo chce prodat za co nejvyšší cenu. Jen s velkým štěstím může prodat za vysokou cenu rychle. V takovém případě mu pak beztak v hlavě hlodá červík pochybností, zda nenasadil cenu příliš nízkou. Chce-li prodat co nejdráž, musí počkat na vhodného kupce – a to chce čas.

Realitní makléř potřebuje především obrat. Jeho primární zájem se tak do značné míry shoduje pouze s klientem, který chce prodat rychle. Jistě, pokud prodá za vyšší cenu, jeho provize je vyšší. Ale pokud by měl na zákazníka čekat půl roku, to je lepší vrabec v hrsti…

REKLAMA

Jak vybrat dobrého realitního makléře

Stoprocentní návod na výběr spolehlivého realitního makléře není. Žádný návod nemůže zcela spolehlivě fungovat, dokud do něj bude vstupovat jeden chaotický prvek – člověk. Přesto lze svou šanci na výběr kvalitního realtiního makléře zvýšit.

I v rámci jedné realitní kanceláře se kvalita realitních makléřů liší. Je proto důležité správně vybrat konkrétního člověka, který bude vaši transakci zastřešovat. A měl by to být optimálně makléř, který bude stát na vaší straně.

Dobrý realitní makléř se pochopitelně vyzná v realitním právu. Dokáže vám přesně popsat proces prodeje i nejslabší body, kterými prodej bude procházet, a na právní kličky, na které je třeba dát pozor a které lze naopak využít pro hladší průběh transakce. Měl by být schopen vše vysvětlit tak, abyste všemu porozuměli – a pokud ne, nebojte se ptát. Vy jste zákazník.

Ptát se realitního makléře má význam i v okamžiku, kdy odpověď znáte. Prověříte si tím znalosti člověka, který vás má zastupovat v transakci – mnohdy životní. Makléř nemusí znát na vše odpověď z hlavy, ovšem pokud neví, nesmí si začít vymýšlet.

REKLAMA

Realitní makléř by neměl předjímat vaše cíle. Předpokládat, že chcete pronajmout či prodat za co nejvyšší cenu, je mnohdy chyba. Prodávající může chtít prodat rychle, pronajímatel může být ochoten snížit nájemné, pokud má dostatečné záruky ze strany nájemníka. Cena se tak může ukázat jako druhotná.

Zkušený realitní makléř by vám měl být schopen doporučit i některé stavební aj. úpravy, které zvýší šanci na úspěšný prodej – a především zároveň nezatíží finanční rozpočet prodávajícího více, než o kolik dráž bude možné nemovitost díky úpravám prodat.

O úspěchu prodeje rozhoduje též způsob propagace prodávané či pronajímané nemovitosti a způsob komunikace a jednání s potenciálními zájemci. Co na nemovitosti realitní makléř vyzdvihne? Jsou to skutečně jedinečné vlastnosti daného objektu? Dokáže realitní makléř nějaké jedinečnosti nalézt? A dokáže je pak kupujícím prodat?

Realitní makléř by se měl zajímat o vše týkající se prodávané či pronajímané nemovitosti. Vždyť potenciální zákazník se bude ptát jeho. Pokud neprojeví dostatečný zájem ani o zásadní skutečnosti a neprojde si celou nemovitost s prodávajícím, pak je lepší porozhlédnout se jinde.

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan Jakubec

  3 listopadu, 2010

  Pane Zámečníku, prodejní cenu nemovitosti neurčuje makléř a neexistuje žádná vyšší, nebo nižší cena. Prodejní cenu určuje trh sám, tzn. nabídka a poptávka po podobné nemovitosti, na daném místě a v daném čase. Nabízet nemovitost například 2 roky s vyšší cenou je holý nesmysl, protože kupující nejsou hloupí. Dalším faktorem ke stanovení správné prodejní ceny je motivace prodávajícího. Pokud prodávám proto, že například pořizuji větší bydlení a potřebuji v nějakém čase peníze, abych novou nemovitost zaplatil, musí se to samozřejmě odrazit v ceně. Dobře fungující mákléř by měl zpracovat majiteli analýzu trhu a dané nemovitosti a na základě jeho potřeb navrhnout optimální cenu.
  Pokud majitel prodávat nemusí a není ochoten pod určitou cenovou hranici jít, existují i jiné možnosti jak nemovitost zhodnotit.

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  4 listopadu, 2010

  Nesouhlasím s vaším názorem, že prodejní cenu určuje makléř. Je to makléř, s kým prodávající konzultuje nabídkovou cenu a je to makléř, kdo by měl hledat kupce.
  Souhlasím s vámi, že konečnou cenu určuje trh na daném místě a v daném čase. Ale může mít optimální nemovitost na optimálním místě, ale pokud se o ní nedozví kupující, který za ní je ochoten nabídnout nejvyšší cenu, tak nejvyšší cenu nedostanete. A aby se o nemovitosti dozvěděl kupující ochotný zaplatit nejvíce, je práce realitního makléře.

  Odpovědět

 • selskyrozum

  3 listopadu, 2010

  „Dobře fungující mákléř by měl zpracovat majiteli analýzu trhu“ Je to tak, ale zcela evidentně se tak neděje a makléř skočí v dnešní době i na zcela nesmyslnou cenu požadovanou prodávajícím.A ještě bych chtěl dodat, že makléř klidně prodejní cenu určí a to nesmyslnou jen proto, aby s ním prodávající uzavřel exkluzivní, nebo i neexkluzivní smlouvu. Právě díky tomu např. v Praze realitní trh stojí na přehnaných požadavcích prodávajících a tiše přihlížejících a neprotestujících makléřů.

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  4 listopadu, 2010

  Souhlasím. A takovým makléřům je radno se vyhnout.

  Odpovědět

 • Jan Jakubec

  3 listopadu, 2010

  Souhlasím s Vámi, ale právě to odlišuje dobrého makléře od špatného. Spousta makléřů neprotestuje a nabízejí namovitosti za nesmyslné ceny jen proto, aby měli vůbec co nabízet. Jenže se to nakonec stejně obrátí proti němu, protože majitel nechce vidět to, že chce za nemovitost nesmyslnou cenu, ale vždy vidí chybu v makléři. Dobrý makléř by měl doporučit majiteli správnou prodejní cenu, samozřejmě na základě analýzy a potřeb klienta. Pokud majitele nepřesvědčí měl by mít „koule“ na to, aby majiteli řekl ať se nezlobí, že za tuto cenu nejsem schopen nemovitost prodat a nebízet jí nebudu.

  Odpovědět

 • selskyrozum

  4 listopadu, 2010

  Souhlasím a právě o tom to je, že makléři v Praze ty “ koule “ nemají a udělají všechno proto, aby nemovitost mohli zařadit do své nabídky. Leckdy se naopak předhánějí ve stanovení výši částek za které jsou schopni nemovitost prodat.A co na to prodávající ? V očích se mu objeví bankovky a zamlží mu to realistické uvažování.A naprostý souhlas s tím, že kupující nejsou hloupí a dokážou si nabízenou cenu odvodit úplně lehce zda je reálná, či ne.

  Odpovědět

 • selskyrozum

  4 listopadu, 2010

  Dokud budou makléři praktikovat způsob mazání medu kolem pusy prodávajících s cílem získat zakázku a jasně prodávajícím nesdělí realistickou prodejní cenu, tak se trh aspoň v Praze nikdy nepohne. Když to tak sleduji tak pořád stejné domy visí na serverech již 2 roky beze změny.Od těchto nesmyslných nabídkových cen se pak odráží očekávání dalších případných prodejců – majitelů,kteří vidí ty nemovitosti za nehorázné ceny viset na internetu a to má za následek, že ty částky požadují také.Od toho jsou právě makléři, aby požadavky prodávajících postavili do realistického světla, což se ale neděje.

  Odpovědět

 • Lukas

  21 února, 2013

  A nebo zkuste novou databázi realitních makléřů na http://www.realitnima­kler.name

  Odpovědět

 • hana malá

  1 září, 2017

  Dobrý den,
  chci prodat byt, našla jsem si makléře, ale ten chce „spolupracovat“ bez zprostředkovatelské smlouvy? Moc se mi to nepozdává. Co s tím?

  Odpovědět