Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Katastru nemovitostí příliš nedůvěřujte!

Autor: Petr Zámečník | 07.12.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 3 komentáře
Katastru nemovitostí příliš nedůvěřujte!

Kupujete dům či byt? Pak se jistě zajímáte o jeho právní stav v katastru nemovitostí. Ani čerstvý výpis z katastru vás ale nemusí ochránit před potížemi. Katastr navíc od příštího roku zdražuje. A s novým občanským zákoníkem se otočí jeho fungování úplně naruby.

 

Kdo by nechtěl mít jistotu, že kupovaný dům nebo byt patří skutečně tomu, kdo se za majitele vydává? A tak snad každý kupující zamíří do katastru nemovitostí, aby si stav věcí ověřil. Jenže… v katastru napsané jméno a další náležitosti ověřující totožnost vlastníka nemovitosti ještě zdaleka neznamená, že onen nemovitost skutečně vlastní!

Katastr nemovitostí při zápisu vkladu kontroluje právní náležitosti smluv a dalších nezbytných podaných formulářů a příslušenství (např. také nabývací titul prodávajícího). Zejména při tvorbě smluv podomácku se stává, že první pokus zápisu je neúspěšný a smluvní dokumentaci je třeba předělat k obrazu úřadu. Co ale katastr již nezkoumá, jsou další skutečnosti. Například jestli je za nemovitost řádně zaplaceno.

Při koupi nemovitosti se můžete dostat do situace, kdy prodávající koupil nemovitost, kterou vám prodává, ale nesplnil podmínky své kupní smlouvy – např. nezaplatil. Předchozí majitel může na základě této skutečnosti odstoupit od smlouvy. To potvrdí i soud, neboť skutečně došlo k porušení smlouvy. A to bez ohledu na skutečnost, že kupující (a váš prodávající) je již zapsán v katastru nemovitostí jako majitel.

Příklad: Nemovitost vlastní pan Adam. Prodá ji panu Bedřichovi, s nímž se domluví na platbě do určité lhůty po zapsání pana Bedřicha do katastru nemovitostí jako majitele předmětné nemovitosti. Pan Bedřich tak bude figurovat jako majitel nemovitosti a může s ní také disponovat – třeba ji prodat vám, panu Cyrilovi. Vy za ni zaplatíte, jste zanesen v katastru jako nový majitel nemovitosti.

Pak ale pan Bedřich z jakéhokoli důvodu nezaplatí panu Adamovi. Ten na něj podá žalobu a bude chtít odstoupit od smlouvy. Soud rozhodne v jeho prospěch a nechá nemovitost přepsat zpět na pana Adama. A pan Cyril? Nemá ani nemovitost, ani peníze – zbývá mu jen se soudit s panem Bedřichem o navrácení peněz.

Jak se lze bránit? Bezpečnější je kupovat nemovitost, kterou její majitel vlastní delší dobu, nebo je jejím prvním majitelem. To ale nejde vždy. Pomůže také sledovat plomby na nemovitosti, které by se měly objevit vždy, když se s nemovitostí po právní stránce cokoli ději – např. někdo podal žalobu na vyjasnění majetkových vztahů. Další možností je počkat s koupí nemovitosti do roku 2014.

2014 aneb Nový občanský zákoník

V roce 2014 by měl nabýt účinnosti nový, aktuálně připravovaný, diskutovaný a horlivě propíraný občanský zákoník. Pokud skutečně projde a spatří světlo české legislativy, přinese řadu změn – včetně změn v katastru nemovitostí.

Méně významnou změnou je, že zatímco dnes jablka spadaná ze sousedova stromu na vaši zahradu patří sousedovi a vy mu je nesmíte sníst (pokud vám sousedské vztahy neumožňují jiný přístup), s novým občanským zákoníkem si budete moci spadaná jablka ponechat jako svůj majetek (ale pochopitelně je můžete sousedovi věnovat). V katastru nemovitostí dojde ke změnám mnohem zásadnějším.

Bude-li přijat nový občanský zákoník, na informace v katastru se budete moci spolehnout. Pokud v době podání návrhu na vklad nebude na nemovitosti plomba (vyznačující probíhající spor či zapisované změny), bude stav uvedený v katastru závazný – a pokud od majitele uvedeného v katastru nemovitost koupíte, bude vaše, ať se předchozí majitelé dohadují či soudí sebevíc.

Příklad: Ve stejném případě podle pravidel připravovaných pro rok 2014 a dále by pan Adam mohl odstoupit od smlouvy s panem Bedřichem, ale nemovitost by zůstala ve vlastnictví pana Cyrila. Pan Adam by se musel s panem Bedřichem soudit dál o náhradu.

Ani tato varianta není ale zcela bez rizika. Když už budete nemovitost vlastnit, můžete se stát obětí podvodu, kdy zloděj může padělat kupní smlouvu a nemovitost na sebe převést. Když ji následně prodá, máte smůlu a nemovitost na vás již ani soud nepřepíše. Vy se přitom o pohybu nemusíte dozvědět včas – ostatně, kdo by každý den sledoval, jestli někdo nezaplomboval jeho nemovitost? A katastr vám zprávu o vložení plomby také nezašle.

2012 aneb Dílčí změny v katastru

Rok 2012 není jen koncem světa podle Mayského kalendáře, ale jeho počátek je časem řady změn. A několik se jich dotýká i katastru nemovitostí.

V prvé řadě si připlatíte za vklad do katastru. Místo současných 500 Kč zaplatíte 1000 Kč. Navíc budete muset použít standardizovaný formulář (s přechodným obdobím jednoho roku, kdy bude možné podávat návrhy na vklad i v současné volné podobě). Ten by ale mohl vklady zrychlit a zároveň snížit chybovost.

Pokud vám katastr zamítne vklad provést z jakéhokoli důvodu, budete moci využít jediný opravný prostředek: žalobu. Tu budete muset podat v šibeniční lhůtě 30 dnů. Na druhou stranu pokud budete chtít podat nový návrh na vklad s opravenými chybami ve smlouvách, nebude to tak rychlé jako dosud. Budete muset 30 dní počkat – co kdyby některý z účastníků z řízení podal žalobu proti rozhodnutí katastru? A práva na žalobu se nelze zříci…

Anketa

Spoléháte na informace z katastru nemovitostí?

Ano. (37)
 
Ne. (16)
 Celkem hlasovalo 53 čtenářů

Katastru nemovitostí příliš nedůvěřujte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

lake nemáte pravdu Martina | 14.05.2013 10:54
Nesmysly o katastru nemovitostí (2) lake | 23.12.2011 06:47
Nesmysly o katastru nemovitostí (1) lake | 23.12.2011 06:31

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »