EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: Petr Zámečník

07. 12. 2011

3 komentáře

Katastru nemovitostí příliš nedůvěřujte!

 


 

 

Kdo by nechtěl mít jistotu, že kupovaný dům nebo byt patří skutečně tomu, kdo se za majitele vydává? A tak snad každý kupující zamíří do katastru nemovitostí, aby si stav věcí ověřil. Jenže… v katastru napsané jméno a další náležitosti ověřující totožnost vlastníka nemovitosti ještě zdaleka neznamená, že onen nemovitost skutečně vlastní!

Katastr nemovitostí při zápisu vkladu kontroluje právní náležitosti smluv a dalších nezbytných podaných formulářů a příslušenství (např. také nabývací titul prodávajícího). Zejména při tvorbě smluv podomácku se stává, že první pokus zápisu je neúspěšný a smluvní dokumentaci je třeba předělat k obrazu úřadu. Co ale katastr již nezkoumá, jsou další skutečnosti. Například jestli je za nemovitost řádně zaplaceno.

Při koupi nemovitosti se můžete dostat do situace, kdy prodávající koupil nemovitost, kterou vám prodává, ale nesplnil podmínky své kupní smlouvy – např. nezaplatil. Předchozí majitel může na základě této skutečnosti odstoupit od smlouvy. To potvrdí i soud, neboť skutečně došlo k porušení smlouvy. A to bez ohledu na skutečnost, že kupující (a váš prodávající) je již zapsán v katastru nemovitostí jako majitel.

Příklad: Nemovitost vlastní pan Adam. Prodá ji panu Bedřichovi, s nímž se domluví na platbě do určité lhůty po zapsání pana Bedřicha do katastru nemovitostí jako majitele předmětné nemovitosti. Pan Bedřich tak bude figurovat jako majitel nemovitosti a může s ní také disponovat – třeba ji prodat vám, panu Cyrilovi. Vy za ni zaplatíte, jste zanesen v katastru jako nový majitel nemovitosti.

REKLAMA

Pak ale pan Bedřich z jakéhokoli důvodu nezaplatí panu Adamovi. Ten na něj podá žalobu a bude chtít odstoupit od smlouvy. Soud rozhodne v jeho prospěch a nechá nemovitost přepsat zpět na pana Adama. A pan Cyril? Nemá ani nemovitost, ani peníze – zbývá mu jen se soudit s panem Bedřichem o navrácení peněz.

Jak se lze bránit? Bezpečnější je kupovat nemovitost, kterou její majitel vlastní delší dobu, nebo je jejím prvním majitelem. To ale nejde vždy. Pomůže také sledovat plomby na nemovitosti, které by se měly objevit vždy, když se s nemovitostí po právní stránce cokoli ději – např. někdo podal žalobu na vyjasnění majetkových vztahů. Další možností je počkat s koupí nemovitosti do roku 2014.

2014 aneb Nový občanský zákoník

V roce 2014 by měl nabýt účinnosti nový, aktuálně připravovaný, diskutovaný a horlivě propíraný občanský zákoník. Pokud skutečně projde a spatří světlo české legislativy, přinese řadu změn – včetně změn v katastru nemovitostí.

Méně významnou změnou je, že zatímco dnes jablka spadaná ze sousedova stromu na vaši zahradu patří sousedovi a vy mu je nesmíte sníst (pokud vám sousedské vztahy neumožňují jiný přístup), s novým občanským zákoníkem si budete moci spadaná jablka ponechat jako svůj majetek (ale pochopitelně je můžete sousedovi věnovat). V katastru nemovitostí dojde ke změnám mnohem zásadnějším.

REKLAMA

Bude-li přijat nový občanský zákoník, na informace v katastru se budete moci spolehnout. Pokud v době podání návrhu na vklad nebude na nemovitosti plomba (vyznačující probíhající spor či zapisované změny), bude stav uvedený v katastru závazný – a pokud od majitele uvedeného v katastru nemovitost koupíte, bude vaše, ať se předchozí majitelé dohadují či soudí sebevíc.

Příklad: Ve stejném případě podle pravidel připravovaných pro rok 2014 a dále by pan Adam mohl odstoupit od smlouvy s panem Bedřichem, ale nemovitost by zůstala ve vlastnictví pana Cyrila. Pan Adam by se musel s panem Bedřichem soudit dál o náhradu.

Ani tato varianta není ale zcela bez rizika. Když už budete nemovitost vlastnit, můžete se stát obětí podvodu, kdy zloděj může padělat kupní smlouvu a nemovitost na sebe převést. Když ji následně prodá, máte smůlu a nemovitost na vás již ani soud nepřepíše. Vy se přitom o pohybu nemusíte dozvědět včas – ostatně, kdo by každý den sledoval, jestli někdo nezaplomboval jeho nemovitost? A katastr vám zprávu o vložení plomby také nezašle.

2012 aneb Dílčí změny v katastru

Rok 2012 není jen koncem světa podle Mayského kalendáře, ale jeho počátek je časem řady změn. A několik se jich dotýká i katastru nemovitostí.

V prvé řadě si připlatíte za vklad do katastru. Místo současných 500 Kč zaplatíte 1000 Kč. Navíc budete muset použít standardizovaný formulář (s přechodným obdobím jednoho roku, kdy bude možné podávat návrhy na vklad i v současné volné podobě). Ten by ale mohl vklady zrychlit a zároveň snížit chybovost.

Pokud vám katastr zamítne vklad provést z jakéhokoli důvodu, budete moci využít jediný opravný prostředek: žalobu. Tu budete muset podat v šibeniční lhůtě 30 dnů. Na druhou stranu pokud budete chtít podat nový návrh na vklad s opravenými chybami ve smlouvách, nebude to tak rychlé jako dosud. Budete muset 30 dní počkat – co kdyby některý z účastníků z řízení podal žalobu proti rozhodnutí katastru? A práva na žalobu se nelze zříci…

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • lake

  23 prosince, 2011

  Autor článku je zcela mimo, pokud jde o právní problematiku. Rozvíjí katastrofický scénář dvojího převodu nebmovitosti (z pana A na B a následně z B na C).
  Autor tvrdí, že odstoupením od smlouvy mezi A a B se údajně ruší i převod mezi B a C. Toto není dnes již pravda. Nejvyšší soud se před časem ustálil na právním výkladu, že práva nabytá v dobré víře zůstávají zachována. Podrobnosti viz jakýkoliv popularizační článek k nabývání vlastnictví nemovitostí. Skutečný průběh případu bude tedy zcela jiný: A a B si navzájem vyřeší své nároky, avšak na pana C a na jeho vlastnictví nemovitosti (nabyté v dobré víře) to nebude mít žádný vliv.

  Odpovědět

 • lake

  23 prosince, 2011

  Další nepravdivé tvrzení autora je toto:
  … zloděj může padělat kupní smlouvu a nemovitost na sebe převést. Když ji následně prodá, máte smůlu a nemovitost na vás již ani soud nepřepíše.
  Toto tvrzení je v rozporu s právem. V tomto případě je převod nemovitosti na ‚zloděje‘ na základě podvodu nebo padělané listiny absolutně neplatným právním úkonem.
  Nikdo nemůže převést na jiného více práv, nežli má sám. Panu ‚zlodějovi‘ nesvědčí k nemovitosti žádné právo, proto ji ani nemůže platně převést na jinou osobu.
  Třetí osoba C se nestane vlastníkem nemovitosti. Vlastnické právo i nadále svědčí původnímu vlastníkovi (pan A).

  Odpovědět

 • Martina

  14 května, 2013

  Mé zkušenosti z praxe jsou zcela jiné a autor článku má ve všem pravdu samozřejmě. Pokud např. pronajímáte nemovitost cizinci, který následně zcela jednoduše zfalšuje váš podpis i s ověřovací doložkou, kterou si jednoduše přelepí na plné moci, na kupní smlouvě, atd – což je dnes běžné, neboť při pronájmu cizincům musíte souhlas s bydlením pro cizineckou policii ověřovat, pak přijdete o nemovitost ani nevíte jak, neboť katastr vás obešle až po zápise této změny. V případě dlouhých soudních sporů byt zpravidla získáte zpět a kupec má smůlu. Ale to platí dnes. Od roku 2014 máte smůlu a dle nového zákona nedostanete nic, přijdete o nemovitost a kupec – byť podezřele získá nemovitost za směšnou cenu si ji může ponechat…

  Odpovědět