Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kořeny hypoteční a realitní krize: Nezodpovědnost

Autor: Petr Zámečník | 09.03.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Kořeny hypoteční a realitní krize: Nezodpovědnost

Hypoteční a realitní krize se ze své kolébky v USA převinula i do České republiky. O jejích kořenech hovořil na konferenci „Hypoteční a realitní trh v ČR aneb Co je před námi?“ Ira Peppercorn, který byl za vlády Billa Clintona zodpovědný za bytovou politiku.

Původ současné krize, která se z hypoteční a realitní přelila přes finanční do celosvětové hospodářské recese, je často vnímán jako krize sub-prime hypoték ve Spojených státech. „Sub-prime“ lze přeložit jako „Pod-nejlepšími“, což znamená „stále ještě dobré“.

Ira Peppercorn, president stejnojmenné mezinárodní společnosti Ira Peppercorn International, který za vlády prezidenta Billa Clintona pracoval v jeho administrativě, kde byl zodpovědný za bytovou politiku, vidí hlavní příčiny jinde. Seznámil s nimi účastníky konference „Hypoteční a realitní trh v ČR aneb Co je před námi?“ pořádané hypotečním makléřem Simply a jejímž byl odborný server Hypoindex.cz mediálním partnerem.

Původ současných obtíží na realitním, hypotečním i dalších trzích podle Ira Peppercorna mají původ v „Sub-Carefulness“, „Sub-Responsibility“ a „Sub-Good Business Practicies“, tedy v nedostatku opatrnosti, zodpovědnosti a dobrých obchodních praktik.

V 90. letech se americká vláda v rámci boje proti diskriminaci rozhodla zvýšit mimo jiné podíl vlastnického bydlení u minoritních skupin obyvatel. Zatímco v roce 1995 bylo vlastníkem domů či bytů 71 % bílých obyvatel USA, mezi africkými Američany vlastnilo nemovitost jen 43 % a mezi Latinoameričany 44 %. Podíl sub-prime hypoték čerpaných minoritními skupinami obyvatel vzrostl mezi roky 1999 a 2006 z 15 % na 27 %.

Záměr se zdařil navzdory propastným majetkovým a příjmovým rozdílům mezi majoritní a minoritními skupinami obyvatel. V roce 2005 již vlastnilo svůj dům 51 % domácností řadících se k americkým menšinám, zatímco podíl vlastníků domů mezi majoritním obyvatelstvem vzrostl o 4 procentní body n 75 %. Výsledky bank ukázaly, že sousedství s minoritními skupinami obyvatel zvyšuje podíl nesplacených úvěrů.

Nezodpovědnost ale nesouvisí primárně s plánem amerických vlád na boj proti diskriminaci. V rámci zachování podílu na trhu se banky začaly stále častěji pouštět do různých variant rizikových hypoték. Na trhu se objevovaly hypotéky, k jejichž sjednání žadatel nemusel dokládat řadu tradičních dokumentů (např. potvrzení o příjmu; jejich podíl vzrostl až ke 40 %), zvyšoval se podíl poskytnuté hypotéky z obvyklých 80 % zástavní hodnoty nemovitosti na 100 i více procent, zaváděly se hypotéky, u nichž klient platil pouze úroky, ale nesplácel jistinu... tyto a další produkty dále zvyšovaly rizikovost hypotečního byznysu.

Ani to by ale zřejmě nestačilo k rozpoutání celosvětové krize. Dalším momentem bylo selhání regulačního systému, který je v Americe roztříštěn mezi několik institucí, z nichž každá dohlíží pouze na specifický segment. Zcela chyběl funkční systém včasného varování. Nehledě na skutečnost, že rostl především státem neregulovaný segment trhu. Kupříkladu tržní podíl Federal Housing Administration klesl ze 14 % v roce 1999 na pouhá 4 % v roce 2007.

Důsledkem optimismu a dostupných hypoték bylo více než zdvojnásobení cen domů v největších amerických městech mezi lety 1998 a 2005. Udržet podíl na takto rostoucím trhu ovšem znamenalo pro banky zajistit si dostatek likvidity. Jednou z možností bylo „zabalení“ hypoték do strukturovaných produktů - derivátů a jejich prodej na sekundárním trhu. V tomto okamžiku do hry vstupují ratingové agentury.

Úkolem ratingových agentur zjednodušeně řečeno je určit riziko produktů, u nichž investoři sami nemají příliš možností jak do nich nahlédnout. Renomované ratingové agentury jsou ale placeny institucemi, jejichž produkty oceňují. A tak zabalené nekvalitní hypotéky oceňovaly vysokým ratingem, na základě kterého je kupovali investoři na celém světě. Hypoteční banky získaly likviditu k poskytování dalších hypoték a investoři vidinu možnosti podílet se na rostoucím hypotečním trhu.

Rychle rostoucí bublina ale musí dříve či později prasknout. Tak se stalo i v tomto případě, jakmile došlo ke zvýšení úrokových sazeb, kdy sub-prime hypotéky měly úrokové sazby i o 3 procentní body vyšší než prime hypotéky. Lidé přestali ve větším měřítku splácet, což bylo také způsobeno rostoucím podílem minorit mezi hypotečními klienty. Banky začaly realizovat zástavy a - světe, div se - jejich cena nestačila na pokrytí dlužné částky.

Prostřednictvím derivátů se potíže přesunuly i do dalších oblastí finančního trhu. První finanční instituce neustály nápor klientů a padly. Další se snaží zachránit vláda nalitím finančních prostředků. Jejich využití ale příliš nekontroluje - ani nemůže. Cílem je pouze zabránit kolapsu systému.

Ira Peppercornovi jsme položili několik otázek.

Doporučil byste americké vládě zachraňovat soukromé společnosti jako AIG nebo Citigroup, jak se dnes snaží?

US vláda je ve složité situaci. Kdyby určité finanční instituce zkolabovaly, mělo by to dramatický dopad na celou ekonomiku. Nicméně si myslím, že správný přístup je, že to nemůže být uskutečněno osamoceně. Vláda potřebuje intervenovat na straně hypoték a na straně vlastníků domů, aby ochránila stabilitu i těchto komunit.


Poslechněte si odpověď (v anglickém jazyce)

Ve vaší prezentaci jste hovořil o tom, že vláda dává peníze do soukromých společností, ale ty nemají žádnou zodpovědnost za využití těchto peněz.

To je skutečně velmi neobvyklá situace v historii americké ekonomiky. Ekonomická krize přišla velmi náhle. A vláda, která byla na odchodu, rozhodla, že je třeba udělat něco, co stabilizuje finanční instituce. Hodně lidí si myslí, že nenastavila dostatek požadavků na účelné využití prostředků. A tak biliony dolarů byly půjčeny nebo investovány do soukromých společností a jediným jejich účelem bylo stabilizovat je a bylo to uděláno bez restrikcí, s jediným cílem rozhýbat půjčování.

Poslechněte si odpověď (v anglickém jazyce)

Anketa

Pociťujete ve svém rodinné rozpočtu důsledky finanční či hospodářské krize?

Ano (100)
 
Ne (42)
 Celkem hlasovalo 142 čtenářů

Kořeny hypoteční a realitní krize: Nezodpovědnost >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 18.08.2016 00:00 OSVČ a hypotéky: těžko získat, horší vydržet

Získání hypotéky je v roli podnikatele mnohem složitější než pro zaměstnance. Minimálně stejně složité však je nedostat se do situace, kdy není úvěr z čeho splácet. Podnikatelé na to příliš nedbají a nemyslí na zadní vrátka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 17.08.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2016: O prázdninách zájem o hypotéky rapidně klesl

Po rekordním červnu se hypoteční trh o měsíc později dočkal studené sprchy. A rozhodně to není nic osvěžujícího. Úrokové sazby se stále sice drží na rekordně nízké úrovni, ale zájem o hypotéky značně poklesl. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

18.08.2016 11:16 Fincentrum upevňuje pozici v oblasti hypoték

Obrat společnosti Fincentrum v České republice a na Slovensku vzrostl v prvním pololetí o 6 % na 812 milionů korun. Objem zprostředkovaných hypoték se na obou trzích zvýšil o 18 %. Poradci zprostředkovali hypotéky za více než 18 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.08.2016 12:58 Ceny nových bytů v Praze podražily

Meziročně vzrostla cena nemovitostí v hlavním městě Praha o 11,2 procenta. Průměrná cena nových bytů se pohybovala v květnu a červnu letošního roka ve výši 75 600 korun za metr čtvereční. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.08.2016 16:08 Česká spořitelna umožní refinancování hypotéky online

Česká spořitelna jako další finanční dům zavádí možnost refinancování online. Pak již klientovi zbývá pouze podepsat smlouvu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.08.2016 11:14 Chcete byt? Půjčte si od státu

Pokud hodláte kupovat nemovitost, anebo jí jen rekonstruovat, tak pak jistěš hledáte řešení jakým způsobem tuto investici financovat. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) nabízí žadatelům nejvýhodnější úvěr na trhu a přitom stále není vyčerpán. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.08.2016 15:26 Česká spořitelna nově refinancuje hypotéku online

Česká spořitelna nově umožňuje refinancovat hypotéky, kterým končí fixace u jiné banky, online v jednoduché webové aplikaci. Žádost lze vyplnit během 15 minut a potřebné dokumenty zaslat elektronicky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (94)
 
Spíše ano. (17)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (21)
 Celkem hlasovalo 162 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 18.08.2016 00:00 OSVČ a hypotéky: těžko získat, horší vydržet

Získání hypotéky je v roli podnikatele mnohem složitější než pro zaměstnance. Minimálně stejně složité však je nedostat se do situace, kdy není úvěr z čeho splácet. Podnikatelé na to příliš nedbají a nemyslí na zadní vrátka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 08.08.2016 00:00 Hypoteční trh: MMR potvrzuje rekordní rok

Český hypoteční trh ještě nepřestal lámat rekordy. Letošní první pololetí překonalo rekordní loňské pololetí. Červen byl dokonce nejrekordnější za posledních 21 let, kdy se v Česku začaly poskytovat hypoteční úvěry. Kolik mohou banky ještě letos rozpůjčovat?  Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 17.08.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2016: O prázdninách zájem o hypotéky rapidně klesl

Po rekordním červnu se hypoteční trh o měsíc později dočkal studené sprchy. A rozhodně to není nic osvěžujícího. Úrokové sazby se stále sice drží na rekordně nízké úrovni, ale zájem o hypotéky značně poklesl. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 09.08.2016 00:00 Zdeněk Nevole: Úrokové sazby by již neměly klesat

Úrokové sazby hypotečních úvěrů i úvěrů ze stavebního spoření jsou na rekordních minimech. Pro klienty ale lépe již nebude. Níže se sazby nedostanou. „Bude tlak na zvyšování úrokových sazeb,“ říká Zdeněk Nevole, vedoucí úseku Obchodní controlling Wüstenrot. Důvodem je i nový zákon o spotřebitelském úvěru. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 16.08.2016 00:00 Hypotéky v novém již od prosince

Nový zákon o spotřebitelském úvěru začne platit již od 1. prosince 2016. Banky budou muset mnohem důkladněji prověřovat schopnost klienta splácet úvěr, klienti tak dostanou do rukou novou zbraň. Pokud banka dostatečně klienta neprověří, smlouva pozbude platnosti a klient nebude platit žádné úroky. Napadnout neplatnost smlouvy bude moci klient dokonce až tři roky od uzavření smlouvy. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »