Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kořeny hypoteční a realitní krize: Nezodpovědnost

Autor: Petr Zámečník | 09.03.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Kořeny hypoteční a realitní krize: Nezodpovědnost

Hypoteční a realitní krize se ze své kolébky v USA převinula i do České republiky. O jejích kořenech hovořil na konferenci „Hypoteční a realitní trh v ČR aneb Co je před námi?“ Ira Peppercorn, který byl za vlády Billa Clintona zodpovědný za bytovou politiku.

Původ současné krize, která se z hypoteční a realitní přelila přes finanční do celosvětové hospodářské recese, je často vnímán jako krize sub-prime hypoték ve Spojených státech. „Sub-prime“ lze přeložit jako „Pod-nejlepšími“, což znamená „stále ještě dobré“.

Ira Peppercorn, president stejnojmenné mezinárodní společnosti Ira Peppercorn International, který za vlády prezidenta Billa Clintona pracoval v jeho administrativě, kde byl zodpovědný za bytovou politiku, vidí hlavní příčiny jinde. Seznámil s nimi účastníky konference „Hypoteční a realitní trh v ČR aneb Co je před námi?“ pořádané hypotečním makléřem Simply a jejímž byl odborný server Hypoindex.cz mediálním partnerem.

Původ současných obtíží na realitním, hypotečním i dalších trzích podle Ira Peppercorna mají původ v „Sub-Carefulness“, „Sub-Responsibility“ a „Sub-Good Business Practicies“, tedy v nedostatku opatrnosti, zodpovědnosti a dobrých obchodních praktik.

V 90. letech se americká vláda v rámci boje proti diskriminaci rozhodla zvýšit mimo jiné podíl vlastnického bydlení u minoritních skupin obyvatel. Zatímco v roce 1995 bylo vlastníkem domů či bytů 71 % bílých obyvatel USA, mezi africkými Američany vlastnilo nemovitost jen 43 % a mezi Latinoameričany 44 %. Podíl sub-prime hypoték čerpaných minoritními skupinami obyvatel vzrostl mezi roky 1999 a 2006 z 15 % na 27 %.

Záměr se zdařil navzdory propastným majetkovým a příjmovým rozdílům mezi majoritní a minoritními skupinami obyvatel. V roce 2005 již vlastnilo svůj dům 51 % domácností řadících se k americkým menšinám, zatímco podíl vlastníků domů mezi majoritním obyvatelstvem vzrostl o 4 procentní body n 75 %. Výsledky bank ukázaly, že sousedství s minoritními skupinami obyvatel zvyšuje podíl nesplacených úvěrů.

Nezodpovědnost ale nesouvisí primárně s plánem amerických vlád na boj proti diskriminaci. V rámci zachování podílu na trhu se banky začaly stále častěji pouštět do různých variant rizikových hypoték. Na trhu se objevovaly hypotéky, k jejichž sjednání žadatel nemusel dokládat řadu tradičních dokumentů (např. potvrzení o příjmu; jejich podíl vzrostl až ke 40 %), zvyšoval se podíl poskytnuté hypotéky z obvyklých 80 % zástavní hodnoty nemovitosti na 100 i více procent, zaváděly se hypotéky, u nichž klient platil pouze úroky, ale nesplácel jistinu... tyto a další produkty dále zvyšovaly rizikovost hypotečního byznysu.

Ani to by ale zřejmě nestačilo k rozpoutání celosvětové krize. Dalším momentem bylo selhání regulačního systému, který je v Americe roztříštěn mezi několik institucí, z nichž každá dohlíží pouze na specifický segment. Zcela chyběl funkční systém včasného varování. Nehledě na skutečnost, že rostl především státem neregulovaný segment trhu. Kupříkladu tržní podíl Federal Housing Administration klesl ze 14 % v roce 1999 na pouhá 4 % v roce 2007.

Důsledkem optimismu a dostupných hypoték bylo více než zdvojnásobení cen domů v největších amerických městech mezi lety 1998 a 2005. Udržet podíl na takto rostoucím trhu ovšem znamenalo pro banky zajistit si dostatek likvidity. Jednou z možností bylo „zabalení“ hypoték do strukturovaných produktů - derivátů a jejich prodej na sekundárním trhu. V tomto okamžiku do hry vstupují ratingové agentury.

Úkolem ratingových agentur zjednodušeně řečeno je určit riziko produktů, u nichž investoři sami nemají příliš možností jak do nich nahlédnout. Renomované ratingové agentury jsou ale placeny institucemi, jejichž produkty oceňují. A tak zabalené nekvalitní hypotéky oceňovaly vysokým ratingem, na základě kterého je kupovali investoři na celém světě. Hypoteční banky získaly likviditu k poskytování dalších hypoték a investoři vidinu možnosti podílet se na rostoucím hypotečním trhu.

Rychle rostoucí bublina ale musí dříve či později prasknout. Tak se stalo i v tomto případě, jakmile došlo ke zvýšení úrokových sazeb, kdy sub-prime hypotéky měly úrokové sazby i o 3 procentní body vyšší než prime hypotéky. Lidé přestali ve větším měřítku splácet, což bylo také způsobeno rostoucím podílem minorit mezi hypotečními klienty. Banky začaly realizovat zástavy a - světe, div se - jejich cena nestačila na pokrytí dlužné částky.

Prostřednictvím derivátů se potíže přesunuly i do dalších oblastí finančního trhu. První finanční instituce neustály nápor klientů a padly. Další se snaží zachránit vláda nalitím finančních prostředků. Jejich využití ale příliš nekontroluje - ani nemůže. Cílem je pouze zabránit kolapsu systému.

Ira Peppercornovi jsme položili několik otázek.

Doporučil byste americké vládě zachraňovat soukromé společnosti jako AIG nebo Citigroup, jak se dnes snaží?

US vláda je ve složité situaci. Kdyby určité finanční instituce zkolabovaly, mělo by to dramatický dopad na celou ekonomiku. Nicméně si myslím, že správný přístup je, že to nemůže být uskutečněno osamoceně. Vláda potřebuje intervenovat na straně hypoték a na straně vlastníků domů, aby ochránila stabilitu i těchto komunit.


Poslechněte si odpověď (v anglickém jazyce)

Ve vaší prezentaci jste hovořil o tom, že vláda dává peníze do soukromých společností, ale ty nemají žádnou zodpovědnost za využití těchto peněz.

To je skutečně velmi neobvyklá situace v historii americké ekonomiky. Ekonomická krize přišla velmi náhle. A vláda, která byla na odchodu, rozhodla, že je třeba udělat něco, co stabilizuje finanční instituce. Hodně lidí si myslí, že nenastavila dostatek požadavků na účelné využití prostředků. A tak biliony dolarů byly půjčeny nebo investovány do soukromých společností a jediným jejich účelem bylo stabilizovat je a bylo to uděláno bez restrikcí, s jediným cílem rozhýbat půjčování.

Poslechněte si odpověď (v anglickém jazyce)

Anketa

Pociťujete ve svém rodinné rozpočtu důsledky finanční či hospodářské krize?

Ano (100)
 
Ne (42)
 Celkem hlasovalo 142 čtenářů

Kořeny hypoteční a realitní krize: Nezodpovědnost >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Petr Zámečník | 27.09.2016 00:00 Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte…

Zdaleka ne každý má možnost či chuť prokázat bance své příjmy. A nemusí se přitom jednat o kriminálníka s pochybnou činností. Pokud chce takový člověk hypotéku, musí si pospíšit. Banky hypotéky bez doložení příjmů postupně ruší a s novým zákonem o úvěru se mohou stát zcela nedostupnými. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 27.09.2016 15:06

Jana Zámečníková | 26.09.2016 00:00 Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní i podmínky poskytování úvěrů nebankovním poskytovatelům. Na otázky o důsledcích nového zákonu o úvěru odpovídal Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 13:06

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 03:08

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 13:38 Podzimní „Hypodny“ se vrací do Raiffeisenbank

V Raiffeisenbank odstartovaly 19. září 2016 podzimní „Hypodny“. Na klienty čeká při podání žádosti o hypoteční úvěr do 11. listopadu zvýhodněná úroková sazba a při podpisu smlouvy s fixací alespoň na tři roky do konce listopadu bonus 4 000 korun. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:12

14.09.2016 10:29 Doba hypoték s dlouhou fixací je u konce

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, díky kterému banky přestanou mít motivaci dále nabízet hypoteční úvěry s dlouhou dobou fixace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:14

13.09.2016 11:42 Omezení stoprocentních hypoték se blíží. Lidé o ně stejně zájem nemají

Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení České národní banky (ČNB) výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Banky zvýšený zájem klientů o stoprocentní hypotéky zatím nezaznamenaly. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:18

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (238)
 
Spíše ano. (42)
 
Spíše ne. (41)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 362 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00 Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »