Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Koupě bydlení a emoce. Na jaké pocity si dát pozor?

Emoce jsou základní hybatelé našich životů. Ovlivňují, koho si vezmeme, jakou budeme dělat práci a také, kde budeme bydlet. Zejména pokud si člověk pořizuje bydlení financované hypotékou, měl by si vlastních pocitů všímat a přitom nezapomínat na rozum. Impulsivní rozhodnutí mohou vést k pozdějšímu rozčarování či nemalým finančním ztrátám.

„Koupě nemovitosti a vyřizování hypotéky bývají psychicky velmi náročné a člověk snadno propadne skepsi. Důležité je ale nezapomínat, že nyní investované úsilí se v budoucnu výrazně zúročí. Pokaždé, když je kupujícím z celého procesu úzko, měli by si vybavit, co se jim na vybraném bydlení líbí, jak si ho plánují upravit a jak se jim v něm bude spokojeně žít. Zpravidla jim to zvedne náladu a dá sílu vytrvat,“ říká Jiří Augustin, hypoteční analytik finančně-poradenské společnosti Broker Trust.

 S jakými emocemi se zájemci o koupi nemovitosti mohou setkat a na co by si u nich měli dát pozor?

Nejistota. Jak drahý byt či dům si můžu dovolit? Kolik mi banka půjčí a kolik za hypotéku zaplatím? Takové otázky napadají každého, kdo si chce koupit nemovitost a využít hypotéku. Prvním krokem by tak mělo být realistické zhodnocení možností, které kupující má. Znamená to získat přehled o současné a budoucí finanční situaci a ověřit u bank výši úvěru, který poskytnou, a podmínky jeho splácení. Odbouráním nejistoty získá zájemce o vlastní bydlení jasné mantinely a nebude tápat.

Zklamání. Na prodej je mnoho nemovitostí. Jen pár z nich bude pravděpodobně splňovat konkrétní představy o ideálním bydlení a zároveň bude finančně dostupných. Důležité je nepodlehnout zklamání a neuchylovat se ke zbytečným kompromisům.  

Znechucení. V rámci prohlídek nemovitostí mohou být zájemci znechuceni například jejich aktuálním vzhledem. Důležitější je, zda nemá nemovitost závažné nedostatky a bude jim vyhovovat dispozicí, lokalitou a přijatelnou cenou. 

„Než se nechat odradit prvotními kosmetickými vadami, je lepší si představit, jak by bylo možné nevzhledné bydlení přizpůsobit k obrazu svému. Přirozeně to platí i naopak, na první pohled krásná nemovitost, může ukrývat skryté závažné vady,“ říká Jiří Augustin.

Strach. Jakmile se zájemci vyjádří, že se jim nemovitost líbí, prodávající či realitní makléř jim zřejmě sdělí, že o nemovitost mají vážný zájem další lidé. Ze strachu, že přijdou o byt, který po několika měsících hledání vypadá jako ten pravý, mohou zájemci učinit rychlé rozhodnutí, aniž by si vše promysleli. Až po složení rezervační zálohy zjistí, že koupě není výhodná nebo jim na ni banka tolik peněz nepůjčí.

„Na prohlídku nemovitosti by měli jít zájemci s již s ověřenou představou, kolik si mohou dovolit maximálně zaplatit. Před podpisem rezervační smlouvy by měli vždy trvat na předložení všech důležitých dokumentů, jako jsou například list vlastnictví, energetický průkaz nebo vyúčtování provozních nákladů. Rezervační smlouvu by měli podepisovat ideálně za účasti vlastníka nemovitosti,“ dodává Jiří Augustin. 

Důvěra. Při takto významném a nákladném rozhodnutí se chce každý setkat se slušným a férovým jednáním, proto se často spoléhá na osobní známosti. I když je třeba realitní makléř dlouholetý kamarád, měl by si kupující ujasnit, nakolik je ochotný známému důvěřovat. 

„Základní pravidla koupě nemovitosti jsou připravenost, informovanost a opatrnost. Znamená to, že vím, co chci a co si mohu dovolit. Než něco podepíši a zaplatím, zjistím si maximum potřebných informací. A zbytečně nepodstupuji rizika, která nemusím, jen proto, že to je pro někoho jiného pohodlnější a výhodnější,“ říká Jiří Augustin. 

Spolupráce se zkušeným a prověřeným finančním poradcem může nechtěné emoce odbourat. Pomůže nejen s analýzou finančních možností, výběrem optimální hypotéky, ale také poradí, na co si dávat pozor, aby kupující nepodlehli emocím svým nebo druhých. Jak se takový poradce pozná?

„Kvalitní poradce nepředloží klientům konkrétní nabídku financování hned na prvním sezení, ale nejprve s nimi důkladně probere jejich představy o bydlení a finanční zázemí. Je důležité, aby poradce spolupracoval s co nejvíce bankami a mohl pro klienty vybírat skutečně tu nejvýhodnější hypotéku,“ dodává Jiří Augustin ze společnosti Broker Trust.

Koupě bydlení a emoce. Na jaké pocity si dát pozor? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »