Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Lubor Žalman: Ceny nemovitostí klesnou

Autor: Petr Zámečník | 12.11.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Lubor Žalman: Ceny nemovitostí klesnou

Raiffeisenbank v nedávné době citelně zdražila a omezila hypoteční úvěry. Proč tomu tak je? „Očekáváme pokles cen nemovitostí,“ říká Lubor Žalman, předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank.

Jak se projevuje aktuální finanční krize v Raiffeisenbank?

Nijak zvlášť, protože jsme se drželi České republiky ve všech našich aktivitách, takže nejsme zainteresováni nikde na Islandu ani v Lehman Brothers ani v žádných podobných divočinách, a díky tomu jsme si o těchto problémech četli jenom v novinách.

Nicméně, co se nás samozřejmě týká, je zpomalení ekonomiky ve světě a potažmo i v České republice.

Na vaší obchodní nabídce se to projevuje například v segmentu hypotečních úvěrů. V nedávné době jste výrazně zdražili a omezili vaše hypotéky.

Co se týče ceny hypoték, tak si myslím, že si hypoteční trh hledá novou cenovou hladinu. Bude ještě pár měsíců trvat, než se ceny ustálí. Dá se čekat ještě další pohyb.

Co se týče parametrů pro poskytování hypoték, tak opravdu jsme konzervativnější.

Dříve jste poskytovali hypoteční úvěry až do 100 % zástavní hodnoty nemovitosti, nyní je to pouze do 75 %. Proč došlo k tak radikálnímu omezení?

Protože čekáme pokles ceny nemovitostí v příštím roce.

Developeři se zatím tváří, že neočekávají, že by šly ceny nemovitostí dolů...

Kdybych byl developer, tak se tak tvářím také. Ale já jsem bankéř.

Zdražení hypoték bylo poměrně dramatické. Během jednoho týdne jste zvýšili úrokové sazby o 75 b.b. Proč tak skokové zdražení?

Protože se skokově zvedla cena dlouhých peněz. Ta šla během října velmi prudce nahoru a my jsme tomu přizpůsobili ceny hypoték.

Na druhou stranu snížila Česká národní banka úrokové sazby dokonce více, než se očekávalo...

Ano, ale snížila pouze 14denní sazby. To je velký rozdíl. Peníze, kterými my musíme krýt hypotéku, jsou roční při roční fixaci a 15leté při 15leté fixaci. Došlo k tomu, že ČNB snížila cenu 14denních peněz, což na hypotéky nemá vliv. Ale ceny dlouhých peněz, tak, jak je nedostatek volných peněz ve světové ekonomice, rostou. Tím jsou dány ceny hypoték.

Ceny spořících účtů s jednodenní výpovědní lhůtou budou dány poklesem sazeb ČNB. Ale ceny hypoték ČNB nemá šanci ovlivnit. Ani žádná jiná centrální banka.

Takže očekáváte spíše pokles úrokových sazeb na spořících účtech než hypotečních úvěrů?

Pokud vůbec něco.

U hypotečních úvěrů to závisí na vývoji dlouhodobých úrokových sazeb. Nedokáži sloužit s předpovědí.

Jak se projevily změny v pravidlech pro poskytování hypoték v zájmu o hypotéky?

Překvapivě prodáváme téměř stejné množství hypoték, jaké jsme prodávali. Uvidíme, jak objem zareaguje dál. Ale my se nehoníme ani za objemy, ani za počtem, nám jde o zisk. A abychom na hypotékách neprodělali, tak musíme půjčovat konzervativně.

V podstatě jde o to, že na kvalitu hypotečních portfolií, které banky mají, budou mít vliv dvě věci. První je nezaměstnanost, a tam čekáme nárůst, a druhá je vývoj cen nemovitostí, a tam čekáme pokles.

V téhle situaci opravdu je naší zodpovědností vůči našim vkladatelům, to jest lidem, kteří nám svěřili své peníze, i vůči našim akcionářům, což jsou lidé, kteří nám také svěřili své peníze, být konzervativní.

Produkty Raiffeisenbank, zejména hypoteční úvěry, jsou v hojné míře distribuovány externími prodejními sítěmi. Máte zpětné reakce z těchto sítí na změny, které jste uskutečnili?

K podobným krokům evidentně přistoupily i ostatní banky, takže prodejní sítě dneska pro určitou část svých klientů hledají banku, která by jim poskytla hypotéku, podstatně obtížněji než v minulosti.

Zdá se, že prodejní sítě hledají jiné produkty, kterými by mohly nahradit očekávaný pokles prodeje hypoték.

Raiffeisenbank působí v mnoha zemích střední a východní Evropy. Jak dopadla finanční krize na banku v těchto zemích?

V těch zemích, které mají problémy, máme většinou dost exklusivní postavení. Někdy jsme tam dokonce jediná banka ze západní Evropy. Takže jsme schopni se distancovat od místních problémů.

Největším nepřítelem bank v období finanční krize byla panika. A proti té je jediný lék poslat do země a do banky peníze, což jsme učinili. Lidé pochopí, že banka má peněz dost, že je zdravá, že je zisková, a uklidní se a nechají úspory v bance.

V Česku na to nejsme zvyklí. V Česku mají všechny banky mají své matky v západních zemích, velké mezinárodní instituce, ale v jiných zemích střední a východní Evropy je velký rozdíl, jestli jste Raiffeisenbank nebo malá lokální banka vlastněná pár fyzickými, byť bohatými, osobami.

Erste Bank získala od rakouského státu prostředky, které navýšily její vlastní jmění. Podobné prostředky by měla získat i Raiffeisenbank. Co od toho očekáváte?

Očekáváme od toho levný kapitál. Je to výhodné. Byli bychom hloupí, kdybychom to nebrali.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Klesnou v příštím roce ceny nemovitostí?

Ano. (95)
 
Ne. (40)
 
Nevím, nechám se překvapit. (7)
 Celkem hlasovalo 142 čtenářů

Lubor Žalman: Ceny nemovitostí klesnou >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »