Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Mrkněte se, kdo je vaším sousedem

Autor: Luboš Svačina | 20.06.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Mrkněte se, kdo je vaším sousedem

Jdete po ulici a vidíte zajímavý pozemek nebo stavbu, na které visí nápis "Na prodej", ale nic víc. Jak získat další informace o této nemovitosti, o jeho vlastníkovi?

zšSprávcem údajů o nemovitostech v České republice, včetně jejich popisu a geometrického umístění, je  Český úřad katastrální a zeměměřičský. Katastrální úřad v tzv. katastru nemovitostí eviduje jak umístnění nemovitosti, tak vede evidenci vlastnických, věcných a dalších práv k těmto nemovitostem.

Nahlížení do katastru nemovitostí

Český úřad katastrální a zeměměřičský je tvůrcem a zároveň provozovatelem velice zajímavého internetového portálu Nahlížení do katastru nemovitostí (http://nahlizenidokn.cuzk.cz/). Uživatelé mohou díky této aplikaci snadno získávat informace o různých nemovitostech a jejich vlastnících, ale také informace o stavu řízení podaných na katastrálním pracovišti. Tuto službu ocení jak uživatelé prodávající, ale především kupující nemovitost. Aplikace je přístupná zdarma a bez nutnosti registrace.

Vzhledem k rostoucímu zájmu uživatelů (v roce 2007 správci portálu zaznamenali více než 8 milionů přístupů) a rostoucímu zájmu o detailnější informace spustili provozovatelé v letošním březnu novou verzi, která nabízí velké množství nových funkcionalit. Mezi ty nejvýznamnější patří například:

  • provázanost zobrazování katastrálních map s popisnými informacemi, kdy jedním kliknutím získá návštěvník informace o typu nemovitosti, o vlastníkovi apod.,
  • aplikace zobrazuje, zda je či není na nemovitosti omezeno vlastnické právo,
  • aplikace se aktualizací stala dostupná i prostřednictvím mobilního telefonu.

Orientace na webu

Webové stránky aplikace jsou uživatelsky velice konfortní a orientace na webu je velice jednoduchá. Aplikace nabízí v podstatě 3 druhy služeb.

Řízení
Tato část může být velice zajímavá pro uživatele, kteří si vyřizují hypotéku a čekají na provedení vkladu zástavního prava do katastru nemovitosti, jelikož až po tomto zápise mohou čerpat hypotéku. (Pravda, v některých případech banky umožňují čerpání pouze "na návrh na vklad", především v Praze.)

V této aplikaci lze dohledat všechny informace o řízeních Vklad, Záznam a Geometrický plán. Vkládat do evidence Katastrálního úřadu lze například zápis práv na základě smluv o převodu nemovitostí, zástavního práva, oprávnění týkajícího se věcného břemene, předkupního práva atd. Součástí výpisu řízení jsou také informace o účastnících řízení, typu předmětu řízení a posloupnost činností (operací), které byly na příslušném katastrálním pracovišti již provedeny, nebo případně odmítnuty provést, a to včetně časových údajů jejich provedení.

Informace z Katastru nemovitostí
Tento odkaz slouží návštěvníkům k vyhledávání informací ke konkrétním nemovitostem. Podmínkou je však znalost alespoň katastrálního území, kde se hledaná nemovitost nachází, a alespoň jednoho z údajů, jako je číslo budovy nebo číslo parcely. 

Součástí výstupu jsou informace o typu nemovitosti (pokud se jedná o budovu), typu a způsobu využítí pozemku/parcely, ale také informace o vlastnících a spoluvlastnících včetně uvedení případného vlastnického podílu na nemovitosti. Velice užitečnou novinkou je zobrazování případného omezení vlastnického práva (věcné břemeno apod.)

Mapa
Z mého pohledu se v tomto případě jedná o nejzajímavější sekci portálu. Návštěvníkovi se nabízí prohlídka konkrétní mapy zvoleného katastrálního území, anebo celá přehledová mapa České republiky. Dalšími "prokliky" si potom uživatel může přiblížit území, které jej zajímá. V nejvyšším rozlišení jsou patrné nejmenší detaily o umístnění pozemků a staveb včetně evidenčních čísel. Zaškrtnutím volby ortofoto se uživateli katastrální mapy zobrazí s podkresem leteckých snímků cílové oblasti (může sloužit k lepší orientaci).Úžasnou novinkou v této sekci je propojení mapy s popisnými informacemi, kdy pro bližší získání informací o nalezeném pozemku stačí použít nástroj "zaměřovače i", umístněný na liště, a kliknutím do mapy se uživateli zpravidla na druhém listě zobrazí požadované informace (výměra pozemku, druh stavby/pozemku, vlastnictví a další).

 

Kam dál?

Údaje poskytující server "Nahlížení" jsou pouze informativní a nemají právně závazný charakter. Bližší informace o nemovitostech v podobě například výpisu z katastru nemovitostí (LV), nebo možnost vyhledávání nemovitostí podle jména, rodného čísla vlastníka (názvu nebo identifikačního čísla společnosti) umožňuje jiná aplikace - Dálkový přístup do Katastru nemovitostí. Provozovatelem tohoto portálu je rovněž Katastrální úřad, nicméně přístup na tyto stránky je podmíněn registrací a většina textových a grafických výstupů je zpoplatněna.

Anketa

Vyzkoušeli jste již inovovanou verzi Nahlížení?

Ano (42)
 
Ne, ale podívám se. (18)
 
Ne (8)
 Celkem hlasovalo 68 čtenářů

Mrkněte se, kdo je vaším sousedem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »