Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nová komora realitních kanceláří chce být katem garážových realitek

Autor: Luboš Svačina | 09.10.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Nová komora realitních kanceláří chce být katem garážových realitek

Česká komora realitních kanceláří začíná aktivně působit na českém realitním trhu. Za cíl si dala očistit trh od "garážových realitek" a zvýšit kvalitu poskytovaných služeb. Postupně také představuje nástroje, kterými toho chce dosáhnout.


Okolnosti vzniku České komory realitních kanceláří (ČKRK)

Česká komora realitních kanceláří  (ČKRK) oznámila svůj vznik již v květnu letošního roku. Důvodem vzniku byla nespokojenost s fungováním stávající Asociace realitních kanceláří (ARK) a stále častější porušování etiky podnikání v oblasti zprostředkování obchodu s realitami. Největší výhrady měli zakládající členové především k tomu, že činnost realitního zprostředkovatele není nijak dozorována ani licencována a realitním makléřem se může stát kdokoliv, bez elementárních znalostí a zkušeností v oboru. Tento stav se rozhodla nově vzniklá komora změnit.

Několilk měsíců se však zdánlivě nic nedělo a někteří pozorovatelé začaly Komoru kritizovat za to, že prezentovala své ambiciózní plány, avšak neřekla, jak chce svých cílů dosáhnout. Představitelé Komory se bránili tím, že nechtějí nic uspěchat a své kroky chtějí dopředu zvážit. A zdá se, že čekání se vyplatilo. Česká komora realitních kanceláří se nechala z části inspirovat fungujícími profesními sdruženími ve vyspělých zemích (např. Rakousku a Německu) a v průběhu září jasně prezentovala, za jakých podmínek je možné stát se členem Komory, co členství obnáší, jaké konkrétní změny chce prosadit, a co pro to hodlá udělat.

Co nového ČKRK přináší?

Novinkou je například interní licencování členských realitních kanceláří a jejich makléřů, povinnost členů pojistit se proti svým pochybením a proti úpadku celé realitní kanceláře. Zároveň se k členství váže dodržování předem stanovených zásad jednání s klientem a dodržování domluvených standardů. Člen se zároveň zavazuje platit Komoře roční členský poplatek ve výši 50 000 Kč. 

 „Zavádíme povinnou certifikaci makléřů, respektive každý makléř bude skládat jakési profesní zkoušky. Kromě toho budou všichni makléři povinně pojištěni proti škodám způsobeným třetím osobám a ještě k tomu samy členské realitní kanceláře budou pojištěny proti úpadku až do výše 30 miliónů korun. Chceme tím vyslat jasný signál, že kromě nezbytné profesionality nabízejí jednotlivé realitní  kanceláře ČKRK i záruky a jistoty pro klienty,“ říká k jednotlivým povinnostem členů prezident Komory Bedřich Skalický z Realitní společnost České spořitelny.

Podmínky členství
  • Souhlas se stanovami ČKRK
  • Souhlas s programovým prohlášením ČKRK
  • Souhlas s etickým kodexem ČKRK
  • Prokázání bezúhonnosti statutárních orgánů
  • Zaplacení členských poplatků
  • Vyplnění přihlášky ke členství v ČKRK
  • Souhlas Valné hromady s přistoupení nového člena

Sankce za prohřešky proti pravidlům 

Nesplní-li některý z členů Komory své povinnosti stanovené vnitřními předpisy profesního sdružení ČKRK, rozhoduje o jeho postihu Prezidium komory. V případě porušení pravidel hrozí členovi následující sankce:
  • napomenutí
  • pokuta až do výše 100.000,- Kč
  • navrhnutí vyloučení Valné hromadě

Plány do budoucna

V dalších fázích činnosti se bude komora zasazovat o kultivaci podnikatelského prostředí (nejen) v oblasti realitního trhu. Jedním z hlavních dlouhodobých cílů profesního sdružení je dosáhnout výrazných legislativních změn, zavedení systému vzdělávání realitních makléřů, ale také ustavení tzv. realitního ombudsmana.

„Dnes je branže realitních makléřů zcela volnou živností. To bychom rádi změnili. Maximální snahou je, abychom v horizontu několika málo let prosadili příslušné změny v živnostenském zákonu,“ říká Bedřich Skalický. "Tato činnost musí být v budoucnu, po vzoru celé řady ostatních profesí, vázanou činností“ říká se v prohlášení České komory realitních kanceláří. 

Závěr

Mezi zakládajícími členy byly tyto realitní kanceláře: Realitní společnost České spořitelny, Mexx Reality, Real Spektrum Group, Professionals, Hot Reality Plus, Reality 21, Engel & Voelkers, Tide Reality a Svoboda & Williams. Od května letošního roku se členská základna rozrostla o dalších 5 členů, které splnily podmínky členství. Jedná se o realitní kancelář DUDYCH, EVROPA, IMMOINVEST Group - corporate trading, JONES LANG LASALLE EUROPEAN SERVICES LIMITED a Immobilien E&V. 

Tempo a úspěšná realizace plánovaných změn bude hodně záležet na vyjednávací síle Komory, a tedy na tom, zda se jí podaří přilákat nové členy, a to zejména z řad velkých realitních kanceláří. Důležitá bude také schopnost najít společnou řeč s konkureční Asociací realitních kanceláří a dalšími subjekty a profesními organizacemi působícími na realitním trhu

Anketa

Pokud byste se rozhodl/a prodat nemovitost spolupracoval/a byste s realitní kanceláří?

Rozhodně ano. (152)
 
Ano, ale zpočátku bych se pokusil o přímý prodej. (33)
 
Spíše ne. (18)
 
Rozhodně ne. (139)
 Celkem hlasovalo 342 čtenářů

Nová komora realitních kanceláří chce být katem garážových realitek >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

komora Jan Jakubec | 09.10.2008 10:41
Katem grest | 09.10.2008 09:13

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »