EUR 25.375

USD 23.385

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.385

Text: Luboš Svačina

09. 10. 2008

2 komentáře

Nová komora realitních kanceláří chce být katem garážových realitek

 


 

 

Okolnosti vzniku České komory realitních kanceláří (ČKRK)

Česká komora realitních kanceláří  (ČKRK) oznámila svůj vznik již v květnu letošního roku. Důvodem vzniku byla nespokojenost s fungováním stávající Asociace realitních kanceláří (ARK) a stále častější porušování etiky podnikání v oblasti zprostředkování obchodu s realitami. Největší výhrady měli zakládající členové především k tomu, že činnost realitního zprostředkovatele není nijak dozorována ani licencována a realitním makléřem se může stát kdokoliv, bez elementárních znalostí a zkušeností v oboru. Tento stav se rozhodla nově vzniklá komora změnit.
Několilk měsíců se však zdánlivě nic nedělo a někteří pozorovatelé začaly Komoru kritizovat za to, že prezentovala své ambiciózní plány, avšak neřekla, jak chce svých cílů dosáhnout. Představitelé Komory se bránili tím, že nechtějí nic uspěchat a své kroky chtějí dopředu zvážit. A zdá se, že čekání se vyplatilo. Česká komora realitních kanceláří se nechala z části inspirovat fungujícími profesními sdruženími ve vyspělých zemích (např. Rakousku a Německu) a v průběhu září jasně prezentovala, za jakých podmínek je možné stát se členem Komory, co členství obnáší, jaké konkrétní změny chce prosadit, a co pro to hodlá udělat.

Co nového ČKRK přináší?

Novinkou je například interní licencování členských realitních kanceláří a jejich makléřů, povinnost členů pojistit se proti svým pochybením a proti úpadku celé realitní kanceláře. Zároveň se k členství váže dodržování předem stanovených zásad jednání s klientem a dodržování domluvených standardů. Člen se zároveň zavazuje platit Komoře roční členský poplatek ve výši 50 000 Kč.
„Zavádíme povinnou certifikaci makléřů, respektive každý makléř bude skládat jakési profesní zkoušky. Kromě toho budou všichni makléři povinně pojištěni proti škodám způsobeným třetím osobám a ještě k tomu samy členské realitní kanceláře budou pojištěny proti úpadku až do výše 30 miliónů korun. Chceme tím vyslat jasný signál, že kromě nezbytné profesionality nabízejí jednotlivé realitní  kanceláře ČKRK i záruky a jistoty pro klienty,“ říká k jednotlivým povinnostem členů prezident Komory Bedřich Skalický z Realitní společnost České spořitelny.
Podmínky členství:

 • Souhlas se stanovami ČKRK
 • Souhlas s programovým prohlášením ČKRK
 • Souhlas s etickým kodexem ČKRK
 • Prokázání bezúhonnosti statutárních orgánů
 • Zaplacení členských poplatků
 • Vyplnění přihlášky ke členství v ČKRK
 • Souhlas Valné hromady s přistoupení nového člena

Sankce za prohřešky proti pravidlům

Nesplní-li některý z členů Komory své povinnosti stanovené vnitřními předpisy profesního sdružení ČKRK, rozhoduje o jeho postihu Prezidium komory. V případě porušení pravidel hrozí členovi následující sankce:

 • napomenutí
 • pokuta až do výše 100.000,- Kč
 • navrhnutí vyloučení Valné hromadě

 

REKLAMA

Plány do budoucna

V dalších fázích činnosti se bude komora zasazovat o kultivaci podnikatelského prostředí (nejen) v oblasti realitního trhu. Jedním z hlavních dlouhodobých cílů profesního sdružení je dosáhnout výrazných legislativních změn, zavedení systému vzdělávání realitních makléřů, ale také ustavení tzv. realitního ombudsmana.
„Dnes je branže realitních makléřů zcela volnou živností. To bychom rádi změnili. Maximální snahou je, abychom v horizontu několika málo let prosadili příslušné změny v živnostenském zákonu,“ říká Bedřich Skalický. „Tato činnost musí být v budoucnu, po vzoru celé řady ostatních profesí, vázanou činností“ říká se v prohlášení České komory realitních kanceláří.

Závěr

Mezi zakládajícími členy byly tyto realitní kanceláře: Realitní společnost České spořitelny, Mexx Reality, Real Spektrum Group, Professionals, Hot Reality Plus, Reality 21, Engel & Voelkers, Tide Reality a Svoboda & Williams. Od května letošního roku se členská základna rozrostla o dalších 5 členů, které splnily podmínky členství. Jedná se o realitní kancelář DUDYCH, EVROPA, IMMOINVEST Group – corporate trading, JONES LANG LASALLE EUROPEAN SERVICES LIMITED a Immobilien E&V.
Tempo a úspěšná realizace plánovaných změn bude hodně záležet na vyjednávací síle Komory, a tedy na tom, zda se jí podaří přilákat nové členy, a to zejména z řad velkých realitních kanceláří. Důležitá bude také schopnost najít společnou řeč s konkureční Asociací realitních kanceláří a dalšími subjekty a profesními organizacemi působícími na realitním trhu.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • grest

  9 října, 2008

  Katem garazovych realitek ale asi i nekterych dalsich bude soucasne prasknuti nemovitostni bubliny a hypotecni krize.

  Odpovědět

 • Jan Jakubec

  9 října, 2008

  Nic proti vzdělávání a licencování makléřů, ale vzhledem k výši ročního příspěvku se jedná spíše o zájmové sdružení velkých realitních kanceláří. Problémem je, že tyto RK mají na současné situaci velký podíl, neboť s tím, jak potřebují „ukousnout“ větší a větší podíl na trhu, najímají stále nové makléře, kteří mnohdy z oboru odcházejí po několika měsících, protože se nenaplnila jejich očekávání. Mezitím však mohou svojí neznalostí problematiky (protože musí vydělávat ihned) a chování napáchat obrovské škody. Pojištění proti způsobeným škodám a úpadku by mělo být samozřejmostí.

  Odpovědět