Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nůžky mezi sazbami hypotečních bank se rozevírají

Autor: Luboš Svačina | 08.03.2011 00:20 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Nůžky mezi sazbami hypotečních bank se rozevírají

Zvažujete pořízení bydlení na hypotéku? Potom mezi bankami velice dobře vybírejte. Rozdíly mezi nabízenými úrokovými sazbami rostou a na poplatcích můžete díky nejrůznějším kampaním také ušetřit velmi slušnou sumu peněz.

Čtyři banky z velké hypoteční pětky na začátku roku ohlásily, že s plošným snižováním úrokových sazeb je konec a hned začaly podle těchto slov jednat. Na začátku února bez velké publicity posunula své sazby směrem vzhůru kromě České spořitelny jak Komerční banka, tak Raiffeisenbank, UniCredit Bank a celá skupina ČSOB (Hypoteční banka, ČSOB, Poštovní spořitelna). Česká spořitelna nabídkové úrokové sazby ani nenavyšovala, ale ani nesnižovala.

Co se týče bank s menším tržním podílem, tak z pásma rekordně nízkých sazeb velmi rychle vycouvala také LBBW Bank, která pětileté fixace zdražila skokově o bezmála půl procentní bod. Úplně jinou strategii však zvolila Wüstenrot hypoteční banka, která se odhodlala k plavbě proti proudu, a své sazby naopak snížila hned o několik desetin procentního bodu. Zbývající sledované banky (Volksbank, GE Money Bank a mBank) své sazby ponechaly na začátku února beze změn.

 Tip: Porovnání nabídkových úrokových sazeb na začátku února naleznete v článku „Banky potají zdražují hypotéky“.

Menší banky si stále intenzivněji uvědomují, jakou příležitost jim současná situace na trhu skýtá, a tak podobně jako v únoru i v březnu se můžeme těšit na nějaká překvapení. Hypoteční banky se s blížícím jarem trumfují nejrůznějšími akcemi, ve kterých mohou klienti buď získat hypotéku bez vstupního poplatku, nebo mohou počítat s úsporou na poplatku za vedení úvěrového účtu. A stranou konkurečního soupeření nezůstávají samozřejmě ani úrokové sazebníky. Přehled o nabízených úrokových sazbách připravujeme ve více méně pravidelných měsíčních intervalech a od posledního srovnání (7. února 2011) dospělo vedení šesti bank k rozhodnutí, že je potřeba výši úrokových sazeb opět přenastavit.

K radosti klientů ať nových či stávajících (těch, které čeká refixace hypotéky) rozdílné názory na cenotvorbu mezi bankami i nadále přetrvávají. „Štikou“ měsíce března, která se snaží využít příležitosti a své sazby snížila, je GE Money Bank. Hypotéku do 80 % LTV s fixací na jeden rok nyní nabízí s úrokovou sazbou 3,89 % p.a. Přitom před aktualizací svého úrokového sazebníku tuto variantu hypotéky nabízela o 1 procentní bod dráž. Bohužel v případě GE Money Bank je však nutné zmínit, že tyto sazby banka klientům negarantuje a jejich konečná výše se může od té uváděné v sazebnících výrazně lišit, viz poznámky pod tabulkou č. 1.

Vedle GE Money Bank k nepatrnému poklesu sazeb došlo také v případě ČSOB (fix: 1, 3, 15) a LBBW Bank u hypoték s fixací sazby na 10 a 15 let. V ostatních fixačních variantách - zejména v poslední době stále oblíbenější pětileté - obě tyto banky meziměsíčně podražily.

Bankou, jejíž sazby rostly v minulém měsíci a nyní se posunuly opět směrem vzhůru, je Raiffeisenbank. Raketový růst vykazují především hypotéky s jednoletou fixací, jejichž sazby od začátku února již vzrostly o 8 desetin procentního bodu, ale velmi rychle rostou sazby také u tří- a pětiletých fixací. Hypotéku s pětiletou fixací v pásmu LTV do 80 % již nyní Raiffeisenbank nabízí s úrokovou sazbou od 4,79 %. Růst úrokových sazeb jsme nově zaznamenali také u Volksbank. Její sazby však rostou v porovnání s Raiffeisenbank o poznání pomaleji a hypotéku s pětiletou fixací nyní mohou klienti pořídit s úrokovou sazbou 4,54 %, kterou banka klientům navíc garantuje. Kromě Volksbank, skupiny Hypoteční banky, Wüstenrot hypoteční banky a mBank totiž banky ve svých sazebnících uvádějí sazby pouze minimální, u kterých klient nemá jistotu, že je i při prokázání dostatečných příjmů nakonec skutečně získá. 

"Právě v příštích týdnech bude tedy důležité ověřit si, že nabízená úroková sazba je pro daného klienta odpovídající a výhodná. To by si měl klient ověřit pokud možno ne na základě jedné nabídky (garantované úrokové sazby), ale nabídky alespoň od třech hypotečních poskytovatelů. Rozptyl minimální a maximální úrokové sazby na nejběžnější hypotéce do 70% hodnoty nemovitosti a s fixací úrokové sazby na 5 let je více než jedno procento, viz náš graf níže. U hypotéky na 1,8 mil. Kč a splatností na 20 let může být rozdíl na měsíční splátce okolo tisíce korun,"
komentuje současný vývoj na hypotečním trhu Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.
 

Zdroj: Golem Finance

Porovnání aktuálních nabídkových úrokových sazeb běžných typů hypoték sloužících např. na pořízení bytu přináší následující tabulka. Modelovým příkladem je klient, který žádá o hypotéku v částce 2 000 000 Kč se splatností 20 let a poměr hodnoty zastavené nemovitosti k částce úvěru je těsně pod hranicí 80 % (LTV).
 
Tabulka 1: Přehled nabídkových úrokových sazeb

Banka  Fixace (úvěr do 80 % LTV) 
1 rok  změna 3 roky  změna 5 let  změna 10 let  změna 15 let  změna
Česká spořitelna 4,89%     4,69%     4,54%     n/a     n/a    
ČSOB 5,14% 0,10% 4,80% 0,04% 5,10% 0,26% 5,54% 0,10% 5,84% 0,10%
GE Money Bank 3,89% 1,00% 3,99%     4,19% 0,30% 5,39% 0,20% n/a    
Hypoteční banka 4,89%     4,65% 0,04% 4,85% 0,06% 5,29%     5,59%    
Komerční banka 4,45%     4,19%     4,19%     4,85%     5,05%    
LBBW Bank 4,45% 0,06% 4,19% 0,23% 4,29% 0,09% 4,75% 0,14% 5,29% 0,10%
mBank 4,33%     4,42%     4,48%     n/a     n/a    
Raiffeisenbank 5,19% 0,50% 4,49%     4,79% 0,10% 5,99% 0,10% 5,99% 0,10%
UniCredit Bank 3,69%     4,19%     4,39%     4,89%     n/a    
Volksbank 5,29% 0,10% 4,39% 0,10% 4,54% 0,15% n/a     n/a    
Wüstenrot hypoteční banka (sazby minimální) 3,69%     3,99%     4,11%     n/a     n/a    
Wüstenrot hypoteční banka (sazby garantované) 3,99%     4,29%     4,41%     6,45%     n/a    

Zdrojem publikovaných dat jsou sazebníky hypotečních bank a s výjimkou tučně zvýrazněných údajů banky tyto sazby klientům negarantují. Tyto minimální sazby, nebo také sazby "od" jsou určeny klientům s výbornou bonitou a velmi často jsou podmíněny sjednáním dalších produktů z nabídky banky či partnerských pojišťoven, viz poznámky dále. Tabulka proto slouží spíše ke sledování trendů ve vývoji nabídkových úrokových sazeb a základnímu porovnání cenové hladiny jednotlivých bank působících na českém hypotečním trhu.

Poznámky:
 

  • úrokovou sazbu České spořitelny je možné snížit až o půl procentního bodu, pokud klient bude aktivně využívat běžný účet České spořitelny a o další půl procentní bod, pokud sjedná si hypotéku s úrokovým zvýhodněním (5 let fixace, min. 20 let splatnost)
  • úrokovou sazbu ČSOB s výjimkou 10leté fixace je možné snížit za předpokladu zasílání platu na účet v ČSOB (0,15 %) a při uzavření 2 ze 3 pojištění, z nichž alespoň jedno je pojištění úvěru (0,10 %)
  • úroková sazba UniCredit Bank platí, pokud má klient u UCB otevřen běžný účet s kreditní kartou a úvěr má pojištěn proti neschopnosti splácet
  • úroková sazba u GE Money Bank platí pro klienty s běžným účtem Genius a úvěrovým pojištěním
  • úroková sazba Komerční banky platí, pokud si klient aktivně využívá běžný účet z nabídky banky a k úvěru si sjedná životní a majetkové pojištění.

Anketa

Využil/a byste v případě potřeby služeb hypotečního poradce?

Ano (64)
 
Ne (27)
 Celkem hlasovalo 91 čtenářů

Nůžky mezi sazbami hypotečních bank se rozevírají >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

bXwrEPlpzNeNTIdf Cornelia | 10.06.2011 05:43

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 548 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »