Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Oberbank nabízí profinancování koupě chalupy v Rakousku

Autor: Luboš Svačina | 03.05.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Oberbank nabízí profinancování koupě chalupy v Rakousku

Oberbank AG jako jediná banka na českém trhu dokáže profinancovat koupi nemovitosti v zahraničí bez nutnosti zástavy nemovitosti v tuzemsku. Klienti navíc mohou "Hypotéku bez hranic" úvěr splácet v eurech. S jakými úrokovými sazbami mohou klienti počítat? A kolik si banka účtuje za vyřízení úvěrové dokumentace?

Podstatou Hypotéky bez hranic je možnost financovat koupi nemovitosti v zahraničí. Financování nákupu nemovitosti v zahraničí však nabízí i další banky. V čem je tedy unikátnost nabídky Oberbank? V případě Hypoteční banky, Raiffeisenbank nebo České spořitelny není problém získat financování na nemovitost v zahraničí, podmínkou však je nabídnout bance nemovitou zástavu v odpovídající hodnotě stojící na území České republiky. Důvodem jsou z pohledu tuzemských bank rozdílnosti v systému evidence vlastnických práv k nemovitosti a komplikovanější možnosti ocenění nemovitosti.

Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny
Financování nákupu nemovitosti v zahraničí nabízíme, nicméně z ahraniční nemovitostí ručit nelze. Důvodem je především odlišná legislativa v zahraničí a právní odlišnosti v různých zemích týkající se zejména pravidel vkladu vlastnických práv u místních „katastrů nemovitosti“. Je také problematické provádět v zahraničí ocenění nemovitosti a např. dohlídky při výstavbě. Vliv mají rovněž ekonomické důvody – v každé zemi je jiná ekonomická situace a rozdílně se vyvíjecí trh s nemovitostmi - a to poskytování hypoték také ovlivňuje,“ vysvětluje Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.
Irena Zatloukalová, tisková mluvčí Hypoteční banky
V případě, že se jedná o zemi, kde je evidence nemovitostí podobná jako je náš katastr nemovitostí a lze doložit vlastnictví a převod na základě kupní smlouvy atd., pak lze financovat účelovým úvěrem - tedy obvyklými typy hypoték. Tento režim platí například pro SR. Ve většině případů však doložit existenci ani vklad a převod vlastnického práva na základě kupní smlouvy nelze, nebo by se složitě dokládalo a byly by třeba soudní překlady. Proto se tyto případy často řeší neúčelovým úvěrem, tedy Americkou hypotékou

Česká Oberbank těží ze své pozice pobočky zahraniční banky, a proto je schopna klientům nabídnout také vyřízení administrativy související s vyřízením úvěru a sjednáním zástavního práva k nemovitosti v místě pořízení. 
Tuto službu banka nabízí pouze k pořízení nemovitostí určených k rekreaci ležících na území Rakouska – sídle společnosti, nicméně do budoucna plánuje rozšíření o Německo, Slovensko a Maďarsko.
Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank
Nemovitosti v zahraničí lze financovat hypotékou od Raiffeisenbank. Profinancujeme nákup rezidenční nemovitosti ve kterékoli zemi světa podmínky pro financování jsou shodné s financováním nemovitostí v ČR (aktuální úroková sazba od 4,54%, dostatečná bonita klienta, navíc požadujeme, aby kupní smlouva byla sepsána u advokáta nebo notáře v dané zemi). Nutná je však zástava nemovitostí v České republice.

Úvěr lze splácet i korunách i eurech

Vzhledem k relativně úzkému okruhu potencionálních žadatelů banka při poskytování úvěru postupuje individuálně. Klient si může zvolit financování v českých korunách nebo eurech. Stejně tak splácet úvěr je možné v obou měnách, ovšem podmínkou pro splácení úvěru v eurech jsou klientovy pravidelné příjmy v eurech a k hypotéce si rovněž musí otevřít privátní běžný účet v téže měně. Změny v měně splátek banka umožňuje pouze ve výjimečných případech.

„Přechod z EUR na CZK v průběhu splácení je možný za předpokladu, že se změní podmínky na straně klienta (např. nebude mít nadále příjmy v EUR). Standardně však není možné, aby klient přecházel z měny do měny pouze na základě jeho přání či aktuální výše úrokových sazeb jednotlivých měn,“ uvedla Monika Heiserová z tiskového oddělení Oberbank AG.

Úrokové sazby v eurech jsou nižší

Hypotéku bez hranic si mohou klienti sjednat jak s variabilní úrokovou sazbou navázanou na 3M PRIBOR či 3M EURIBOR, tak s fixní úrokovou sazbou na 1 rok – 5 let (v případě EUR až 10 let). Aktuální nabídka úrokových sazeb zhruba odpovídá nabídce úrokových sazeb u standardních úvěrů na pořízení nemovitosti v ČR se zástavou nemovitosti v ČR. 

Tabulka 1: Výše nabídkových úrokových sazeb

 Varianta HU Doba fixace Variabilní ÚS
(3M EURIBOR/ 3MPRIBOR)
1 rok 3 roky 5 let 10 let
Hypotéka v CZK 4,60% 4,80% 6,05% - 3,73%
Hypotéka v EUR 3,75% 4,05% 4,06% 5,45% 3,00%

Doba splatnosti může být až 25 let. Maximální výše úvěru není omezena částkou, nicméně financování banka poskytuje maximálně do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV).

Oberbank zaručuje v případě Hypotéky bez hranic zajištění kompletního servisu s vyřízením související administrativy (pojištění, účet), včetně vyřízení úvěrové a zástavní smlouvy včetně zápisu zástavního práva do rakouského katastru nemovitostí.

Kolik si banka za služby k Hypotéce bez hranic účtuje?

Poplatek za zpracování úvěrového případu činí 1 % z výše úvěru, min. 15 000 Kč  (nebude-li s klientem v odůvodněných případech dohodnuto jinak). Poplatek za zápis zástavy nemovitosti v Rakousku činí 1,2 % z hodnoty zastavené nemovitosti (hodnota dle zapsané zástavy), přičemž při výpočtu se vychází z hodnoty, která činí 125 % výše úvěru.

Na rozdíl od standardní nabídky hypoték v ČR v případě hypotéky bez hranic a ručení nemovitostí v zahraničí, klient neplatí žádný poplatek za odhad nemovitosti. V případě zástavy nemovitostí v ČR nese náklady na odhad klient. Ty se v závislosti na typu nemovitosti a ceníku odhadce pohybují od 2 500 Kč do 5 000 korun. Poplatek za vedení úvěrového účtu je 150 CZK / 5 EUR měsíčně a poplatek za vedení běžného účtu 20 CZK  měsíčně / 2 EUR čtvrtletně.

Banka chce nabídnout také financování v Maďarsku, Německu a na Slovensku

Vyřízení hypotečního úvěru trvá standardně dlouho – tj. obvykle 3 týdny. Do budoucna plánuje Oberbank rozšíření této služby na všechny země, v nichž banka působí. Kromě Rakouska a České republiky je to ještě Německo, Maďarsko a Slovensko. Konkrétní horizont však zatím banka neuvedla.

Kolik klientů si již zažádalo o Hypotéku bez hranic? „Vzhledem k tomu, že se jedná o nový a nestandardní produkt určený pro bonitní klientelu, je to počet v jednotkách s rychle rostoucí vzestupnou tendencí,“ říká Monika Heiserová.

Anketa

Celkový objem hypoték poskytnutých v letošním druhém čtvrtletí bude ...

vyšší než v 2. Q 2009 (12)
 
stejný jako v 2. Q 2009 (2)
 
nižší než v 2. Q 2009 (22)
 Celkem hlasovalo 36 čtenářů

Oberbank nabízí profinancování koupě chalupy v Rakousku >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »