EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

Text: Luboš Svačina

03. 05. 2010

1 komentář

Oberbank nabízí profinancování koupě chalupy v Rakousku

 


 

Podstatou Hypotéky bez hranic je možnost financovat koupi nemovitosti v zahraničí. Financování nákupu nemovitosti v zahraničí však nabízí i další banky. V čem je tedy unikátnost nabídky Oberbank? V případě Hypoteční banky, Raiffeisenbank nebo České spořitelny není problém získat financování na nemovitost v zahraničí, podmínkou však je nabídnout bance nemovitou zástavu v odpovídající hodnotě stojící na území České republiky. Důvodem jsou z pohledu tuzemských bank rozdílnosti v systému evidence vlastnických práv k nemovitosti a komplikovanější možnosti ocenění nemovitosti.

Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny
Financování nákupu nemovitosti v zahraničí nabízíme, nicméně z ahraniční nemovitostí ručit nelze. Důvodem je především odlišná legislativa v zahraničí a právní odlišnosti v různých zemích týkající se zejména pravidel vkladu vlastnických práv u místních „katastrů nemovitosti“. Je také problematické provádět v zahraničí ocenění nemovitosti a např. dohlídky při výstavbě. Vliv mají rovněž ekonomické důvody – v každé zemi je jiná ekonomická situace a rozdílně se vyvíjecí trh s nemovitostmi – a to poskytování hypoték také ovlivňuje,“ vysvětluje Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.
Irena Zatloukalová, tisková mluvčí Hypoteční banky
V případě, že se jedná o zemi, kde je evidence nemovitostí podobná jako je náš katastr nemovitostí a lze doložit vlastnictví a převod na základě kupní smlouvy atd., pak lze financovat účelovým úvěrem – tedy obvyklými typy hypoték. Tento režim platí například pro SR. Ve většině případů však doložit existenci ani vklad a převod vlastnického práva na základě kupní smlouvy nelze, nebo by se složitě dokládalo a byly by třeba soudní překlady. Proto se tyto případy často řeší neúčelovým úvěrem, tedy Americkou hypotékou

Česká Oberbank těží ze své pozice pobočky zahraniční banky, a proto je schopna klientům nabídnout také vyřízení administrativy související s vyřízením úvěru a sjednáním zástavního práva k nemovitosti v místě pořízení. 
Tuto službu banka nabízí pouze k pořízení nemovitostí určených k rekreaci ležících na území Rakouska – sídle společnosti, nicméně do budoucna plánuje rozšíření o Německo, Slovensko a Maďarsko.

Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank
Nemovitosti v zahraničí lze financovat hypotékou od Raiffeisenbank. Profinancujeme nákup rezidenční nemovitosti ve kterékoli zemi světa podmínky pro financování jsou shodné s financováním nemovitostí v ČR (aktuální úroková sazba od 4,54%, dostatečná bonita klienta, navíc požadujeme, aby kupní smlouva byla sepsána u advokáta nebo notáře v dané zemi). Nutná je však zástava nemovitostí v České republice.

Úvěr lze splácet i korunách i eurech

Vzhledem k relativně úzkému okruhu potencionálních žadatelů banka při poskytování úvěru postupuje individuálně. Klient si může zvolit financování v českých korunách nebo eurech. Stejně tak splácet úvěr je možné v obou měnách, ovšem podmínkou pro splácení úvěru v eurech jsou klientovy pravidelné příjmy v eurech a k hypotéce si rovněž musí otevřít privátní běžný účet v téže měně. Změny v měně splátek banka umožňuje pouze ve výjimečných případech.

„Přechod z EUR na CZK v průběhu splácení je možný za předpokladu, že se změní podmínky na straně klienta (např. nebude mít nadále příjmy v EUR). Standardně však není možné, aby klient přecházel z měny do měny pouze na základě jeho přání či aktuální výše úrokových sazeb jednotlivých měn,“ uvedla Monika Heiserová z tiskového oddělení Oberbank AG.

Úrokové sazby v eurech jsou nižší

Hypotéku bez hranic si mohou klienti sjednat jak s variabilní úrokovou sazbou navázanou na 3M PRIBOR či 3M EURIBOR, tak s fixní úrokovou sazbou na 1 rok – 5 let (v případě EUR až 10 let). Aktuální nabídka úrokových sazeb zhruba odpovídá nabídce úrokových sazeb u standardních úvěrů na pořízení nemovitosti v ČR se zástavou nemovitosti v ČR. 

Tabulka 1: Výše nabídkových úrokových sazeb

 Varianta HU Doba fixace Variabilní ÚS
(3M EURIBOR/ 3MPRIBOR)
1 rok 3 roky 5 let 10 let
Hypotéka v CZK 4,60% 4,80% 6,05% 3,73%
Hypotéka v EUR 3,75% 4,05% 4,06% 5,45% 3,00%

Doba splatnosti může být až 25 let. Maximální výše úvěru není omezena částkou, nicméně financování banka poskytuje maximálně do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV).

Oberbank zaručuje v případě Hypotéky bez hranic zajištění kompletního servisu s vyřízením související administrativy (pojištění, účet), včetně vyřízení úvěrové a zástavní smlouvy včetně zápisu zástavního práva do rakouského katastru nemovitostí.

Kolik si banka za služby k Hypotéce bez hranic účtuje?

Poplatek za zpracování úvěrového případu činí 1 % z výše úvěru, min. 15 000 Kč  (nebude-li s klientem v odůvodněných případech dohodnuto jinak). Poplatek za zápis zástavy nemovitosti v Rakousku činí 1,2 % z hodnoty zastavené nemovitosti (hodnota dle zapsané zástavy), přičemž při výpočtu se vychází z hodnoty, která činí 125 % výše úvěru.

Na rozdíl od standardní nabídky hypoték v ČR v případě hypotéky bez hranic a ručení nemovitostí v zahraničí, klient neplatí žádný poplatek za odhad nemovitosti. V případě zástavy nemovitostí v ČR nese náklady na odhad klient. Ty se v závislosti na typu nemovitosti a ceníku odhadce pohybují od 2 500 Kč do 5 000 korun. Poplatek za vedení úvěrového účtu je 150 CZK / 5 EUR měsíčně a poplatek za vedení běžného účtu 20 CZK  měsíčně / 2 EUR čtvrtletně.

Banka chce nabídnout také financování v Maďarsku, Německu a na Slovensku

Vyřízení hypotečního úvěru trvá standardně dlouho – tj. obvykle 3 týdny. Do budoucna plánuje Oberbank rozšíření této služby na všechny země, v nichž banka působí. Kromě Rakouska a České republiky je to ještě Německo, Maďarsko a Slovensko. Konkrétní horizont však zatím banka neuvedla.

Kolik klientů si již zažádalo o Hypotéku bez hranic? „Vzhledem k tomu, že se jedná o nový a nestandardní produkt určený pro bonitní klientelu, je to počet v jednotkách s rychle rostoucí vzestupnou tendencí,“ říká Monika Heiserová.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • TetaMili

    28 května, 2011

    Dobrý den, chci se zeptat, zda můžu vyřídit hypotéku přes makléře obchodujícího v ČR. Pokud Ano, poprosila bych o jeho kontakt.
    Děkuji

    Odpovědět