Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Plyn od nového roku podraží. Jak ušetřit?

Autor: Luboš Svačina | 08.12.2010 00:10 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Plyn od nového roku podraží. Jak ušetřit?

Největší distributor zemního plynu - společnost RWE - plánuje od nového roku zdražení dodávek. Jak budou na tuto změnu reagovat konkurenti? Jak lze na platbách za energie ušetřit? A kolik platí spotřebitelé za dodávky plynu v sousedních zemích?

Společnost RWE plánuje od ledna zvýšit ceny plynu pro domácnosti v průměru o 2,3 procenta. Důvodem zdražení je podle vyjádření společnosti z části dáno propadem kurzu koruny vůči dolaru, z části zdražením suroviny na světových trzích a z části také změnou poplatků za distribuci. Nejmenší pohyb ceny zemního plynu zaznamenají zákazníci RWE Energie, kterým cena vzroste o 1,6 procenta. Naopak největší nárůst cen se dotkne zákazníků Východočeské plynárenské, kde konečná cena naroste o 4,5 procenta.

Zvýšení průměrné ceny o necelé dvě a půl procenta znamená pro domácnost, která plyn využívá k vaření, ohřevu vody a topení, a za dodávky plynu ročně zaplatí zhruba 20 000 Kč, nárůst nákladů o necelých 500 Kč. Přičemž tento propočet by platil za předpokladu, že by se cena plynu do konce roku již neměnila. Ty se však mohou měnit ve čtvrtletních intervalech. 

Konkurence tentokrát zdražovat nehodlá

Společnost RWE jde svým zdražováním zemního plynu proti aktuálnímu trendu na trhu. Jeden z jejích největích konkurentů - společnost E.ON naopak oznámila, že její ceny pro domácnosti od ledna 2011 klesnou o 4,7 %.

Mezi další velké konkurenty RWE patří společnosti Pražská plynárenská, která již oznámila, že s cenou plynu pro domácnosti zatím hýbat nehodlá a společnost ČEZ. ČEZ začal s distribucí plynu teprve nedávno a své nové klienty láká na cenu o 5 % nižší, než za jakou dodává domácnostem plyn RWE. Také ČEZ o změně ceny v nejbližším časovém horizontu neuvažuje.

Jak ušetřit na energiích?  

Ceny energií dlouhodobě rostou a v podstatě existují dvě možnosti, jak omezit dopad rostoucích cen na rodinný rozpočet. Tím prvním a relativně nejjednodušším řešením je snížení spotřeby anebo přechodem ke konkurenci. Díky liberalizaci trhu nyní v České republice nabízí zprostředkování dodávky energií více než desítka společností.

Na internetu naleznete několik webových stránek, které nabízejí bezplatné poradenství při výběru alternativního dodavatele, včetně návodů, jak přestup ke konkurenci zrealizovat. Zpravidla k tomu stačí jediné. Uzavřít smlouvu o dodávkách plynu s novým distributorem a ten již "odhlášení" klienta od původního dodavatele (na základě udělené plné moci) zařídí. I přesto, že přechod k alternativnímu dodavateli je pouze administrativním úkonem (nedochází k výměně "hodin"  ani jiných součástí distribučního zařízení), díky výpovědním lhůtám zákazník začne plyn odebírat za nižší ceny až po uplynutí výpovědní lhůty původního dodavatele, což zpravidla trvá 3 měsíce.

Jedním z těchto webů je server www.CenyEnergie.cz. Na těchto stránkách naleznete nejen porovnání cen obchodníků se zemním plynem, ale stejně tak tu naleznete kalkulačky umožňující porovnání nabídek dodavatelů vody, elektřiny a tepla. V modelovém příkladu jsme porovnávali ceny za dodávku plynu pro domácnost ve Středočeském kraji, jejíž spotřeba plynu byla 17,2 Mwh a plyn používá k vaření, ohřevu vody i topení. 

 

Výsledné kalkulace ukazují, že rozdíl v roční platbě může činit více než 2000 Kč (RWE vs. ČEZ). Bohužel databáze, se kterou kalkulačka pracuje, umožňuje pouze porovnání nákladů "zpětně" na základě aktuálních cen. Případné změny cen, ke kterým v uplynulém období došlo, nezachycuje. 

Podle statistik serveru CenyEnergie.cz nyní zákazníci tuzemských dodavatelů zemního plynu platí za metr krychlový 20,84 Kč, což při přepočtu na jednu kilowatthodinu činí zhruba 4 koruny.

Kolik platí za plyn Evropané?

Ceny zemního plynu v jednotlivých evropských zemích monitoruje evropský statistický úřad - Eurostat. Podle Eurostatu ceny plynu v ČR jsou o něco nižší, než činí průměr EU. Bohužel data Eurostatu počítají pouze s cenou samotného plynu a nezohledňují fixní poplatky za distribuci. Podle těchto statistik patří Česká republika do skupiny zemí, jejichž obyvatelé platí za dodávky plynu o něco méně, než činí evropský průměr. Konkrétně na konci prvního pololetí to bylo v ČR 10,9 eur za jeden gigajoul a evropský průměr byl 11,1 eur/Gj. 

 
Zdroj: Eurostat;
Poznámka: ceny pro domácnost se spotřebou  10 - 100 000 Gj

Plyn od nového roku podraží. Jak ušetřit? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (361)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 517 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »