Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pozor na nekalé praktiky při uzavírání stavebního spoření!

Autor: Luboš Svačina | 15.10.2010 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 6 komentářů
Pozor na nekalé praktiky při uzavírání stavebního spoření!

Z redakční pošty: Finanční poradkyně stavební spořitelny mi doporučila do konce letošního roku zrušit stávající smlouvu stavebního spoření a uzavřít si novou, prý abych nepřišla o státní příspěvky, které budou od nového roku zdaňovány 50 %. Zatím se prý o tom příliš neví, ale daň se bude vztahovat na všechny příspěvky za celou dobu spoření. Je to pravda?

Není to pravda! Systém podpory stavebního spoření sice projde podle všech předpokladů s počátkem nového roku odtučňovací kůrou, jejíž součástí bude 50% zdanění státního příspěvku, tzn. snížení stávajícího příspěvku na polovinu, ale rozhodně se tato změna nebude týkat již přiznané státní podpory za předchozí léta.

Klientům, kteří si sjednali smlouvy stavebního spoření před 1. lednem 2004 a splnili podmínky získání státního příspěvku, byl až doposud každoročně připisován státní příspěvek ve výši 25 % z vkladů, maximálně však 4500 Kč. Podle vládního návrhu, který by měl vstoupit v platnost k 1. lednu 2011 výše státního příspěvku klesne u těchto smluv na polovinu, tedy maximálně na 2250 Kč. U smluv sjednaných v roce 2004 a později, kde činil státní příspěvek nejvýše 3000 Kč, bude podle nových pravidel stát klientům vyplácet maximálně 1500 Kč.

Jelikož je státní příspěvek vždy přiznáván zpětně až v následujícím roce, jediné, co by mohlo klienty stavebních spořitelen nemile překvapit, je skutečnost nižší příspěvek získají již ke svým letošním vkladům. Výše příspěvku pro vklady uložené na stavební spoření v průběhu roku 2010 bude totiž počítána již podle nových pravidel platných k 1. 1. 2011.  

Ještě jednou pro jistotu tedy opakujeme: zatížení státních příspěvků 50% daní se vztahuje pouze na příspěvky přiznané v roce 2011, nikoliv na příspěvky v předchozích letech! Smlouvu tedy není bezpodmínečně nutné vypovídat. Záleží na samotné klientce, zda je pro ni stavební spoření i s nižší státní podporou atraktivní.

Setkali jste se s podobným případem? Nenechávejte si to pro sebe

Informace podávané poradkyní stavební spořitelny jsou tudíž zavádějící a klientku v konečném důsledku poškozující. Za předčasné ukončení smlouvy bez dodržení 3měsíční výpovědní lhůty si totiž stavební spořitelny zpravidla účtují sankční poplatek ve výši 0,5 % z cílové částky, a pokud by došlo k výpovědi ještě před uplynutím vázací lhůty (5/6 let od podpisu smlouvy uzavřené před/po 31. 12. 2003) klient navíc přijde o celkovou sumu dosud přiznaných státních příspěvků.

Existují dva důvody, proč poradkyně stavební spořitelny poskytla klientce tyto zavádějící informace. Buď má ona sama nesprávné informace a jednala tak nevědomě, což je spíše ta méně pravděpodobná varianta, nebo se pokusila využít stávající – pro laiky – nepřehledné situace kolem změn v podpoře stavebního spoření a klientku se snaží uměle vyvolanou hrozbou „dotlačit“ k uzavření nové smlouvy, za kterou získá velmi slušnou provizi. Bohužel se domnívám, že tato varianta bude bližší pravdě a klientce doporučuji kontaktovat buď nadřízeného této „vypečené poradkyně“ nebo nejlépe samotnou stavební spořitelnu. Není totiž úplně vyloučeno, že se jedná o "obchodní strategii" celé pobočky, nebo části obchodní sítě.

Rekapitulace plánovaných změn v podpoře stavebního spoření

Prvním opatřením je 50% zdanění státního příspěvku, který stát připíše klientům za letošní rok počátkem roku příštího. Kdo dostane na "starší smlouvy" příspěvek 4 500 Kč, odvede zpět na daních 2 250 Kč a stejná částka mu zůstane. U nových smluv s příspěvkem až 3 000 Kč bude klientům stržena daň ve výši až 1 500 Kč.

Navíc od roku 2012 by mělo dojít ke sjednocení výše státního příspěvku pro všechny smlouvy stavebního spoření. Od roku 2012 by měl stát nově přispívat 10 % z naspořených prostředků, nejvýše 2 000 Kč. Snížení je tak pro smlouvy uzavřené po roce 2003 nižší než dříve očekávané - a klienti za rok 2011 budou moci získat dokonce více než v letošním roce. Státní příspěvek ale na stejnou hodnotu klesne i pro smlouvy uzavřené do roku 2003.

Zrušení osvobození úroků z vkladů od daně z příjmů. Stavební spořitelny budou od příštího roku strhávat 15 % připsaných výnosů formou srážkové daně. Pozor! U tzv. bonusových smluv však dochází k připsání úroků zpětně až při ukončení smlouvy, a tím pádem u těchto smluv tím pádem dojde ke zdanění výnosů i za předchozí roky a tedy určité retroaktivitě nových pravidel podpory stavebního spoření. Více informací naleznete v článku Petra Zámečníka: "Úrokový bonus stavebního spoření bez daně? Už je pozdě...".   

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Pozor na nekalé praktiky při uzavírání stavebního spoření! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 6 komentářů)

budete platit vy tupci že se nedoplatíte kníže zloděj Kalousek | 16.10.2010 14:56
RE: Aby jste se nemýlil vy... Avep | 16.10.2010 13:11
RE: přesné znění novely Peva | 16.10.2010 04:32
přesné znění novely radce | 15.10.2010 14:41

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »