EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Text: Luboš Svačina

15. 10. 2010

6 komentářů

Pozor na nekalé praktiky při uzavírání stavebního spoření!

 


 

Není to pravda! Systém podpory stavebního spoření sice projde podle všech předpokladů s počátkem nového roku odtučňovací kůrou, jejíž součástí bude 50% zdanění státního příspěvku, tzn. snížení stávajícího příspěvku na polovinu, ale rozhodně se tato změna nebude týkat již přiznané státní podpory za předchozí léta.

Klientům, kteří si sjednali smlouvy stavebního spoření před 1. lednem 2004 a splnili podmínky získání státního příspěvku, byl až doposud každoročně připisován státní příspěvek ve výši 25 % z vkladů, maximálně však 4500 Kč. Podle vládního návrhu, který by měl vstoupit v platnost k 1. lednu 2011 výše státního příspěvku klesne u těchto smluv na polovinu, tedy maximálně na 2250 Kč. U smluv sjednaných v roce 2004 a později, kde činil státní příspěvek nejvýše 3000 Kč, bude podle nových pravidel stát klientům vyplácet maximálně 1500 Kč.

Jelikož je státní příspěvek vždy přiznáván zpětně až v následujícím roce, jediné, co by mohlo klienty stavebních spořitelen nemile překvapit, je skutečnost nižší příspěvek získají již ke svým letošním vkladům. Výše příspěvku pro vklady uložené na stavební spoření v průběhu roku 2010 bude totiž počítána již podle nových pravidel platných k 1. 1. 2011.  

Ještě jednou pro jistotu tedy opakujeme: zatížení státních příspěvků 50% daní se vztahuje pouze na příspěvky přiznané v roce 2011, nikoliv na příspěvky v předchozích letech! Smlouvu tedy není bezpodmínečně nutné vypovídat.
Záleží na samotné klientce, zda je pro ni stavební spoření i s nižší státní podporou atraktivní.

Setkali jste se s podobným případem? Nenechávejte si to pro sebe

Informace podávané poradkyní stavební spořitelny jsou tudíž zavádějící a klientku v konečném důsledku poškozující. Za předčasné ukončení smlouvy bez dodržení 3měsíční výpovědní lhůty si totiž stavební spořitelny zpravidla účtují sankční poplatek ve výši 0,5 % z cílové částky, a pokud by došlo k výpovědi ještě před uplynutím vázací lhůty (5/6 let od podpisu smlouvy uzavřené před/po 31. 12. 2003) klient navíc přijde o celkovou sumu dosud přiznaných státních příspěvků.

REKLAMA

Existují dva důvody, proč poradkyně stavební spořitelny poskytla klientce tyto zavádějící informace. Buď má ona sama nesprávné informace a jednala tak nevědomě, což je spíše ta méně pravděpodobná varianta, nebo se pokusila využít stávající – pro laiky – nepřehledné situace kolem změn v podpoře stavebního spoření a klientku se snaží uměle vyvolanou hrozbou „dotlačit“ k uzavření nové smlouvy, za kterou získá velmi slušnou provizi. Bohužel se domnívám, že tato varianta bude bližší pravdě a klientce doporučuji kontaktovat buď nadřízeného této „vypečené poradkyně“ nebo nejlépe samotnou stavební spořitelnu. Není totiž úplně vyloučeno, že se jedná o "obchodní strategii" celé pobočky, nebo části obchodní sítě.

Rekapitulace plánovaných změn v podpoře stavebního spoření

Prvním opatřením je 50% zdanění státního příspěvku, který stát připíše klientům za letošní rok počátkem roku příštího. Kdo dostane na "starší smlouvy" příspěvek 4 500 Kč, odvede zpět na daních 2 250 Kč a stejná částka mu zůstane. U nových smluv s příspěvkem až 3 000 Kč bude klientům stržena daň ve výši až 1 500 Kč.

Navíc od roku 2012 by mělo dojít ke sjednocení výše státního příspěvku pro všechny smlouvy stavebního spoření. Od roku 2012 by měl stát nově přispívat 10 % z naspořených prostředků, nejvýše 2 000 Kč. Snížení je tak pro smlouvy uzavřené po roce 2003 nižší než dříve očekávané – a klienti za rok 2011 budou moci získat dokonce více než v letošním roce. Státní příspěvek ale na stejnou hodnotu klesne i pro smlouvy uzavřené do roku 2003.

Zrušení osvobození úroků z vkladů od daně z příjmů. Stavební spořitelny budou od příštího roku strhávat 15 % připsaných výnosů formou srážkové daně. Pozor! U tzv. bonusových smluv však dochází k připsání úroků zpětně až při ukončení smlouvy, a tím pádem u těchto smluv tím pádem dojde ke zdanění výnosů i za předchozí roky a tedy určité retroaktivitě nových pravidel podpory stavebního spoření. Více informací naleznete v článku Petra Zámečníka: "Úrokový bonus stavebního spoření bez daně? Už je pozdě…".   

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Peva

  15 října, 2010

  Rozhodující bude přesná citace zákona!!! Vy ji znáte, já tedy ne. Jen upozorňuji, že ten současný hovoří něco o zálohách na SP. Lze předjímat, že pokud poslanci schválí nejjednodušší podobu úpravy, která bude hovořit pouze výši SP a nebude speciálně upravena pro zálohy a minulé roky, tak to bude mít vliv již na naúčtované zálohy SP v minulých letech. (Mnoho lidí s existjící smlouvou SP se naivnè domnívá, že jim stát již nějakou SP připsal, ale to prostě není pravda, pouze jim připsal zálohy!!!)

  Odpovědět

 • Avep

  16 října, 2010

  Abyste se nemýlil…

  Odpovědět

 • radce

  15 října, 2010

  § 4 odst. 1 písmeno s) zní:
  “s) příspěvek fyzickým osobám poskytovaný podle zákona upravujícího stavební spoření a státní podporu stavebního spoření4a), s výjimkou příspěvku, na který vznikl nárok v roce 2010 a který byl poukázán stavební spořitelně po 31. prosinci 2010,”.
  V § 8 se na konci odstavce 2 tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno c), které zní:
  “c) příspěvek fyzickým osobám podle zákona upravujícího stavební spoření a státní podporu stavebního spoření4a), na který vznikl nárok v roce 2010 a který byl poukázán stavební spořitelně po 31. prosinci 2010.”.
  V § 8 odst. 3 a 4 se za slova “odstavci 2 písm. a)” vkládají slova “a c)”.
  V § 36 se doplňuje odstavec 8, který zní:
  “(8) Příspěvek fyzickým osobám podle zákona upravujícího stavební spoření a státní podporu stavebního spoření4a), na který vznikl nárok v roce 2010 a který byl poukázán stavební spořitelně po 31. prosinci 2010, podléhá dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ve výši 50 %.”.

  Odpovědět

 • Peva

  16 října, 2010

  Tak to bude opravdu právnický oříšek,…ale souhlasím, že to má blíže k tomu, že touto úpravou bude zdaněn pouze rok 2010.

  Odpovědět

 • kníže zloděj Kalousek

  16 října, 2010

  samozrejme dan bude ze vseho, voškubu vás vo všechno co máte vy tupci.
  Jste socky a jediný co potřebuju, abyste makali v práci od nevidim do nevidim na panskym, k veceri si date proso nebo čumízu a kousek párku bez masa jen s éčkama a falešnou příchutí A ráno můžete jít zas makat do továren a na pole vy socky.
  já jsem kníže kalousek, zlodějů král, musíte makat, abych měl z čeho žít a platit důchodce, kteří mne volí, páč ví, že brzo chcípnou a jej jim už všechno jedno….

  Odpovědět

 • Radek

  18 října, 2010

  Vy musíte být ale zakomplexovaný. Až je mi vás líto.

  Odpovědět