Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Při pořizování nemovitosti pořádně hledejte a smlouvejte!

Autor: Luboš Svačina | 27.08.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 4 komentáře
Při pořizování nemovitosti pořádně hledejte a smlouvejte!

Pořizovací ceny nemovitostí jsou v některých případech výrazně nadsazené. Při hledání vhodné nemovitosti se vyplatí pořádně se dívat, a pokud je to možné o konečné ceně vyjednávat.

Ceny bytů a domů v České republice jsou v některých lokalitách nadhodnocené, ať už realitní makléři tvrdí cokoliv. A poptávka jak po nových, tak starších bytech se propadá. Stačí pozorovat některé inzertní servery zabývající se prodejem nemovitostí. Ty tam jsou doby, kdy doslova na "na dračku" šly všechny typy nemovitostí bez ohledu na jejich cenu. 

Klienti svá rozhodnutí nyní více váží a před pořízením bydlení si například více porovnávají nabídky jednotlivých hypotečních bank a jsou schopni si vyjednat v bance výhodnější úrokovou sazbu (přeci jen, úrokové sazby hypoték za poslední rok vzrostly téměř o jedno procento). Větší informovanost klientů bank pozoruje například i Libor Neufus z úseku řízení hypoték České pojišťovny, který v našem rozhovoru uvedl: "Stále na trhu vnímáme skutečnost, že pro klienty je výše úrokové sazby to zásadní a jediné, co vnímají, přičemž na další parametry úvěru již tolik nehledí. I když musím říci, že se to zlepšuje a řada klientů si nabídky již dokáže fundovaně porovnat."

Sleva na úrokové sazbě může být jednou z významných úspor při pořizování bydlení, nicméně ještě více lze ušetřit při výběru samotné nemovitosti. Ne vždy totiž jednu nemovitost nabízí pouze jediná realitní kancelář či makléř. Nezřídka lze v inzerci narazit na nemovitost, kterou nabízí více realitních kanceláří a navíc za různé ceny, kdy rozdíl může činit až několik stovek tisíc korun. Katalogové ceny nemovitostí je proto potřeba vnímat jako jakési „cenové nástřely“ – tedy ceny k dalšímu jednání, jak ukazuje následující případ. 

Dům v Podlázkách u Mladé Boleslavi

Jako příklad uvádím nemovitost, kterou měl v úmyslu zakoupit jeden z mých kamarádů. Na inzertním serveru sReality.cz jej zaujal rodinný dům v Podlázkách u Mladé Boleslavi, přičemž prodej domu, jak bylo uvedeno v inzerátu, zprostředkovává realitní kancelář Mexx Reality. Realitní kancelář k nemovitosti nasadila cenu 3,3 milionu Kč.

Jaké bylo kamarádovo překvapení, když se probíral nabídkou dalších realitních kanceláří publikujících své inzeráty na tom samém realitním serveru a nalezl zde dalších pět nabídek, od různých realitních kanceláří, na stejnou nemovitost, ovšem s rozdílem v cenách ve výši 500 000 Kč! 

Přičemž cenový rozdíl rozhodně není dán zahrnutím či nezahrnutím poplatku realitní kanceláři za zprostředkování koupě, ani dalšími souvisejícími náklady. Nejlevnější nabídku na tom samém serveru publikovala realitní společnost Aldema, která ten samý dům nabízí za 2 800 000 Kč, a cena nemovitosti je uvedena včetně odměny realitní kanceláři. 

Kromě mladoboleslavské společnosti Aldema narazí potencionální zájemce na serverech sReality.cz a Reality.cz také na nabídky dalších konkurenčních společností. Jednou z nich je například realitní kancelář AAABYTY.CZ, která dům nabízí za cenu 3 020 000 Kč, dále potom prodej zajišťuje Fine Reality (ta požaduje po klientech 2,967 milionů Kč) a společnost Atrium Real Estate, která v inzerátu uvádí cenu 2 990 000 Kč.

O ceně se vyplatí jednat

Jak je patrné z předchozích odstavců - klient má na výběr z několika variant. Buď může dát přednost přímé koupi prostřednictvím jednoho z levnějších zprostředkovatelů, anebo kontaktovat makléře společnosti, která je pro něho přece jenom známější, a s ním se pokusit vyjednat výhodnější cenu tím, že mu předloží nabídky konkurečních společností. Je pravda, že k české nátuře smlouvání o ceně příliš nepatří (narozdíl od jiných afrických a asijských národů, kde smlouvání patří k národním sportům; je s podivem, že právě na čínské Olympiádě nebyla tato disciplína zařazena do oficiálního programu). Nicméně v tomto konkrétním případě se jedná o rozdíl v pořizovací ceně 500 000 Kč, což už opravdu stojí za to.

Závěr

Na realitních serverech se se vyskytují různé nabídky nemovitostí. Po některých domech či bytech se doslova "zapráší" a klienti se spíše předhání cenou, kterou jsou ochotni za nemovitost nabídnout. Na druhou stranu se zde vyskytuje velká část inzerátů - "ležáků", u nichž problém není ani tak v zásadních nedostatcích v kvalitě bydlení, ale v ceně, za kterou je nemovitost nabízena a která se navíc delší dobu sama od sebe nijak výrazně nemění. Prodávající, resp. realitní kancelář pravděpodobně razí heslo, že "každá věc má svého kupce".

Právě u této nemovitosti by určitě stálo za pokus kontaktovat realitního makléře, domluvit si schůzku a otestovat cenovou pružnost. Důkazem, že vyjednávání o ceně funguje, je fakt, že shodou okolností během včerejšího dne, kdy vznikal tento článek, se rozhodla realitní kancelář Mexx Reality snížit cenu výše zmíněné nemovitosti nedaleko Mladé Boleslavi na 3 055 000 Kč.

Anketa

Cenu uvedenou na výrobku, v katalogu či ceníku považujete za konečnou? (netýká se pouze nemovitostí)

Ano (10)
 
Ne, občas se pokusím vyjednat slevu. (15)
 
Ne, vždy se pokouším vyjednat slevu. (5)
 Celkem hlasovalo 30 čtenářů

Při pořizování nemovitosti pořádně hledejte a smlouvejte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

ALDEMA aldema | 16.01.2010 23:13
RE: RE: rozdilne ceny x provize RK j2 | 28.08.2008 13:21
RE: rozdilne ceny x provize RK Petr | 27.08.2008 21:16
rozdilne ceny x provize RK koko | 27.08.2008 17:23

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (379)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 542 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »