EUR 24.680

USD 22.717

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.680

USD 22.717

Text: Luboš Svačina

27. 08. 2008

4 komentáře

Při pořizování nemovitosti pořádně hledejte a smlouvejte!

 


 

Ceny bytů a domů v České republice jsou v některých lokalitách nadhodnocené, ať už realitní makléři tvrdí cokoliv. A poptávka jak po nových, tak starších bytech se propadá. Stačí pozorovat některé inzertní servery zabývající se prodejem nemovitostí. Ty tam jsou doby, kdy doslova na „na dračku“ šly všechny typy nemovitostí bez ohledu na jejich cenu. 

Klienti svá rozhodnutí nyní více váží a před pořízením bydlení si například více porovnávají nabídky jednotlivých hypotečních bank a jsou schopni si vyjednat v bance výhodnější úrokovou sazbu (přeci jen, úrokové sazby hypoték za poslední rok vzrostly téměř o jedno procento). Větší informovanost klientů bank pozoruje například i Libor Neufus z úseku řízení hypoték České pojišťovny, který v našem rozhovoru uvedl: „Stále na trhu vnímáme skutečnost, že pro klienty je výše úrokové sazby to zásadní a jediné, co vnímají, přičemž na další parametry úvěru již tolik nehledí. I když musím říci, že se to zlepšuje a řada klientů si nabídky již dokáže fundovaně porovnat.

Sleva na úrokové sazbě může být jednou z významných úspor při pořizování bydlení, nicméně ještě více lze ušetřit při výběru samotné nemovitosti. Ne vždy totiž jednu nemovitost nabízí pouze jediná realitní kancelář či makléř. Nezřídka lze v inzerci narazit na nemovitost, kterou nabízí více realitních kanceláří a navíc za různé ceny, kdy rozdíl může činit až několik stovek tisíc korun. Katalogové ceny nemovitostí je proto potřeba vnímat jako jakési „cenové nástřely“ – tedy ceny k dalšímu jednání, jak ukazuje následující případ. 

Dům v Podlázkách u Mladé Boleslavi

Jako příklad uvádím nemovitost, kterou měl v úmyslu zakoupit jeden z mých kamarádů. Na inzertním serveru sReality.cz jej zaujal rodinný dům v Podlázkách u Mladé Boleslavi, přičemž prodej domu, jak bylo uvedeno v inzerátu, zprostředkovává realitní kancelář Mexx Reality. Realitní kancelář k nemovitosti nasadila cenu 3,3 milionu Kč.

Jaké bylo kamarádovo překvapení, když se probíral nabídkou dalších realitních kanceláří publikujících své inzeráty na tom samém realitním serveru a nalezl zde dalších pět nabídek, od různých realitních kanceláří, na stejnou nemovitost, ovšem s rozdílem v cenách ve výši 500 000 Kč! 

Přičemž cenový rozdíl rozhodně není dán zahrnutím či nezahrnutím poplatku realitní kanceláři za zprostředkování koupě, ani dalšími souvisejícími náklady. Nejlevnější nabídku na tom samém serveru publikovala realitní společnost Aldema, která ten samý dům nabízí za 2 800 000 Kč, a cena nemovitosti je uvedena včetně odměny realitní kanceláři. 

REKLAMA

Kromě mladoboleslavské společnosti Aldema narazí potencionální zájemce na serverech sReality.cz a Reality.cz také na nabídky dalších konkurenčních společností. Jednou z nich je například realitní kancelář AAABYTY.CZ, která dům nabízí za cenu 3 020 000 Kč, dále potom prodej zajišťuje Fine Reality (ta požaduje po klientech 2,967 milionů Kč) a společnost Atrium Real Estate, která v inzerátu uvádí cenu 2 990 000 Kč.

O ceně se vyplatí jednat

Jak je patrné z předchozích odstavců – klient má na výběr z několika variant. Buď může dát přednost přímé koupi prostřednictvím jednoho z levnějších zprostředkovatelů, anebo kontaktovat makléře společnosti, která je pro něho přece jenom známější, a s ním se pokusit vyjednat výhodnější cenu tím, že mu předloží nabídky konkurečních společností. Je pravda, že k české nátuře smlouvání o ceně příliš nepatří (narozdíl od jiných afrických a asijských národů, kde smlouvání patří k národním sportům; je s podivem, že právě na čínské Olympiádě nebyla tato disciplína zařazena do oficiálního programu). Nicméně v tomto konkrétním případě se jedná o rozdíl v pořizovací ceně 500 000 Kč, což už opravdu stojí za to.

Závěr

Na realitních serverech se se vyskytují různé nabídky nemovitostí. Po některých domech či bytech se doslova „zapráší“ a klienti se spíše předhání cenou, kterou jsou ochotni za nemovitost nabídnout. Na druhou stranu se zde vyskytuje velká část inzerátů – „ležáků“, u nichž problém není ani tak v zásadních nedostatcích v kvalitě bydlení, ale v ceně, za kterou je nemovitost nabízena a která se navíc delší dobu sama od sebe nijak výrazně nemění. Prodávající, resp. realitní kancelář pravděpodobně razí heslo, že „každá věc má svého kupce“.

Právě u této nemovitosti by určitě stálo za pokus kontaktovat realitního makléře, domluvit si schůzku a otestovat cenovou pružnost. Důkazem, že vyjednávání o ceně funguje, je fakt, že shodou okolností během včerejšího dne, kdy vznikal tento článek, se rozhodla realitní kancelář Mexx Reality snížit cenu výše zmíněné nemovitosti nedaleko Mladé Boleslavi na 3 055 000 Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • koko

  27 srpna, 2008

  U rozdilne ceny téže nemovitosti je nutné se také zaměřit na to, jestli je v této ceně již zahrnuta provize RK nebo není. Mnohdy realitní kancelář inzeruje cenu nižší, ale pak požaduje po kupujícím ještě úhradu nějakého procenta z této ceny jako svou provizi.

  Odpovědět

 • Petr

  27 srpna, 2008

  „Přičemž cenový rozdíl rozhodně není dán zahrnutím či nezahrnutím poplatku realitní kanceláři za zprostředkování koupě, ani dalšími souvisejícími náklady. Nejlevnější nabídku na tom samém serveru publikovala realitní společnost Aldema, která ten samý dům nabízí za 2 800 000 Kč, a cena nemovitosti je uvedena včetně odměny realitní kanceláři.“
  píše se v článku

  Odpovědět

 • j2

  28 srpna, 2008

  tohle je přesně důsledek přístupu prodávajících “ já nechci smlouvu“ – neohlídají si, za kolik to RK prodává. Kdyby měli smlouvu (i nevýhradní), tak by měli ceny pod kontrolou..

  Odpovědět

 • aldema

  16 ledna, 2010

  ještě k provizi přidávají skryté zástavní právo ve výši 2000 000 kč a ani to neráčí říct. od aldema ruce pryč !!!!§

  Odpovědět