Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný

Autor: Monika Hrušová | 15.07.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 4 komentáře
Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný

Třicetiletá Jana z Prahy měla velkou smůlu. Začátkem roku se rozhodla koupit si byt, našla ten, který se jí opravdu líbil, a začala si zařizovat hypotéku. Když ale mělo dojít k převzetí bytu a odeslání peněz na majitelův účet, Jana se dozvěděla, že byt není zkolaudovaný a k prodeji tedy nemůže dojít. Co teď ale s hypotékou?

Jana si vybrala byt a vzhledem k tomu, že neměla dostatek peněz, rozhodla se ho financovat hypotékou.  Zhruba dva měsíce vyřizovala hypotéku a pak konečně mohlo dojít k převzetí bytu. Když ale od majitele byt přebírala, zjistila, že není zkolaudovaný. Okamžitě kontaktovala svého právníka a ten jí koupi bytu nedoporučil.

"V případě, že není byt zkolaudován, nelze jej právně užívat k bydlení. Pokud by tedy slečna zaplatila za nezkolaudovaný byt, nejen, že by se do něj nemohla nastěhovat, ale navíc by mohla o své peníze přijít. A to ve chvíli, kdy by byt ani v budoucnu nebyl z jakéhokoliv důvodu zkolaudován. Na nezkolaudovaný byt také nelze čerpat hypotéku," vysvětluje Vladimír Zuzák, obchodníh ředitele společnosti FINEP Finanční služby.

Hypotéka však již čerpána byla, protože do té doby nebyl v koupi bytu žádný problém. Naštěstí peníze Jana prodejci bytu neposlala. Zatím byly uložené v advokátní úschovně. Jejich zaslání samozřejmě okamžitě pozastavila.

Jenže co teď s hypotékou?

Dobrá zpráva je, že u některých bank můžete čerpat hypotéku na jinou nemovitost. Špatná je, že vám nikdo nevrátí peníze vynaložené na zřízení hypotéky. Ani tak není částka nijak malá. Jana za zpracování hypotéky, poplatek za odhad nemovitosti, vedení úvěrového účtu a služby právníka zaplatila kolem 12 tisíc korun. Tyto peníze jí banka z pochopitelných důvodů nevrátí.

Banka od sporů se třetí osobou dává ruce pryč

Hypotéku banka sjednává s vámi, proto jí vcelku nezajímá, s kým jednáte vy. Pokud máte spory s prodávajícím, je to sice vaše věc, ale v některých případech vám banka vyjde vstříc. Není v zájmu bank mít nesplacenou hypotéku z důvodů, které by se daly vyřešit nějakou výjimkou, či jinou službou.

U Hypoteční banky zrušit hypotéku nemůžete. Lze jen změnit objekt úvěru. Jana by si v takovém případě musela rychle vybrat jiný byt.

Klient v zásadě může odstoupit od hypotečního úvěru ve dvou okamžicích: před podpisem smlouvy nebo před začátkem čerpání úvěru. Pokud ale začal úvěr čerpat, jeho zrušení už  není možné jinak, než např. mimořádnou splátkou apod. Obecně banka nemůže řešit jiné vztahy, než ty mezi sebou a klientem. Pokud tedy došlo ke komplikacím mezi klientem a prodávajícím, musí je klient řešit vlastními silami. Samozřejmě, že specialista typu Hypoteční banky by se snažil najít pro klienta vhodné řešení – pokud by chtěl klient koupit na uvedený úvěr jinou nemovitost, může požádat Hypoteční banku o Změnu objektu úvěru. Banka by postupovala cestou výjimky a v případě schválení by ke stávající smlouvě o hypotečním úvěru vznikl dodatek s novým objektem úvěru. Změnu by provázel poplatek dle sazebníku banky a převedení finanční hotovosti z advokátní úschovy na úhradu nové nemovitosti. Pokud by klient nechtěl kupovat jinou nemovitost, úvěr by mohl splatit formou mimořádné splátky a tím předejít dalšímu čerpání peněz na něco, co nikdy nebude vlastnit,“ vysvětluje Rita Gabrielová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

U Raiffeisenbank by Jana mohla splatit hypotéku z peněz, které si uložila do advokátní úschovny. Banka takovou splátku nepovažuje za mimořádnou, proto je bez sankce. Ostatní však banka nechá na klientovi, který čerpal hypotéku.“Banka klientovi nevrátí žádné peníze, které jí zaplatil, protože je dostala za uskutečněné služby (poplatek za poskytnutí hypotéky ale neúčtujeme, je to u nás zdarma). Vrátí mu pouze to, co už splatil na jistině. Klient pak má možnost vymáhat náhradu škody na prodávajícím,“ doplňuje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Pokud se vám něco podobného stane, každopádně o své situaci informujte banku. Například Česká spořitelna uvádí, v podobných případech postupuje individuálně a nabídne klientovi například využití služby Variabilita splátek, kdy klient může splácení odložit, přerušit či upravit výši splátek.

Jana může konzultovat své možnosti s bankou, u které si vzala hypotéku, ale rozhodně jí čeká spousta komplikací a dalšího vyřizování. Zvlášť, když v dohledné době nenajde nemovitost, na kterou by mohla již čerpanou hypotéku převést.

 
 Tip:
 Máte problémy se špatně vypočítaným RPSN nebo s kreditní kartou? Pomůže finanční arbitr

Anketa

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Do 5 tisíc korun (128)
 
5 až 10 tisíc korun (216)
 
10 až 15 tisíc korun (137)
 
15 tisíc korun a více (87)
 Celkem hlasovalo 568 čtenářů

Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

Příběh Jany...??? Tomáš | 25.05.2016 00:06
RE: To je jeste ta dobra varianta. Radek | 18.07.2011 22:50
To je jeste ta dobra varianta. pf | 18.07.2011 10:32
Smlouva xhans | 17.07.2011 13:07

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Petr Zámečník | 27.09.2016 00:00 Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte…

Zdaleka ne každý má možnost či chuť prokázat bance své příjmy. A nemusí se přitom jednat o kriminálníka s pochybnou činností. Pokud chce takový člověk hypotéku, musí si pospíšit. Banky hypotéky bez doložení příjmů postupně ruší a s novým zákonem o úvěru se mohou stát zcela nedostupnými. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 27.09.2016 15:06

Jana Zámečníková | 26.09.2016 00:00 Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní i podmínky poskytování úvěrů nebankovním poskytovatelům. Na otázky o důsledcích nového zákonu o úvěru odpovídal Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 13:06

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 03:08

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 13:38 Podzimní „Hypodny“ se vrací do Raiffeisenbank

V Raiffeisenbank odstartovaly 19. září 2016 podzimní „Hypodny“. Na klienty čeká při podání žádosti o hypoteční úvěr do 11. listopadu zvýhodněná úroková sazba a při podpisu smlouvy s fixací alespoň na tři roky do konce listopadu bonus 4 000 korun. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:12

14.09.2016 10:29 Doba hypoték s dlouhou fixací je u konce

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, díky kterému banky přestanou mít motivaci dále nabízet hypoteční úvěry s dlouhou dobou fixace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:14

13.09.2016 11:42 Omezení stoprocentních hypoték se blíží. Lidé o ně stejně zájem nemají

Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení České národní banky (ČNB) výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Banky zvýšený zájem klientů o stoprocentní hypotéky zatím nezaznamenaly. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:18

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (235)
 
Spíše ano. (42)
 
Spíše ne. (41)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 359 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00 Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »