Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný

Autor: Monika Hrušová | 15.07.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 4 komentáře
Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný

Třicetiletá Jana z Prahy měla velkou smůlu. Začátkem roku se rozhodla koupit si byt, našla ten, který se jí opravdu líbil, a začala si zařizovat hypotéku. Když ale mělo dojít k převzetí bytu a odeslání peněz na majitelův účet, Jana se dozvěděla, že byt není zkolaudovaný a k prodeji tedy nemůže dojít. Co teď ale s hypotékou?

Jana si vybrala byt a vzhledem k tomu, že neměla dostatek peněz, rozhodla se ho financovat hypotékou.  Zhruba dva měsíce vyřizovala hypotéku a pak konečně mohlo dojít k převzetí bytu. Když ale od majitele byt přebírala, zjistila, že není zkolaudovaný. Okamžitě kontaktovala svého právníka a ten jí koupi bytu nedoporučil.

"V případě, že není byt zkolaudován, nelze jej právně užívat k bydlení. Pokud by tedy slečna zaplatila za nezkolaudovaný byt, nejen, že by se do něj nemohla nastěhovat, ale navíc by mohla o své peníze přijít. A to ve chvíli, kdy by byt ani v budoucnu nebyl z jakéhokoliv důvodu zkolaudován. Na nezkolaudovaný byt také nelze čerpat hypotéku," vysvětluje Vladimír Zuzák, obchodníh ředitele společnosti FINEP Finanční služby.

Hypotéka však již čerpána byla, protože do té doby nebyl v koupi bytu žádný problém. Naštěstí peníze Jana prodejci bytu neposlala. Zatím byly uložené v advokátní úschovně. Jejich zaslání samozřejmě okamžitě pozastavila.

Jenže co teď s hypotékou?

Dobrá zpráva je, že u některých bank můžete čerpat hypotéku na jinou nemovitost. Špatná je, že vám nikdo nevrátí peníze vynaložené na zřízení hypotéky. Ani tak není částka nijak malá. Jana za zpracování hypotéky, poplatek za odhad nemovitosti, vedení úvěrového účtu a služby právníka zaplatila kolem 12 tisíc korun. Tyto peníze jí banka z pochopitelných důvodů nevrátí.

Banka od sporů se třetí osobou dává ruce pryč

Hypotéku banka sjednává s vámi, proto jí vcelku nezajímá, s kým jednáte vy. Pokud máte spory s prodávajícím, je to sice vaše věc, ale v některých případech vám banka vyjde vstříc. Není v zájmu bank mít nesplacenou hypotéku z důvodů, které by se daly vyřešit nějakou výjimkou, či jinou službou.

U Hypoteční banky zrušit hypotéku nemůžete. Lze jen změnit objekt úvěru. Jana by si v takovém případě musela rychle vybrat jiný byt.

Klient v zásadě může odstoupit od hypotečního úvěru ve dvou okamžicích: před podpisem smlouvy nebo před začátkem čerpání úvěru. Pokud ale začal úvěr čerpat, jeho zrušení už  není možné jinak, než např. mimořádnou splátkou apod. Obecně banka nemůže řešit jiné vztahy, než ty mezi sebou a klientem. Pokud tedy došlo ke komplikacím mezi klientem a prodávajícím, musí je klient řešit vlastními silami. Samozřejmě, že specialista typu Hypoteční banky by se snažil najít pro klienta vhodné řešení – pokud by chtěl klient koupit na uvedený úvěr jinou nemovitost, může požádat Hypoteční banku o Změnu objektu úvěru. Banka by postupovala cestou výjimky a v případě schválení by ke stávající smlouvě o hypotečním úvěru vznikl dodatek s novým objektem úvěru. Změnu by provázel poplatek dle sazebníku banky a převedení finanční hotovosti z advokátní úschovy na úhradu nové nemovitosti. Pokud by klient nechtěl kupovat jinou nemovitost, úvěr by mohl splatit formou mimořádné splátky a tím předejít dalšímu čerpání peněz na něco, co nikdy nebude vlastnit,“ vysvětluje Rita Gabrielová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

U Raiffeisenbank by Jana mohla splatit hypotéku z peněz, které si uložila do advokátní úschovny. Banka takovou splátku nepovažuje za mimořádnou, proto je bez sankce. Ostatní však banka nechá na klientovi, který čerpal hypotéku.“Banka klientovi nevrátí žádné peníze, které jí zaplatil, protože je dostala za uskutečněné služby (poplatek za poskytnutí hypotéky ale neúčtujeme, je to u nás zdarma). Vrátí mu pouze to, co už splatil na jistině. Klient pak má možnost vymáhat náhradu škody na prodávajícím,“ doplňuje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Pokud se vám něco podobného stane, každopádně o své situaci informujte banku. Například Česká spořitelna uvádí, v podobných případech postupuje individuálně a nabídne klientovi například využití služby Variabilita splátek, kdy klient může splácení odložit, přerušit či upravit výši splátek.

Jana může konzultovat své možnosti s bankou, u které si vzala hypotéku, ale rozhodně jí čeká spousta komplikací a dalšího vyřizování. Zvlášť, když v dohledné době nenajde nemovitost, na kterou by mohla již čerpanou hypotéku převést.

 
 Tip:
 Máte problémy se špatně vypočítaným RPSN nebo s kreditní kartou? Pomůže finanční arbitr

Anketa

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Do 5 tisíc korun (128)
 
5 až 10 tisíc korun (216)
 
10 až 15 tisíc korun (137)
 
15 tisíc korun a více (87)
 Celkem hlasovalo 568 čtenářů

Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

Příběh Jany...??? Tomáš | 25.05.2016 00:06
RE: To je jeste ta dobra varianta. Radek | 18.07.2011 22:50
To je jeste ta dobra varianta. pf | 18.07.2011 10:32
Smlouva xhans | 17.07.2011 13:07

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »