Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný

Autor: Monika Hrušová | 15.07.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 4 komentáře
Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný

Třicetiletá Jana z Prahy měla velkou smůlu. Začátkem roku se rozhodla koupit si byt, našla ten, který se jí opravdu líbil, a začala si zařizovat hypotéku. Když ale mělo dojít k převzetí bytu a odeslání peněz na majitelův účet, Jana se dozvěděla, že byt není zkolaudovaný a k prodeji tedy nemůže dojít. Co teď ale s hypotékou?

Jana si vybrala byt a vzhledem k tomu, že neměla dostatek peněz, rozhodla se ho financovat hypotékou.  Zhruba dva měsíce vyřizovala hypotéku a pak konečně mohlo dojít k převzetí bytu. Když ale od majitele byt přebírala, zjistila, že není zkolaudovaný. Okamžitě kontaktovala svého právníka a ten jí koupi bytu nedoporučil.

"V případě, že není byt zkolaudován, nelze jej právně užívat k bydlení. Pokud by tedy slečna zaplatila za nezkolaudovaný byt, nejen, že by se do něj nemohla nastěhovat, ale navíc by mohla o své peníze přijít. A to ve chvíli, kdy by byt ani v budoucnu nebyl z jakéhokoliv důvodu zkolaudován. Na nezkolaudovaný byt také nelze čerpat hypotéku," vysvětluje Vladimír Zuzák, obchodníh ředitele společnosti FINEP Finanční služby.

Hypotéka však již čerpána byla, protože do té doby nebyl v koupi bytu žádný problém. Naštěstí peníze Jana prodejci bytu neposlala. Zatím byly uložené v advokátní úschovně. Jejich zaslání samozřejmě okamžitě pozastavila.

Jenže co teď s hypotékou?

Dobrá zpráva je, že u některých bank můžete čerpat hypotéku na jinou nemovitost. Špatná je, že vám nikdo nevrátí peníze vynaložené na zřízení hypotéky. Ani tak není částka nijak malá. Jana za zpracování hypotéky, poplatek za odhad nemovitosti, vedení úvěrového účtu a služby právníka zaplatila kolem 12 tisíc korun. Tyto peníze jí banka z pochopitelných důvodů nevrátí.

Banka od sporů se třetí osobou dává ruce pryč

Hypotéku banka sjednává s vámi, proto jí vcelku nezajímá, s kým jednáte vy. Pokud máte spory s prodávajícím, je to sice vaše věc, ale v některých případech vám banka vyjde vstříc. Není v zájmu bank mít nesplacenou hypotéku z důvodů, které by se daly vyřešit nějakou výjimkou, či jinou službou.

U Hypoteční banky zrušit hypotéku nemůžete. Lze jen změnit objekt úvěru. Jana by si v takovém případě musela rychle vybrat jiný byt.

Klient v zásadě může odstoupit od hypotečního úvěru ve dvou okamžicích: před podpisem smlouvy nebo před začátkem čerpání úvěru. Pokud ale začal úvěr čerpat, jeho zrušení už  není možné jinak, než např. mimořádnou splátkou apod. Obecně banka nemůže řešit jiné vztahy, než ty mezi sebou a klientem. Pokud tedy došlo ke komplikacím mezi klientem a prodávajícím, musí je klient řešit vlastními silami. Samozřejmě, že specialista typu Hypoteční banky by se snažil najít pro klienta vhodné řešení – pokud by chtěl klient koupit na uvedený úvěr jinou nemovitost, může požádat Hypoteční banku o Změnu objektu úvěru. Banka by postupovala cestou výjimky a v případě schválení by ke stávající smlouvě o hypotečním úvěru vznikl dodatek s novým objektem úvěru. Změnu by provázel poplatek dle sazebníku banky a převedení finanční hotovosti z advokátní úschovy na úhradu nové nemovitosti. Pokud by klient nechtěl kupovat jinou nemovitost, úvěr by mohl splatit formou mimořádné splátky a tím předejít dalšímu čerpání peněz na něco, co nikdy nebude vlastnit,“ vysvětluje Rita Gabrielová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

U Raiffeisenbank by Jana mohla splatit hypotéku z peněz, které si uložila do advokátní úschovny. Banka takovou splátku nepovažuje za mimořádnou, proto je bez sankce. Ostatní však banka nechá na klientovi, který čerpal hypotéku.“Banka klientovi nevrátí žádné peníze, které jí zaplatil, protože je dostala za uskutečněné služby (poplatek za poskytnutí hypotéky ale neúčtujeme, je to u nás zdarma). Vrátí mu pouze to, co už splatil na jistině. Klient pak má možnost vymáhat náhradu škody na prodávajícím,“ doplňuje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Pokud se vám něco podobného stane, každopádně o své situaci informujte banku. Například Česká spořitelna uvádí, v podobných případech postupuje individuálně a nabídne klientovi například využití služby Variabilita splátek, kdy klient může splácení odložit, přerušit či upravit výši splátek.

Jana může konzultovat své možnosti s bankou, u které si vzala hypotéku, ale rozhodně jí čeká spousta komplikací a dalšího vyřizování. Zvlášť, když v dohledné době nenajde nemovitost, na kterou by mohla již čerpanou hypotéku převést.

 
 Tip:
 Máte problémy se špatně vypočítaným RPSN nebo s kreditní kartou? Pomůže finanční arbitr

Anketa

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Do 5 tisíc korun (128)
 
5 až 10 tisíc korun (216)
 
10 až 15 tisíc korun (137)
 
15 tisíc korun a více (87)
 Celkem hlasovalo 568 čtenářů

Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

Příběh Jany...??? Tomáš | 25.05.2016 00:06
RE: To je jeste ta dobra varianta. Radek | 18.07.2011 22:50
To je jeste ta dobra varianta. pf | 18.07.2011 10:32
Smlouva xhans | 17.07.2011 13:07

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 29.07.2016 00:00 Neriskujte! Nepůjčujte rodině bez smlouvy

Žádné dluhy nejsou bez rizik. Částku do 10 tisíc korun si Češi nejčastěji půjčují od svých příbuzných, ale až 92 procent z nich neuzavírá žádnou smlouvu. Půjčit na dobré slovo rodině se ale nemusí vyplatit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 21.07.2016 00:00 Hypotéky se záporným úročením už odstartovaly!

Chtěli byste, aby vám banka peníze za to, že u ní máte hypotéku, připisovala, místo abyste jí úroky platili? Ano, zní to pošetile, ale někteří majitelé domů v Dánsku již na tento způsob financování dosáhnou. Existují totiž hypotéky, které nabízí negativní úrokové sazby (pod nulou)! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 20.07.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2016: Splátka hypotéky pod 5 tisíc korun? Žádný problém

Psát o rekordech na hypotečním trhu už je trochu zbytečné. Stejně další měsíc jsou zase čísla jiná a v roce 2016 pokaždé vyšší. Ne jinak tomu bylo i v červnu, kdy hypoteční úvěry znovu lámaly rekordy na všech frontách. Po půl roce to tak vypadá, že se znovu dočkáme rekordního celého roku. Nejprve se ale podíváme na červen v hypotečních číslech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 19.07.2016 00:00 Mám záznam v registru. Je to problém?

Každý dlužník s bankovním či nebankovním úvěrem u seriózní instituce má záznam. Ale jen pro neplatiče je to problém. Jak se do kterého registru dostanete a jak si poradit s negativním záznamem? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

29.07.2016 12:59 Providentu ubývají klienti, zisk přesto roste

Společnosti Provident Financial v Česku se v prvním pololetí letošního roku dařilo i přes úbytek zákazníků. Zisk úvěrové společnosti se zvýšil z loňských 7,8 milionu liber na 8,2 milionu liber (zhruba 263 milionů korun).  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.07.2016 11:35 Hypotéky dostanou přísnější pravidla

V souvislosti s novým zákonem hodlá téměř čtvrtina bankéřů České národní banky zpřísnit pravidla pro vydávání hypoték. V praxi to znamená, že pro mnoho klientů se tak stane velmi obtížným hypotéku získat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

15.07.2016 12:42 Senát schválil novelu o dani z nemovitosti

Vláda přesunula platbu daně z nemovitosti nově na kupující stranu. Navrhované snížení daně ze čtyř na tři procenta novým návrhem již neprošlo. Novelu musí podepsat ještě prezident Miloš Zeman a bude platit od podzimu letošního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.06.2016 15:11 Refinancování úvěru se někde může prodražit

Nabídky jednotlivých bank na refinancování úvěrů se mohou lišit i o desítky tisíc korun. Při refinancování úvěru ve výši 70 tisíc korun se splatností na 72 měsíců můžete ušetřit téměř šest tisíc korun, nebo si připlatit až téměř 22 tisíc korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.06.2016 13:59 Finanční rezervu si tvoří stále více Čechů

Čechů, kteří si vytvářejí finanční rezervu, přibývá. Od roku 2010 vzrostl počet domácností, které by dokázaly ihned koupit novou pračku o devět procentních bodů na 72 procent. Výpadek měsíčního příjmu však stále nedokáže pokrýt bez půjčky více než čtvrtina lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1262)
 
Ne. (1509)
 
Nevím. (56)
 Celkem hlasovalo 2827 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 29.07.2016 00:00 Neriskujte! Nepůjčujte rodině bez smlouvy

Žádné dluhy nejsou bez rizik. Částku do 10 tisíc korun si Češi nejčastěji půjčují od svých příbuzných, ale až 92 procent z nich neuzavírá žádnou smlouvu. Půjčit na dobré slovo rodině se ale nemusí vyplatit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.07.2016 00:00 Zahltí nový zákon o úvěru spotřebitele?

Třicetidenní lhůta Senátu na projednání zákona o úvěru pro spotřebitele vypršela. Senát návrh zákona přijal na poslední chvíli a putuje k prezidentovi, který se již dříve vyjádřil, že zákonu bránit nebude. Věřitelé se tak již brzy prohnou pod tíhou nových povinností a klient zase pod množstvím informací, které budou věřitelé povinni poskytovat.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 19.07.2016 00:00 Mám záznam v registru. Je to problém?

Každý dlužník s bankovním či nebankovním úvěrem u seriózní instituce má záznam. Ale jen pro neplatiče je to problém. Jak se do kterého registru dostanete a jak si poradit s negativním záznamem? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 21.07.2016 00:00 Hypotéky se záporným úročením už odstartovaly!

Chtěli byste, aby vám banka peníze za to, že u ní máte hypotéku, připisovala, místo abyste jí úroky platili? Ano, zní to pošetile, ale někteří majitelé domů v Dánsku již na tento způsob financování dosáhnou. Existují totiž hypotéky, které nabízí negativní úrokové sazby (pod nulou)! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »