Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný

Autor: Monika Hrušová | 15.07.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 4 komentáře
Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný

Třicetiletá Jana z Prahy měla velkou smůlu. Začátkem roku se rozhodla koupit si byt, našla ten, který se jí opravdu líbil, a začala si zařizovat hypotéku. Když ale mělo dojít k převzetí bytu a odeslání peněz na majitelův účet, Jana se dozvěděla, že byt není zkolaudovaný a k prodeji tedy nemůže dojít. Co teď ale s hypotékou?

Jana si vybrala byt a vzhledem k tomu, že neměla dostatek peněz, rozhodla se ho financovat hypotékou.  Zhruba dva měsíce vyřizovala hypotéku a pak konečně mohlo dojít k převzetí bytu. Když ale od majitele byt přebírala, zjistila, že není zkolaudovaný. Okamžitě kontaktovala svého právníka a ten jí koupi bytu nedoporučil.

"V případě, že není byt zkolaudován, nelze jej právně užívat k bydlení. Pokud by tedy slečna zaplatila za nezkolaudovaný byt, nejen, že by se do něj nemohla nastěhovat, ale navíc by mohla o své peníze přijít. A to ve chvíli, kdy by byt ani v budoucnu nebyl z jakéhokoliv důvodu zkolaudován. Na nezkolaudovaný byt také nelze čerpat hypotéku," vysvětluje Vladimír Zuzák, obchodníh ředitele společnosti FINEP Finanční služby.

Hypotéka však již čerpána byla, protože do té doby nebyl v koupi bytu žádný problém. Naštěstí peníze Jana prodejci bytu neposlala. Zatím byly uložené v advokátní úschovně. Jejich zaslání samozřejmě okamžitě pozastavila.

Jenže co teď s hypotékou?

Dobrá zpráva je, že u některých bank můžete čerpat hypotéku na jinou nemovitost. Špatná je, že vám nikdo nevrátí peníze vynaložené na zřízení hypotéky. Ani tak není částka nijak malá. Jana za zpracování hypotéky, poplatek za odhad nemovitosti, vedení úvěrového účtu a služby právníka zaplatila kolem 12 tisíc korun. Tyto peníze jí banka z pochopitelných důvodů nevrátí.

Banka od sporů se třetí osobou dává ruce pryč

Hypotéku banka sjednává s vámi, proto jí vcelku nezajímá, s kým jednáte vy. Pokud máte spory s prodávajícím, je to sice vaše věc, ale v některých případech vám banka vyjde vstříc. Není v zájmu bank mít nesplacenou hypotéku z důvodů, které by se daly vyřešit nějakou výjimkou, či jinou službou.

U Hypoteční banky zrušit hypotéku nemůžete. Lze jen změnit objekt úvěru. Jana by si v takovém případě musela rychle vybrat jiný byt.

Klient v zásadě může odstoupit od hypotečního úvěru ve dvou okamžicích: před podpisem smlouvy nebo před začátkem čerpání úvěru. Pokud ale začal úvěr čerpat, jeho zrušení už  není možné jinak, než např. mimořádnou splátkou apod. Obecně banka nemůže řešit jiné vztahy, než ty mezi sebou a klientem. Pokud tedy došlo ke komplikacím mezi klientem a prodávajícím, musí je klient řešit vlastními silami. Samozřejmě, že specialista typu Hypoteční banky by se snažil najít pro klienta vhodné řešení – pokud by chtěl klient koupit na uvedený úvěr jinou nemovitost, může požádat Hypoteční banku o Změnu objektu úvěru. Banka by postupovala cestou výjimky a v případě schválení by ke stávající smlouvě o hypotečním úvěru vznikl dodatek s novým objektem úvěru. Změnu by provázel poplatek dle sazebníku banky a převedení finanční hotovosti z advokátní úschovy na úhradu nové nemovitosti. Pokud by klient nechtěl kupovat jinou nemovitost, úvěr by mohl splatit formou mimořádné splátky a tím předejít dalšímu čerpání peněz na něco, co nikdy nebude vlastnit,“ vysvětluje Rita Gabrielová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

U Raiffeisenbank by Jana mohla splatit hypotéku z peněz, které si uložila do advokátní úschovny. Banka takovou splátku nepovažuje za mimořádnou, proto je bez sankce. Ostatní však banka nechá na klientovi, který čerpal hypotéku.“Banka klientovi nevrátí žádné peníze, které jí zaplatil, protože je dostala za uskutečněné služby (poplatek za poskytnutí hypotéky ale neúčtujeme, je to u nás zdarma). Vrátí mu pouze to, co už splatil na jistině. Klient pak má možnost vymáhat náhradu škody na prodávajícím,“ doplňuje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Pokud se vám něco podobného stane, každopádně o své situaci informujte banku. Například Česká spořitelna uvádí, v podobných případech postupuje individuálně a nabídne klientovi například využití služby Variabilita splátek, kdy klient může splácení odložit, přerušit či upravit výši splátek.

Jana může konzultovat své možnosti s bankou, u které si vzala hypotéku, ale rozhodně jí čeká spousta komplikací a dalšího vyřizování. Zvlášť, když v dohledné době nenajde nemovitost, na kterou by mohla již čerpanou hypotéku převést.

 
 Tip:
 Máte problémy se špatně vypočítaným RPSN nebo s kreditní kartou? Pomůže finanční arbitr

Anketa

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Do 5 tisíc korun (128)
 
5 až 10 tisíc korun (216)
 
10 až 15 tisíc korun (137)
 
15 tisíc korun a více (87)
 Celkem hlasovalo 568 čtenářů

Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

Příběh Jany...??? Tomáš | 25.05.2016 00:06
RE: To je jeste ta dobra varianta. Radek | 18.07.2011 22:50
To je jeste ta dobra varianta. pf | 18.07.2011 10:32
Smlouva xhans | 17.07.2011 13:07

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 30.08.2016 00:00 Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu?

Úrokové sazby hypoték se stále drží na historických minimech. Ceny nemovitostí především ve velkých městech již od roku 2015 výrazně rostou. Nalézt optimální investiční byt je stále těžší, ale není to nemožné. Vyplatí se stále nákup investičního bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 29.08.2016 00:00 Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

29.08.2016 13:35 Dlužníci se o svých dluzích dozvědí často až při exekuci

Pokud se člověk stane neplatičem, často kvůli různým nedoplatkům za služby, či zboží, pak má pramalou šanci se o svých závazcích dozvědět. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.08.2016 11:16 Fincentrum upevňuje pozici v oblasti hypoték

Obrat společnosti Fincentrum v České republice a na Slovensku vzrostl v prvním pololetí o 6 % na 812 milionů korun. Objem zprostředkovaných hypoték se na obou trzích zvýšil o 18 %. Poradci zprostředkovali hypotéky za více než 18 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.08.2016 12:58 Ceny nových bytů v Praze podražily

Meziročně vzrostla cena nemovitostí v hlavním městě Praha o 11,2 procenta. Průměrná cena nových bytů se pohybovala v květnu a červnu letošního roka ve výši 75 600 korun za metr čtvereční. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.08.2016 16:08 Česká spořitelna umožní refinancování hypotéky online

Česká spořitelna jako další finanční dům zavádí možnost refinancování online. Pak již klientovi zbývá pouze podepsat smlouvu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.08.2016 11:14 Chcete byt? Půjčte si od státu

Pokud hodláte kupovat nemovitost, anebo jí jen rekonstruovat, tak pak jistěš hledáte řešení jakým způsobem tuto investici financovat. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) nabízí žadatelům nejvýhodnější úvěr na trhu a přitom stále není vyčerpán. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (120)
 
Spíše ano. (20)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (21)
 Celkem hlasovalo 191 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 18.08.2016 00:00 OSVČ a hypotéky: těžko získat, horší vydržet

Získání hypotéky je v roli podnikatele mnohem složitější než pro zaměstnance. Minimálně stejně složité však je nedostat se do situace, kdy není úvěr z čeho splácet. Podnikatelé na to příliš nedbají a nemyslí na zadní vrátka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 17.08.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2016: O prázdninách zájem o hypotéky rapidně klesl

Po rekordním červnu se hypoteční trh o měsíc později dočkal studené sprchy. A rozhodně to není nic osvěžujícího. Úrokové sazby se stále sice drží na rekordně nízké úrovni, ale zájem o hypotéky značně poklesl. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »