EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: Monika Lukešová

15. 07. 2011

4 komentáře

Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný

 


 

Jana si vybrala byt a vzhledem k tomu, že neměla dostatek peněz, rozhodla se ho financovat hypotékou.  Zhruba dva měsíce vyřizovala hypotéku a pak konečně mohlo dojít k převzetí bytu. Když ale od majitele byt přebírala, zjistila, že není zkolaudovaný. Okamžitě kontaktovala svého právníka a ten jí koupi bytu nedoporučil.

"V případě, že není byt zkolaudován, nelze jej právně užívat k bydlení. Pokud by tedy slečna zaplatila za nezkolaudovaný byt, nejen, že by se do něj nemohla nastěhovat, ale navíc by mohla o své peníze přijít. A to ve chvíli, kdy by byt ani v budoucnu nebyl z jakéhokoliv důvodu zkolaudován. Na nezkolaudovaný byt také nelze čerpat hypotéku," vysvětluje Vladimír Zuzák, obchodníh ředitele společnosti FINEP Finanční služby.

Hypotéka však již čerpána byla, protože do té doby nebyl v koupi bytu žádný problém. Naštěstí peníze Jana prodejci bytu neposlala. Zatím byly uložené v advokátní úschovně. Jejich zaslání samozřejmě okamžitě pozastavila.

Jenže co teď s hypotékou?

Dobrá zpráva je, že u některých bank můžete čerpat hypotéku na jinou nemovitost. Špatná je, že vám nikdo nevrátí peníze vynaložené na zřízení hypotéky. Ani tak není částka nijak malá. Jana za zpracování hypotéky, poplatek za odhad nemovitosti, vedení úvěrového účtu a služby právníka zaplatila kolem 12 tisíc korun. Tyto peníze jí banka z pochopitelných důvodů nevrátí.

Banka od sporů se třetí osobou dává ruce pryč

Hypotéku banka sjednává s vámi, proto jí vcelku nezajímá, s kým jednáte vy. Pokud máte spory s prodávajícím, je to sice vaše věc, ale v některých případech vám banka vyjde vstříc. Není v zájmu bank mít nesplacenou hypotéku z důvodů, které by se daly vyřešit nějakou výjimkou, či jinou službou.

U Hypoteční banky zrušit hypotéku nemůžete. Lze jen změnit objekt úvěru. Jana by si v takovém případě musela rychle vybrat jiný byt.

Klient v zásadě může odstoupit od hypotečního úvěru ve dvou okamžicích: před podpisem smlouvy nebo před začátkem čerpání úvěru. Pokud ale začal úvěr čerpat, jeho zrušení už  není možné jinak, než např. mimořádnou splátkou apod. Obecně banka nemůže řešit jiné vztahy, než ty mezi sebou a klientem. Pokud tedy došlo ke komplikacím mezi klientem a prodávajícím, musí je klient řešit vlastními silami. Samozřejmě, že specialista typu Hypoteční banky by se snažil najít pro klienta vhodné řešení – pokud by chtěl klient koupit na uvedený úvěr jinou nemovitost, může požádat Hypoteční banku o Změnu objektu úvěru. Banka by postupovala cestou výjimky a v případě schválení by ke stávající smlouvě o hypotečním úvěru vznikl dodatek s novým objektem úvěru. Změnu by provázel poplatek dle sazebníku banky a převedení finanční hotovosti z advokátní úschovy na úhradu nové nemovitosti. Pokud by klient nechtěl kupovat jinou nemovitost, úvěr by mohl splatit formou mimořádné splátky a tím předejít dalšímu čerpání peněz na něco, co nikdy nebude vlastnit,“ vysvětluje Rita Gabrielová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

U Raiffeisenbank by Jana mohla splatit hypotéku z peněz, které si uložila do advokátní úschovny. Banka takovou splátku nepovažuje za mimořádnou, proto je bez sankce. Ostatní však banka nechá na klientovi, který čerpal hypotéku.“Banka klientovi nevrátí žádné peníze, které jí zaplatil, protože je dostala za uskutečněné služby (poplatek za poskytnutí hypotéky ale neúčtujeme, je to u nás zdarma). Vrátí mu pouze to, co už splatil na jistině. Klient pak má možnost vymáhat náhradu škody na prodávajícím,“ doplňuje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Pokud se vám něco podobného stane, každopádně o své situaci informujte banku. Například Česká spořitelna uvádí, v podobných případech postupuje individuálně a nabídne klientovi například využití služby Variabilita splátek, kdy klient může splácení odložit, přerušit či upravit výši splátek.

Jana může konzultovat své možnosti s bankou, u které si vzala hypotéku, ale rozhodně jí čeká spousta komplikací a dalšího vyřizování. Zvlášť, když v dohledné době nenajde nemovitost, na kterou by mohla již čerpanou hypotéku převést.

 

 Tip:
 Máte problémy se špatně vypočítaným RPSN nebo s kreditní kartou? Pomůže finanční arbitr

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • xhans

  17 července, 2011

  Tento pripad by mela resit smluvni pokuta z duvodu neuskutecneni pripadu na strane prodejce ve smlouve budouci…

  Odpovědět

 • pf

  18 července, 2011

  Daleko horsi je pripad, ktery se prave odehrava v Brne. Lide si nezkolaudovane byty koupili a uz v nich nekolik let bydli. Nyni se developer ocitl v insolvenci diky dluhum vuci stavebnim firmam. Bohuzel diky tomu, ze byty nejsou zkolaudovany, jsou stale v majetku developera a tim padem soucasti konkurzni podstaty. A ted to nejlepsi nakonec. Spravce konkurzni podstaty oznacil pohledavky \“majitelu\“ bytu za zanedbatelne a vyskrtnul je z konkurzni podstaty. Takze chudaci lidi musi litat po soudech a je velka sance ze skonci na ulici bez bytu a se skoro celou nesplacenou hypotekou.

  Odpovědět

 • Radek

  18 července, 2011

  Čím lidé ručí? Jinými nemovitostmi? Nebo těmi nezkolaudovanými? V druhém případě by možná mohlo být řešeční prodej zástavy…

  Odpovědět

 • Tomáš

  25 května, 2016

  Pokud už Jana čerpala peníze (i když jen do úschovy), tak v tu chvíli už banka musela mít zastavenou nějakou nemovitost ve svůj prospěch… Nevíte jaká nemovitost byla zastavena? (kupovaný byt nebo jiná nemovitost?). Pokud jiná nemovitost tak tomu rozumím ale pokud právě kupovaný byt, tak je to určitě i chyba banky, že si pořádně nezjistila, v jakém stavu je zastavovaná nemovitost (kupující těmhle věcem často vůbec nerozumí-jen se jim prostě líbí nemovitost a chtějí na něj úvěr a nerozumí okolnostem) a v tomhle případě by se to možná i dalo vykomunikovat tak, že i banka pochybila a bance by mohlo stačit jen vrácení poskytnuté částky ne?… co říkáte? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ (PŘEDÁVEJME SI INFORMACE POMOCÍ ODPOVĚDÍ NA PŘÍSPĚVKY)

  Odpovědět