Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Proč trh s úvěry ze stavebního spoření na rozdíl od hypoték roste?

Autor: Luboš Svačina | 22.07.2008 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Proč trh s úvěry ze stavebního spoření na rozdíl od hypoték roste?

Stavební spořitelny zažívají zlaté období. Stále rostoucí zájem o úvěry ze stavebního spoření jim pomáhá posunovat všechny dosud stanovené rekordy. Proč to tak je, když o hypotéky není již takový zájem?

Stavební spořitelny v letošním prvním pololetí poskytly úvěry na bydlení v hodnotě téměř 37,7 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 20 %. Přičemž prodejní výsledky rostou všem stavebním spořitelnám na trhu bez rozdílu. Za celý loňský rok spořitelny půjčily téměř 74 miliard korun a celý trh úvěrů ze stavebního spoření meziročně stoupl o 40 %.

Trh s úvěry ze staveního spoření na rozdíl od hypotečního trhu od počátku roku stabilně roste.
Mezi hlavní důvody zájmu o financování prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření řadí Jiří Šedivý, tajemník Asociace stavebních spořitelen, především nabídku úvěrů se stabilními úrokovými sazbami a zaostalost bytového fondu.

Rekonstrukce a modernizace bytů a domů neustanou. Ať jde o zateplování, výměnu oken, rekonstrukci střechy, rekonstrukci bytového jádra nebo celkovou modernizaci, stavební spoření je pro tyto účely nejvhodnějším produktem na trhu a čísla to jenom potvrzují,“ říká Jiří Šedivý.

Porovnání s hypotečním trhem


Čísla dosažená stavebními spořitelnami jsou rozhodně úctyhodná. Nicméně celková suma úvěrů poskytnutých ze stavebního spoření představuje přibližně desetinu všech, v České republice poskytnutých, úvěrů na bydlení, zbytek připadá na klasické hypotéky. Důvodem je především nízká průměrná částka úvěru ze stavebního spoření (v roce 2007 to bylo pouhých 445 385 korun).

Rozdíl však stavební spořitelny postupně smazávají a důvodů je několik. Důkazem jsou data z loňského roku, kdy celkový objem poskytnutých úvěrů představoval třetinu všech vyčerpaných úvěrů sloužících k pořízení nebo vylepšení bydlení. 
 
Graf 1: Porovnání počtu a objemu poskytnutých úvěrů na bydlení (rok 2007)

Zdroj: AČSS

Jak to že stavební spořitelny rostou v porovnání s hypotečním trhem, který při nejlepším stagnuje?

Další důvody růstu stavebního spoření


Historie


Stavební spořitelny masivně poskytují úvěry na bydlení relativně krátkou dobu, některé s nimi v podstatě začínají až nyní. Proto tempa růstu vykazují takové hodnoty. Zkrátka, vysoký růst se odráží od nízké srovnávací základny.

Dřívější podmínky získání úvěru byly natolik svazující, že úvěry byly poskytovány pouze v částkách odpovídajícím několika málo desítek tisíc korun. A úvěry ze stavebního spoření získaly nálepku nástroje financování drobných oprav a bytových rekonstrukcí.

Dostupnost překlenovacích úvěrů

Úvěr ze stavebního spoření v kombinaci s překlenovacím úvěrem je dostupný každému klientovi „z ulice“ (klient nemusí mít nic naspořeno), podmínkou poskytnutí úvěru je pouze bonita klienta.

 Na tomto produktu (principu) postavily stavební spořitelny svůj další růst. Úvěr  v kombinaci s překlenovacím úvěrem lze považovat za přímou konkurenci hypotečních úvěrů a jak je patrno setkal se s oblibou i u klientů stavebních spořitelen.

Nárůst objemu a počtu poskytovaných úvěrů zobrazuje následující tabulka.  Za povšimnutí stojí rozdílné tempo růstu překlenovacích a řádných úvěrů.

Graf 2: Vývoj úvěrů v sektoru stavebního spoření
 

Zdroj: Ministerstvo financí: Zpráva o vývoji finačního trhu v roce 2007

Příznivé úvěrové podmínky

Při současném růstu úrokových sazeb hypoték není divu, že klienti aktivně hledají levnější alternativu k hypotečním úvěrům. Tuto alternativu nabízí úvěr ze stavebního spoření, kde nejen že získají zpravidla nižší úrokovou sazbu, ale také garanci úrokové sazby na celou dobu splatnosti úvěru, přičemž stavení spořitelny klientům umožňují mimořádné splátky úvěru.

Výše vyplácených provizí

Jak stavební spořitelny, tak hypoteční banky spolupracují s finančními poradci, kteří s klienty řeší i otázky bydlení, přičemž většina poradců je placena formou provizí za zprostředkované obchody. Vzhledem k tomu, že nabídka bank a spořitelen je téměř identická a klientovi neuškodí ani jedna varianta, může poradcovo doporučení ovlivnit také výší vyplácené provize.

Z neoficiálních zdrojů vyplývá, že provize za zprostředkování hypotéky se nyní pohybuje v rozmezí od 1 – 1,7 %, kdežto u úvěru ze stavebního spoření není výjimkou, že poradce může získat odměnu na úrovni vyšší než 2 % z částky úvěru. Což u 2milionového úvěru může představovat rozdíl až 40 000 Kč.

Zvyšující se kvalita servisu stavebních spořitelen

Posledním, možná neprávem opomíjeným faktorem, který stavebním spořitelnám přivádí stále více klientů je vzrůstající kvalita poskytovaného servisu. Jedná se jak o širší spektrum znalostí poradců/obchodních zástupců stavebních spořitelen, kteří jsou schopni lépe úvěr ze stavebního spoření nabídnout, tak o technické zázemí. 

Poradce nyní může klientovi celý úvěr individuálně namodelovat v počítači a konečnou - vytištěnou nabídku - dostane klient do ruky. Dříve toto nebylo možné a stavební spořitelny tak byly proti bankám ve výrazné nevýhodě. Úvěr ze stavebního spoření je principielně složitější než hypotéka a pokud si klient nemohl udělat vlastní srovnání, často se raději rozhodl pro jednodušší (i když možná dražší) hypotéku.


Anketa

Co má největší vliv na vaše rozhodování při uzavíraní finančních produktů (nejen hypotečních úvěrů)?

Parametry produktu. (49)
 
Servis a osobní přístup poskytovatele. (5)
 
Reference dalších osob. (0)
 
Vztah ke značce poskytovatele produktu. (1)
 
Rozhoduji se impulzivně. (0)
 
Jiné. (0)
 Celkem hlasovalo 55 čtenářů

Proč trh s úvěry ze stavebního spoření na rozdíl od hypoték roste? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »