Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Průvodce přiznáním k dani z nemovitostí

Autor: Luboš Svačina | 29.01.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Průvodce přiznáním k dani z nemovitostí

Konec měsíce se kvapem blíží a tím pádem také termín pro podání přiznání k dani z nemovitostí. Na koho se tato povinnost vztahuje a jak přiznání vyplnit?

Novinkám vztahujícím se k přiznání k dani z nemovitostí, platné od letošního 1. ledna, jsme se věnovali v článku "Daň z nemovitosti: Novinky pro rok 2009". Náplní následujícího textu jsou praktické rady, jak se s daňovým přiznáním vypořádat, jaké termíny je důležité stihnout a kdo je povinen daňové přiznání podávat. 

Na jaký druh nemovitosti se povinnost platit daň vztahuje?

Předmětem daně z nemovitostí jsou pozemky, nemovitosti (stavby spojené se zemí pevným základem), nacházející se na území České republiky, pro které byl vydán kolaudační souhlas nebo rozhodnutí, případně byly k užívání schválené na základě oznámení stavebnímu úřadu. Dále se daňová povinnost vztahuje na byty a nebytové prostory (včetně podílu na společných částech stavby), které jsou samostatně evidovány v katastru nemovitostí.

Kdo je plátcem daně?

Poplatníkem daně může být jak fyzická, tak právnická osoba, přičemž v drtivé většině případů platí, že primárním poplatníkem je vlastník nemovitosti, který však může smluvně (nejčastěji v  rámci nájemní smlouvy převést daňovou povinnost na svého nájemníka.

Kdo má povinnost daňové přiznání podat?

Daňové přiznání k dani z nemovitostí se podává pouze jednou, a to v roce následujícím po kolaudaci (oznámení o užívání apod.), změně poplatníka (zpravidla tedy také vlastníka), nebo změně, která měla vliv na výši daňové povinnosti. V případě, že k žádné změně v předchozím zdaňovacím období nedošlo, daňové přiznání se nepodává. Finanční úřad poplatníka obešle poštovní poukázkou s vyměřenou částkou daně.  

Poplatník je povinen si v daňovém přiznání daň z nemovitostí sám vypočítat, uplatnit případné osvobození nebo odpočty a vyčíslit jejich výši.

Co může mít vliv na změnu výše daňové povinnosti?

Daňové přiznání je potřeba podat, pokud dojde například k těmto změnám: 

  • změna výměry pozemku
  • změna ceny nemovitosti
  • změna poplatníka
  • změna druhu pozemku
  • rozšíření stavby
  • změna užívání stavby
  • navýšení stavby o další patro
Daňové přiznání není potřeba podávat, pokud dojde ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně sazeb daně, změně koeficientů použitých při výpočtu daně nebo zániku nároku na osvobození od daně.

Kde daňové přiznání podat?

Daňové přiznání k dani z nemovitostí se podává na finančním úřadě, v jehož obvodu územní působnosti se předmět daně nachází. Přiznává-li se více nemovitostí v obvodech územní působnosti více finančních úřadů, podává se daňové přiznání u každého z nich samostatně.

Důležité termíny pro podání daňového přiznání

Daňové přiznání musí být podáno nejpozději k 31. 1. příslušného roku*) a podává se vždy pro příslušný kalendářní rok, přičemž pro vyměření daně z nemovitostí je rozhodný stav k 1. lednu zdaňovacího období. Ke změnám skutečností rozhodných pro daňovou povinnost, které nastanou v průběhu zdaňovacího období, se již nepřihlíží. 

Jaké jsou sankce za zpoždění?

Finanční úřad může z důvodu opoždění podání daňového přiznání k dani z nemovitostí navýšit vyměřenou částku daně až o 10 %.

Způsob podání daňového přiznání

Daňové přiznání k dani z nemovitostí lze podat buď písemně na předepsaném formuláři, nebo elektronicky. Jak formuláře, tak průvodce elektronickým podáním je možné nalézt na webových stránkách České daňové správy, nebo Minsterstva financí. V případě elektronického podání není třeba zaručeného elektronického podpisu.

Termín splatnosti daně

Nepřesáhne-li roční daň z nemovitostí částku 5 000 Kč, je pro všechny poplatníky daně splatná najednou, a to nejpozději do 31. května příslušného roku. Pokud daňová povinnost přesáhne částku 5 000 Kč, může ji poplatník splatit ve dvou stejnoměrných splátkách a to k 31. 5. a 30. 11. příslušného roku (jiné termíny platí pro poplatníky provozující zemědělskou výrobu a chov ryb).

*) v drtivé většině platí, co je uvedeno v textu, zákon však pamatuje na zvláštní případy, na které se vztahují jiné termíny a podmínky. V takovém případě je nutné nahlédnout do "Pokynů pro vyplnění přiznání".

Vyplnění daňového přiznání

Ještě před tím, než se pustíte do vyplněňování formuláře daňového přiznání, si připravte k ruce list vlastnictví (výpis z katastru nemovitostí), kupní smlouvu nebo jiný dokument, kde bude uveden datum zapsání nemovitosti do katastru nemovitostí, ale také například dokument vztahující se ke kolaudaci či oznámení o užívání bytu či domu. Rozhodně se vám budou hodit pokyny pro vyplnění daňového přiznání, kde je podrobně bod po bodu popsáno, jak jednotlivé kolonky vyplnit. Pokyny si lze stáhnout z webových stránek České daňové správy nebo Ministerstva financí.

Výpočet částky daně

Metodika a koeficienty zapojené do výpočtu daňové povinnosti se od minulého roku nezměnily. Podrobný návod k výpočtu výše daně z nemovitostí jsme publikovali v článku "Daň z nemovitostí: Termín se rychle blíží!" v odstavci "Jaká je daň". K jediným změnám, ke kterým došlo, jsou dva případy zrušení od osvobození od daně a naopak omezení růstu daňového zatížení u zemědělských pozemků. Konkrétně jsou změny popsány v článku "Daň z nemovitostí: Novinky pro rok 2009".


Může se hodit:

Formuláře daňového přiznání:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846B-CEAB901C/cds/xsl/danove_tiskopisy_9101.html?year=0

Pokyny pro vyplnění daňového přiznání:
http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2009/5450-1_13.pdf

Průměrné ceny zemědělských pozemků v jednotlivých katastráních územích: 
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846B-A33071D1/cds/xsl/200.html

Kódy katastrálních území:
http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?PRARESKOD=998&MENUID=0&AKCE=DOC:10-CISE_KUAP

Anketa

Budete letos podávat přiznání k dani z nemovitostí?

Ano (90)
 
Ne (14)
 Celkem hlasovalo 104 čtenářů

Průvodce přiznáním k dani z nemovitostí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Jak na daň Luksh | 21.01.2010 12:30

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »