Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rady při financování bydlení: „Důvěřuj, ale prověřuj!“

Autor: Petr Zámečník | 30.06.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Rady při financování bydlení: „Důvěřuj, ale prověřuj!“

Projevíte-li zájem o financování nového bydlení, obratem se stanete středem zájmu bank, stavebních spořitelen a - finančních zprostředkovatelů. Zejména poslední jmenovaní nabízejí své služby „zdarma“. Kolik jejich rady a pomoc ve skutečnosti stojí?

Samostatně, nebo s finančním poradcem?

Získat hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření je mnohdy záležitostí pro pevné nátury. Dokumentů, které jsou třeba, úřadů, s nimiž je nutno jednat, a formulářů, které musíte vyplnit, je víc než dost. Navíc bank a stavebních spořitelen není málo a obcházet každou s poptávkou po úvěru je časově velmi náročné. I proto stále více lidí volí služby finančních poradců či specializovaných hypotečních makléřů.

Využít služeb odborníka rozhodně stojí přinejmenším za zkoušku. U naprosté většiny z nich nezaplatíte ani korunu a ještě můžete získat lepší podmínky. Opatrnost je ale na místě.

„Zadarmo“ není zadarmo

Finanční poradenství či zprostředkování je lukrativní byznys. Lidé, kteří pracují jako finanční poradci, nepracují zadarmo. Pouze jejich klient nezaplatí nic (jsou pochopitelně výjimky a lze využít též služeb placených poradců, což má své klady i zápory). Jsou placeni z provizí za zprostředkování obchodu finančním institucím. A v tom může, ale nemusí, být problém.

Finanční poradci v naprosté většině zprostředkují pouze hypotéky (a úvěry ze stavebního spoření) pouze těch finančních institucí, které jejich společnost zastupuje. Opět se můžete setkat i s výjimkami poradců, kteří jsou schopni zprostředkovat i produkty jiných finančních domů. To ovšem bývá vzácné. Pokud by jiná banka nabízela lepší podmínky, zpravidla se to od finančního poradce nedozvíte.

„Rizika“ finančních poradců

Placení finančních poradců provizemi od finančních institucí má ale i další rizika. Prvním z nich je upřednostňování produktů od té banky či stavební spořitelny, která nabízí vyšší provize. Ty totiž nebývají vždy stejné. Protože se ale provize sobě blíží, nebývá to největší problém.

Častější je prodej dalších produktů s hypotékou, které nepotřebujete. Čím více (a na vyšší částky) finanční poradci produkty uzavřou, tím vyšší provizi inkasují. Nejčastějším artiklem k prodeji je investiční životní pojištění (IŽP), které vystřídalo dříve hojně užívané kapitálové životní pojištění (KŽP). Přitom k zajištění úvěru je zpravidla mnohem efektivnější rizikové životní pojištění, které ovšem neoplývá zdaleka tak bohatými provizemi.

Důvěřovat, ale prověřovat

Finanční služby jsou především o důvěře. I u běžného účtu v bance nezáleží především na ceně služeb, ale na důvěře, jaké v danou banku klienti mají. Totéž platí o finančních poradcích. Nenechte je ale získat vaši důvěru zadarmo - důkladně si je prověřte.

Ověřit si výhodnost nabídky doporučené finančním poradcem není složité. Můžete využít kupříkladu služeb jiného finančního poradce, nebo jen získat nabídku banky, kterou poradce doporučil. Zároveň je vhodné poptat se ještě u jiné finanční instituce, zda nenabídne výhodnější podmínky.

Triky „finančních poradců“

Lidé, kteří si také říkají finanční poradci, ovšem jejichž rady míří k posílení vlastní finanční situace, využívají řadu triků, jak své (potenciální) klienty přesvědčit o své pravdě a o výhodnosti nabízeného řešení. Je jich (triků i lidí) víc než dost, v oblasti hypoték a úvěrů stavebního spoření se ale hojně užívají jen některé.

Příliš vysoká cílová částka stavebního spoření je nejčastějším trikem při uzavírání smlouvy ještě před tím, než vůbec o úvěru uvažujete. Provize u stavebního spoření se stejně jako poplatek za uzavření smlouvy počítá z cílové částky.

Uzavření životního pojištění před sjednáním hypotéky je jedním z nejčastějších triků. Samozřejmě se neuzavírá rizikové, které je levné a kryje pouze riziko smrti či invalidity, ale investiční nebo kapitálové, která jsou provizně nejzajímavější. Pokud byste zrušili smlouvu (nejčastěji) do dvou let, musel by finanční poradce vracet část nebo celou provizi. Proto si platební morálku klientů vynucují tvrzením, že pokud budete dva roky řádně platit životní pojištění (na poměrně vysokou částku), pak banky nebudou při žádosti o úvěr zkoumat vaši bonitu. To samozřejmě není pravda a poradce, který vám bude toto tvrdit, pošlete do patřičných míst.

Někteří „finanční poradci“ užívají téměř až diktátorských metod. Oni jsou tou autoritou, která problematice rozumí, a tak vám samozřejmě nabízejí nejlepší řešení. Bohužel, pravda bývá opakem.

Jak tedy optimálně postupovat?

Optimální je kombinovat finančního poradce (či hypotečního makléře) s přímým dotazem do několika bank. Finančně poradenské společnosti zprostředkovávající velký objem hypoték mohou vyjednat od finančních domů výhodnější podmínky a mohou být schopni vyřešit i komplikované případy, na které člověk bez zkušeností nestačí (např. úvěry pro cizince a podobné „hypoteční lahůdky“).

Nevynechat přímý dotaz na banku se ovšem vždy vyplatí. Buď poslouží jako prověření nabídky poradce, nebo může dokonce jeho nabídku přebít lepšími podmínkami.

Anketa

Využili jste služeb finančního zprostředkovatele k získání hypotéky?

Ano. (29)
 
Ne. (9)
 
Nemáme hypotéku. (7)
 Celkem hlasovalo 45 čtenářů

Rady při financování bydlení: „Důvěřuj, ale prověřuj!“ >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »