Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Realitní trh v cizině skomírá. Jak jsou na tom různé státy?

Autor: Monika Hrušová | 15.08.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Realitní trh v cizině skomírá. Jak jsou na tom různé státy?

Finanční trhy na celém světě v poslední době znovu zachvátila panika. Světové burzy, včetně té pražské hlásily značný propad. Situace ve světě má i vliv na ceny nemovitostí a na splácení hypoték.

Dluhové problémy eurozóny a nepříznivý stav na světových burzách, ovlivňuje i realitní trh. Před dvěma lety Maďarsku hrozil bankrot. Tehdy přispěchal na pomoc Mezinárodní měnový fond, ale situace se dnes opakuje.

Kolem dvou třetin Maďarů, kteří si vzali hypotéky v cizí měně, mají teď značné problémy splácením. Příčinou je slabý forint. Mnoho Maďarů si vzalo půjčky v eurech a francích. Frank však začal vůči forintu značně posilovat, tím pádem jsou hypotéky v cizích valutách o poznání dražší.  Podle nejčernějších scénářů by to zemi mohlo přivést k bankrotu.

Maďarským specifikem je situace, kdy až 67 % půjček domácností včetně hypoték je denominováno v cizích měnách, především pak švýcarském franku, jehož kurz posílil o více než 40 % a ve stejné míře tudíž prodražil tyto úvěry,“ upřesňuje Jan Rosák ze sítě realitních kanceláří skupiny BONUS Group v ČR, které jsou součástí CENTURY 21.

V Maďarsku teď lidé dávají přednost nájemnímu bydlení a půjčky ze zahraničí jsou momentálně zakázány vládou. Podle Petra Freye ze společnosti RE/MAX se ceny domů ve velkých maďarských městech pohybují okolo 50 000 EUR a v malých městech okolo 35 000 EUR.

Realitní trh v Řecku a ve Španělsku

Španělsko trápí zadluženost, vysoká nezaměstnanost a slábnoucí realitní trh. Podle odhadů ceny nemovitostí klesly v průměru až o 25 procent na pevnině a na španělských ostrovech zhruba o 18 procent.

Řecko a Španělsko má podle Jana Rosáka výhodu přímořské lokality. Proto by realitní trh mohl nalákat zahraniční investory. Ti však ještě vyčkávají. Obecně se totiž předpokládá, že ceny nemovitostí ještě poklesnou, i když už ne o desítky procent.

Například v Řecku způsobilo zvýšení daní z nemovitostí dočasné zamrznutí trhu a tamější Unie realitních agentur se snaží o vyjednání jejich opětovného snížení, které by trh nastartovalo. Nicméně situace samozřejmě není v celé zemi stejná, i když celkově sledujeme prudký pokles prodeje, o nemovitosti na ostrovech je stále velký zájem a jejich cena je příznivá,“ doplňuje Petr Frey, viceprezident pro marketing RE/MAX Česká republika.

Jak je na tom USA?

V Americe zhruba před třemi lety krize začala. Zjednodušeně řečeno, příčinou byly hypotéky takřka pro všechny. Lidé však nebyli schopni splácet a dluhy se začaly hromadit.

Realitní trh se v USA ještě z této krize, která své růžky začala vystrkovat již v roce 2006, nestačil vzpamatovat. V posledních dvou letech se na trhu s nemovitostmi takřka nic nezměnilo. Podle odborníků bude nejspíš v takto špatném stavu i po další léta.

Důvod je poměrně jednoduchý. Neexistuje v podstatě žádný způsob, jak trh s bydlením stimulovat k dalšímu růstu. Zatímco v minulosti k jeho boomu přispěly extrémně nízké úrokové sazby a s nimi spojený boom na hypotečním trhu, dnes jsou americké domácnosti tak předlužené, že je ani ještě nižší sazby (u třicetileté fixace jsou nyní na 4,7 %) nedokážou přimět k tomu, aby se dál zadlužovaly,“ vysvětluje Jaroslav Brychta z X-TRADE BROKERS.

V USA hrozí, že se budou úrokové sazby u hypoték navyšovat. Ti, co už teď mají problémy se splácením, by se dostali do ještě větší dluhové pasti a noví dlužníci by rychle začali přibývat.

Raritou také je, že Americké město  Scenic v Jižní Dakotě je levnější než byt v New Yorku.  

Několik čísel z USA

Zatímco v roce 2005 dosahovaly prodeje nových domů v USA 1,2 mil., dnes je to slabých 312 tis. Prodeje již existujících (starších) domů pak klesly ze 7 mil/rok na 4,7 mil./rok a ceny ve dvaceti největších amerických městech se snížily od svého vrcholu v roce 2006 o 32 %, přičemž po krátkém růstu v roce 2010 začaly znovu klesat a podle zatím posledních dat se v květnu 2011 snižovaly meziročně o 4,1 %.

Zdroj: X-TRADE BROKERS

Anketa

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Do 5 tisíc korun (128)
 
5 až 10 tisíc korun (216)
 
10 až 15 tisíc korun (137)
 
15 tisíc korun a více (87)
 Celkem hlasovalo 568 čtenářů

Realitní trh v cizině skomírá. Jak jsou na tom různé státy? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Odkazující články

Kupte si dům v tropech Petr Zámečník | 20.07.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »