Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Regulace nájemného a jeho důsledky

Autor: Petr Zámečník | 06.11.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Regulace nájemného a jeho důsledky

Regulované nájemné má snížit dopad vysoké ceny bydlení. Jeho důsledek je ale opačný - zvyšuje cenu bydlení pro všechny, kteří nemají možnost bydlení v bytě s regulovaným nájmem. Jak je to možné?

Základ tvorby cen - trh

Nájemní bydlení je zboží (skoro) jako kterékoli jiné. Má samozřejmě svá specifika: výstavba bytů trvá déle, nelze je přesunout na místo s vyšší poptávkou a lidé mají zpravidla averzi ke stěhování. Přesto základem tvorby ceny - nájmu je trh a princip nabídky a poptávky.

Graf 1: Volný trh


Na volném trhu se nabízené a poptávané množství vyrovná prostřednictvím ceny.

p* ... rovnovážná cena
q* ... rovnovážné množství


Je-li trh volný, nabídka a poptávka se vyrovnají pomocí ceny. Princip je jednoduchý. Při nízké ceně by kupující (v našem případě nájemníci) chtěli kupovat více zboží (pronajímat si více bytů nebo větší byty), než kolik jim jsou nabízející ochotni prodat. Snížit nabízené množství není takový problém - v případě výrobního podniku se kupříkladu zruší noční směna s vyššími mzdovými náklady, v případě nájemného majitel byt může nechat prázdný a provést rekonstrukci. V delším časovém horizontu stavební firmy budou stavět méně nových bytů.

Stoupne-li cena nad rovnovážnou úroveň, majitelé bytů by rádi pronajímali více bytů. Ani toho není problém dosáhnout. Majitel se může odstěhovat např. na chatu a pronajímat i vlastní byt, developeři se snaží urychlit výstavbu... Na druhé straně ale potenciální nájemníci nebudou mít dostatek peněz nebo ochoty je vydávat za vysoký nájem - a přestěhují se do lokalit s nižšími nároky pronajímatelů, nebo zvolí menší, levnější byty a uskromní se v prostorových nárocích.

Regulovaný nájem - propast mezi nabídkou a poptávkou

Regulace nájemného nemůže přinést nic dobrého... pokud za dobré nepovažujeme levné byty pro úzkou skupinu obyvatel. Stanoví-li stát maximální nájemné nižší, než jaké by odpovídalo tržnímu, vytvoří tím propast mezi nabízeným a poptávaným množstvím bydlení.

Graf 2: Regulovaný trh


Na regulovaném trhu je poptávané množství větší než množství nabízené. Vzniká tím nedostatek - lidé by chtěli nakupovat, ale nemají co.

preg ... cena při cenové regulaci
qs ... množství, které jsou ochotni nabízející prodat (skutečné realizované množství)
qd ... poptávané množství

Za cenu nižší než tržní se majitelé bytů do pronajímání příliš nehrnou. V praxi mohou užívat více bytů pro svou potřebu (proč by měli pouštět byt v Pardubicích, když tam jednou do měsíce zajedou?) nebo ho ponechají zcela volný. Vždyť škoda v podobě ušlého příjmu není tak vysoká a s nájemníky mohou být i potíže...

Naopak o nájemníky není nouze. Proč by si měli shánět byt do osobního vlastnictví a platit hypotéku, když nájemné je pouhým zlomkem výše splátky? Ale v konečném důsledku mají smůlu. Zájemců o levné byty je mnoho, kdežto ochotných pronajímatelů jen málo. Dostáváme se tak na práh nedostatkové ekonomiky, kterou máme ještě v živé paměti.

Zrušit regulaci - co se stane?

Zrušení regulace nájemného je citlivá otázka. Vždyť v bytech s regulovaným nájemným žijí v hojné míře starší lidé, kteří si nemohou vyšší nájem dovolit! Aby ne. Mladší lidé se k bytům s regulovaným nájemným neměli šanci dostat. V době, kdy řešili své bydlení, již byly rozebrány a k mání jen za tučné odstupné - pro stávajícího nájemníka, nikoli pro majitele.

Graf 3 a 4: Dopad regulace na cenu tržního nájemného


Je-li trh rozdělen na regulovanou a neregulovanou část, poptávající, jejichž zájem není uspokojen na regulovaném trhu, se přesouvají na neregulovaný a zvyšují poptávku a s ní i cenu. V případě zrušení regulace by se část poptávky přesunula na dříve regulovaný trh a cena by se vyrovnala na tržní ceně.

p* ... rovnovážná cena
q* ... rovnovážné množství

preg ... cena při cenové regulaci
qs ... množství, které jsou ochotni nabízející prodat (skutečné realizované množství)
qd ... poptávané množství

ptrh ... rovnovážná cena na neregulovaném trhu za předpokladu existence paralelního regulovaného trhu
qtrh ... rovnovážné množství na neregulovaném trhu za předpokladu existence paralelního regulovaného trhu


Zrušením regulace by došlo ke zvýšení nájemného v bytech s regulovaným nájemným - tedy v místech, kde se regulované a tržní nájemné liší. Jejich nájemníci by pak buď sáhli hlouběji do svých kapes, nebo by museli hledat přiměřené bydlení svým finančním možnostem. Část bytů by se zcela nepochybně uvolnila a zvýšila by nabídku volných bytů. Tím by klesla cena na volném trhu nájemního bydlení.

Anketa

Zrušili byste regulaci nájemného?

Ano. (230)
 
Ne. (44)
 Celkem hlasovalo 274 čtenářů

Regulace nájemného a jeho důsledky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: regulace Vojtík | 07.11.2008 09:31
regulace janka | 06.11.2008 11:33

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »