Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rozvádíte se a máte hypotéku? Jak z toho ven

Autor: Petr Zámečník | 15.10.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Rozvádíte se a máte hypotéku? Jak z toho ven

Snili jste o společném bydlení a vyřešila ho společná hypotéka? Sny se rozplynuly a zůstala realita rozvodu či rozchodu... jak ale naložit s hypotečním úvěrem? Možností je několik. A jednou z nich je snížení počtu spoludlužníků. Jak se k tomu staví banky?

Hypotéka i manželství představuje závazek na celý život. Rozvodové statistiky ovšem pojem „závazek na celý život“ poněkud relativizují a mnohá manželství končí pár let po svatbě. A některá dokonce ještě dříve, než začala. V obou případech ovšem může být partnerský či manželský pár již zavázán hypotékou. Rozchod či rozvod je pak třeba řešit nejen mezi rozcházejícím se párem a případně úřadem, ale také s bankou.

Možností, jak vyřešit hypoteční úvěr v případě rozvodu, je několik. Jednou variantou je prodej společného bytu či domu, zaplacení hypotéky z výnosu a rozdělení zbývajících peněz mezi (nyní již bývalé) spolumajitele nemovitosti. To ale nemusí být vždy optimální. Nemovitost může kupříkladu připadnout jednomu z manželů/partnerů, který druhého vyplatí, nebo nemusí být ani ve společném vlastnictví - a společná je nebo zůstává pouze hypotéka.

Snížení počtu dlužníků

Rozešli jste se s partnerkou či partnerem? Rozvedli jste se s manželkou či manželem? Rozhádali jste se s přáteli či příbuznými? Když máte společnou hypotéku, máte v takovém případě o problém navíc.

Spoludlužníci ručí bance za řádné splácení úvěru svorně a nerozdílně a bance je jedno, kdo z nich bude úvěr fakticky splácet. Když přestane, může se obrátit na kteréhokoli z nich. A když půjde „do tuhého“, kromě exekuce zastavené nemovitosti může v případě potřeby dalších prostředků na úhradu dluhu sáhnout na majetek či příjem libovolného dlužníka. Není proto divu, když se bude chtít druhý z dlužníků z úvěru vyvázat.

Banky se vůči dlužníkům stavějí vstřícně. Snížení počtu spoludlužníků vesměs umožňují. „V tomto případě klient musí zaslat žádost o vyvázání z úvěru do banky. K žádosti je nutné přiložit potřebné doklady dle důvodu žádosti (z důvodu rozvodu např. doklad o rozvodu, dohodu o vypořádání SJM, apod.),“ uvádí Pavla Hávová, tisková mluvčí Hypoteční banky, a dodává: Žádosti o snížení počtu dlužníků nejsou ojedinělé, nejčastěji se jedná o žádosti z důvodu rozvodu.“

Ale... zbývající dlužníci musí de facto projít novým schvalovacím procesem. „Změnu umožňujeme, noví spoludlužníci projdou standardním credit scoringem, prostřednictvím kterého posuzujeme jejich schopnost dlouhodobě úvěr splácet,“ říká Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.

„Zamítnutí žádosti je poměrně časté z důvodu nedostatečné bonity zbývajících spoludlužníků,“ konstatuje Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Podle Tomáše Kofroně, tiskového mluvčího Raiffeisenbank, banka přihlíží i k dalším skutečnostem: „Při rozhodování pak kromě bonity bere v úvahu i důvod požadavku. Postupujeme přísně individuálně, podle okolností konkrétního případu.“

„Současně banka vyhodnotí dosavadní průběh splácení úvěru. Pokud byly při splácení úvěru zaznamenány závažné problémy (opakovaná či dlouhodobá delikvence), příp. je úvěr aktuálně po splatnosti, uvolnění spoludlužníka je zpravidla zamítnuto,“ doplnila Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.

Byl-li tedy důvodem více žadatelů nedostatečný příjem a nezměnila-li se k lepšímu příjmová situace dlužníka či dlužníků, kteří v úvěru nadále setrvají, nemá odcházející dlužník příliš velké šance na vyvázání se z úvěru. Jedinou možností pro něj pak může být zajištění nového dlužníka, který ho nahradí.

Druhý dlužník nekomunikuje... máte smůlu

Dlužníci jsou v postavení k bance ve stejném postavení. A kdykoli chce jeden z nich odejít, musí s tím další souhlasit. Už jen proto, aby doložil znovu své příjmy. Pokud druhý dlužník odmítá s dlužníkem, který chce z úvěrového vztahu odejít, komunikovat a nekomunikuje-li ani s bankou, zavře tím odcházejícímu nouzový východ.

Příkladem komplikované situace může být společná koupě družstevního bytu na hypoteční úvěr nesezdaným párem. V takovém případě je v prvé řadě třeba ručit jinou nemovitostí, kterou ovšem nemusí vlastnit ani jeden z nich. V druhé řadě lze družstevní podíl s právem užívání bytu převést pouze na jednoho z páru - pouze manželé mohou být společnými „vlastníky“ jednoho družstevního bytu. Pokud se pár rozejde, ten, na něhož je napsaný družstevní byt, nemá příliš velkou (ekonomickou) motivaci s bankou o změně dlužnické struktury diskutovat a to i v případě, že je to on, kdo hypotéku splácí.

Pokud se ale spoludlužníkovi nepodaří z jakéhokoli důvodu závazku k hypotéce zbavit, znamená to pro něj komplikace např. při získávání nového úvěru z důvodu již čerpaných vysokých půjček. Nemluvě o komplikacích, které by nastaly v případě, když by druhý dlužník hypotéku splácet přestal.

Kolik bance zaplatíte?

Banky si za změnu spoludlužníků zpravidla účtují poplatek „za změnu smluvních podmínek“, nejčastěji ve výši 3 - 5 tis. Kč. Existují však i výjimky. „Změna osoby dlužníka není zpoplatněna. Poplatek je účtován pouze tehdy, pokud zároveň dojde ke změně některé z podmínek smlouvy o úvěru,“ uvedla Monika Klucová z Komerční banky.

Anketa

Zvládáte splácet úvěr na bydlení?

Ano, bez problémů. (236)
 
Ano, ale s potížemi. (109)
 
Ne. (40)
 
Nemáme úvěr na bydlení. (202)
 Celkem hlasovalo 587 čtenářů

Rozvádíte se a máte hypotéku? Jak z toho ven >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Jenom splácet úvěr nestačí Petr Zámečník | 24.04.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 30.08.2016 00:00 Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu?

Úrokové sazby hypoték se stále drží na historických minimech. Ceny nemovitostí především ve velkých městech již od roku 2015 výrazně rostou. Nalézt optimální investiční byt je stále těžší, ale není to nemožné. Vyplatí se stále nákup investičního bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 29.08.2016 00:00 Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

29.08.2016 13:35 Dlužníci se o svých dluzích dozvědí často až při exekuci

Pokud se člověk stane neplatičem, často kvůli různým nedoplatkům za služby, či zboží, pak má pramalou šanci se o svých závazcích dozvědět. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.08.2016 11:16 Fincentrum upevňuje pozici v oblasti hypoték

Obrat společnosti Fincentrum v České republice a na Slovensku vzrostl v prvním pololetí o 6 % na 812 milionů korun. Objem zprostředkovaných hypoték se na obou trzích zvýšil o 18 %. Poradci zprostředkovali hypotéky za více než 18 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.08.2016 12:58 Ceny nových bytů v Praze podražily

Meziročně vzrostla cena nemovitostí v hlavním městě Praha o 11,2 procenta. Průměrná cena nových bytů se pohybovala v květnu a červnu letošního roka ve výši 75 600 korun za metr čtvereční. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.08.2016 16:08 Česká spořitelna umožní refinancování hypotéky online

Česká spořitelna jako další finanční dům zavádí možnost refinancování online. Pak již klientovi zbývá pouze podepsat smlouvu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.08.2016 11:14 Chcete byt? Půjčte si od státu

Pokud hodláte kupovat nemovitost, anebo jí jen rekonstruovat, tak pak jistěš hledáte řešení jakým způsobem tuto investici financovat. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) nabízí žadatelům nejvýhodnější úvěr na trhu a přitom stále není vyčerpán. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (117)
 
Spíše ano. (19)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (21)
 Celkem hlasovalo 187 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 18.08.2016 00:00 OSVČ a hypotéky: těžko získat, horší vydržet

Získání hypotéky je v roli podnikatele mnohem složitější než pro zaměstnance. Minimálně stejně složité však je nedostat se do situace, kdy není úvěr z čeho splácet. Podnikatelé na to příliš nedbají a nemyslí na zadní vrátka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 17.08.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2016: O prázdninách zájem o hypotéky rapidně klesl

Po rekordním červnu se hypoteční trh o měsíc později dočkal studené sprchy. A rozhodně to není nic osvěžujícího. Úrokové sazby se stále sice drží na rekordně nízké úrovni, ale zájem o hypotéky značně poklesl. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »