Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


S opravami nemovitosti se vyplatí neotálet

Autor: Petr Bukač | 18.04.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 5 komentářů
S opravami nemovitosti se vyplatí neotálet

Vlastnictví bytu, rodinného domu nebo jiné nemovitosti s sebou přináší i povinnost pečovat o jejich údržbu a opravy. Zanedbaná péče o nemovitý majetek se nakonec vždy prodraží. Ceny materiálů i stavebních prací totiž rostou a šikovných řemeslníků ubývá. Vše přitom nasvědčuje tomu, že lepší už to nebude.

Vlastnictví zavazuje

Hitem posledních let se v Česku stalo pořízení vlastního bydlení. Spousta lidí se klidně na několik desítek let zadluží, jen aby mohla bydlet ve svém. Málokdo z nich si však uvědomí, že vlastnické bydlení s sebou nepřináší jen samé výhody, ale také starosti s údržbou a opravami majetku. Týká se to rodinných domů i bytů v domech obhospodařovaných společenstvím vlastníků bytových jednotek.

Nájemník má oproti vlastníkovi výhodu, že ho stav domu, v němž bydlí, příliš trápit nemusí. Jeho péče se může omezit jen na úklid a občasné vymalování jím obývaných místností a výměnu prasklých žárovek. Odstranění závad bránících mu v jejich řádném užívání je záležitostí pronajímatele. Naproti tomu vlastník se musí se starostmi o opravy a údržbu svého bytu vypořádat sám.

Přímo v Listině základních práv a svobod je uvedeno, že vlastnictví zavazuje a že ho nesmí být zneužito k újmě práv druhých. Nejde tedy jen o to, aby si vlastník péčí o svou nemovitost vytvářel příznivé podmínky pro její užívání. Zodpovídá také za škody, které komukoliv vzniknou kvůli zanedbané péče o tento majetek. Ponechat jakoukoliv nemovitost svému osudu se tedy nemusí vyplatit.

Špatný technický stav nemovitosti se sám nevyřeší

Životnost všech stavebních prvků je časově omezená. Bez pravidelné údržby každá nemovitost dříve či později začne chátrat. Obecně přitom platí, že čím déle je oprava poškozených prvků odkládána, tím nákladnější nakonec bude. Drobné a zpočátku snadno odstranitelné závady se po čase mohou změnit v závažné problémy, jejichž odstranění je daleko složitější a dražší.

Typickým případem může být třeba včas nepodchycené pronikání vlhkosti do stavebních konstrukcí. Zatéká-li delší dobu do střechy rodinného domu, často dojde k nevratnému poškození krovu nebo tepelných izolací, což znamená nákladnou generální opravu. V případě bytu může velké problémy způsobit netěsný spoj ve vodoinstalaci nebo třeba špatně vyspádovaný okenní parapet. Plíseň ve zdivu není jen neestetická, ale také škodí zdraví.

Doslova o život může jít v případě závad elektrických nebo plynových rozvodů. Nepříliš dobrý bývá jejich stav zejména ve starších objektech. Jejich majitelé se však tímto problémem začnou zabývat obvykle až když dojde k nějaké nepříjemnosti. Neuvědomují si přitom, že dojde-li k požáru prokazatelně z důvodu zanedbané údržby, pojišťovna jim může odmítnout vyplatit pojistné plnění a ještě budou zodpovídat za vzniklou škodu.

Sehnat šikovné řemeslníky bude stále těžší

Ve vyspělých zemích je cena služeb a kvalifikované práce výrazně vyšší než v Česku. Stavební profese v tom rozhodně nejsou výjimkou. S růstem životní úrovně se tyto rozdíly budou postupně vyrovnávat. Je přitom pravděpodobné, že zvyšování sazeb řemeslníků a firem zajišťujících opravy a údržbu nemovitostí bude rychlejší než růst celkové cenové hladiny. Opravy nemovitostí tedy oproti dnešku podraží - absolutně i relativně.

V tržní ekonomice jsou ceny určovány poměrem nabídky a poptávky. V případě většiny stavebních profesí poptávka dále poroste, ale nabídka bude přinejlepším stagnovat. Manuální práce totiž mladé lidi neláká. V řadě oborů se již dnes kriticky nedostává pracovníků. Ti zkušení stárnou a postupně odcházejí a nemá je kdo nahradit. Šikovných řemeslníků tak bude ubývat. Jejich práce bude dražší.

Zlevňovat se nebudou ani stavební materiály. Jejich cena bude stoupat mimo jiné i kvůli rostoucím cenám energií. Situace na českém trhu stavebních prací se určitě nezhorší ze dne na den. O mnoho lepší podmínky než dnes už na něm ale nejspíš nebudou. Zejména majitelé nemovitostí ve špatném technickém stavu, kteří nejsou schopni jejich opravy provádět sami, by s jejich zadáváním neměli příliš dlouho otálet.

Zanedbané nemovitosti je nejlepší se včas zbavit

Posun lze očekávat i na realitním trhu. Prodejní ceny nemovitostí budou stále více odrážet jejich kvalitu. Sehnat zájemce o koupi domu či bytu ve špatném stavu bude čím dál tím obtížnější. Každý si totiž spočítá, že opravovat zanedbanou nemovitost se mu nemusí vyplatit. Ceny takovýchto nemovitostí, nebudou-li stát ve vyloženě zajímavých lokalitách, budou klesat. Některé z nich se mohou stát zcela neprodejnými.

Zbavit se včas nekvalitní nemovitosti, byť za nepříliš vysokou cenu, je tedy mnohdy tím nejlepším řešením. Ponechá-li se chátrající nemovitost delší dobu svému osudu, její tržní cena může být nakonec záporná. Její oprava se může stát neproveditelnou a od ceny pozemku pak bude třeba odečíst náklady na její odstranění. Ty nemusejí být vůbec nízké, už jen kvůli vysokým cenám na odvoz a uložení stavebního odpadu na skládku.

Odstranění zchátralé stavby pak může podle platných předpisů nařídit i stavební úřad. Takovéto nařízení je ze zákona povinen vydat v případě, že stavba ohrožuje život nebo zdraví osob a nelze ji hospodárně opravit. Náklady na odstranění stavby vždy nese její vlastník, který také zároveň zodpovídá za škodu vzniklou při odstraňování stavby na sousedních stavbách nebo pozemcích.

S opravami nemovitosti se vyplatí neotálet >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

správa nemovitosti Kamil | 27.07.2012 03:23
správa nemovitosti - BRNO Jan Štědrý | 18.07.2012 05:15
RE: RE: Opravy se nevyplatí... majitel domu | 21.04.2008 08:30
RE: Opravy se nevyplatí... Eva | 21.04.2008 01:01
Opravy se nevyplatí... majitel domu | 20.04.2008 11:58

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »