EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Text: Petr Bukač

18. 04. 2008

5 komentářů

S opravami nemovitosti se vyplatí neotálet

 


 

Vlastnictví zavazuje

Hitem posledních let se v Česku stalo pořízení vlastního bydlení. Spousta lidí se klidně na několik desítek let zadluží, jen aby mohla bydlet ve svém. Málokdo z nich si však uvědomí, že vlastnické bydlení s sebou nepřináší jen samé výhody, ale také starosti s údržbou a opravami majetku. Týká se to rodinných domů i bytů v domech obhospodařovaných společenstvím vlastníků bytových jednotek.

Nájemník má oproti vlastníkovi výhodu, že ho stav domu, v němž bydlí, příliš trápit nemusí. Jeho péče se může omezit jen na úklid a občasné vymalování jím obývaných místností a výměnu prasklých žárovek. Odstranění závad bránících mu v jejich řádném užívání je záležitostí pronajímatele. Naproti tomu vlastník se musí se starostmi o opravy a údržbu svého bytu vypořádat sám.

Přímo v Listině základních práv a svobod je uvedeno, že vlastnictví zavazuje a že ho nesmí být zneužito k újmě práv druhých. Nejde tedy jen o to, aby si vlastník péčí o svou nemovitost vytvářel příznivé podmínky pro její užívání. Zodpovídá také za škody, které komukoliv vzniknou kvůli zanedbané péče o tento majetek. Ponechat jakoukoliv nemovitost svému osudu se tedy nemusí vyplatit.

Špatný technický stav nemovitosti se sám nevyřeší

Životnost všech stavebních prvků je časově omezená. Bez pravidelné údržby každá nemovitost dříve či později začne chátrat. Obecně přitom platí, že čím déle je oprava poškozených prvků odkládána, tím nákladnější nakonec bude. Drobné a zpočátku snadno odstranitelné závady se po čase mohou změnit v závažné problémy, jejichž odstranění je daleko složitější a dražší.

Typickým případem může být třeba včas nepodchycené pronikání vlhkosti do stavebních konstrukcí. Zatéká-li delší dobu do střechy rodinného domu, často dojde k nevratnému poškození krovu nebo tepelných izolací, což znamená nákladnou generální opravu. V případě bytu může velké problémy způsobit netěsný spoj ve vodoinstalaci nebo třeba špatně vyspádovaný okenní parapet. Plíseň ve zdivu není jen neestetická, ale také škodí zdraví.

REKLAMA

Doslova o život může jít v případě závad elektrických nebo plynových rozvodů. Nepříliš dobrý bývá jejich stav zejména ve starších objektech. Jejich majitelé se však tímto problémem začnou zabývat obvykle až když dojde k nějaké nepříjemnosti. Neuvědomují si přitom, že dojde-li k požáru prokazatelně z důvodu zanedbané údržby, pojišťovna jim může odmítnout vyplatit pojistné plnění a ještě budou zodpovídat za vzniklou škodu.

Sehnat šikovné řemeslníky bude stále těžší

Ve vyspělých zemích je cena služeb a kvalifikované práce výrazně vyšší než v Česku. Stavební profese v tom rozhodně nejsou výjimkou. S růstem životní úrovně se tyto rozdíly budou postupně vyrovnávat. Je přitom pravděpodobné, že zvyšování sazeb řemeslníků a firem zajišťujících opravy a údržbu nemovitostí bude rychlejší než růst celkové cenové hladiny. Opravy nemovitostí tedy oproti dnešku podraží – absolutně i relativně.

V tržní ekonomice jsou ceny určovány poměrem nabídky a poptávky. V případě většiny stavebních profesí poptávka dále poroste, ale nabídka bude přinejlepším stagnovat. Manuální práce totiž mladé lidi neláká. V řadě oborů se již dnes kriticky nedostává pracovníků. Ti zkušení stárnou a postupně odcházejí a nemá je kdo nahradit. Šikovných řemeslníků tak bude ubývat. Jejich práce bude dražší.

Zlevňovat se nebudou ani stavební materiály. Jejich cena bude stoupat mimo jiné i kvůli rostoucím cenám energií. Situace na českém trhu stavebních prací se určitě nezhorší ze dne na den. O mnoho lepší podmínky než dnes už na něm ale nejspíš nebudou. Zejména majitelé nemovitostí ve špatném technickém stavu, kteří nejsou schopni jejich opravy provádět sami, by s jejich zadáváním neměli příliš dlouho otálet.

REKLAMA

Zanedbané nemovitosti je nejlepší se včas zbavit

Posun lze očekávat i na realitním trhu. Prodejní ceny nemovitostí budou stále více odrážet jejich kvalitu. Sehnat zájemce o koupi domu či bytu ve špatném stavu bude čím dál tím obtížnější. Každý si totiž spočítá, že opravovat zanedbanou nemovitost se mu nemusí vyplatit. Ceny takovýchto nemovitostí, nebudou-li stát ve vyloženě zajímavých lokalitách, budou klesat. Některé z nich se mohou stát zcela neprodejnými.

Zbavit se včas nekvalitní nemovitosti, byť za nepříliš vysokou cenu, je tedy mnohdy tím nejlepším řešením. Ponechá-li se chátrající nemovitost delší dobu svému osudu, její tržní cena může být nakonec záporná. Její oprava se může stát neproveditelnou a od ceny pozemku pak bude třeba odečíst náklady na její odstranění. Ty nemusejí být vůbec nízké, už jen kvůli vysokým cenám na odvoz a uložení stavebního odpadu na skládku.

Odstranění zchátralé stavby pak může podle platných předpisů nařídit i stavební úřad. Takovéto nařízení je ze zákona povinen vydat v případě, že stavba ohrožuje život nebo zdraví osob a nelze ji hospodárně opravit. Náklady na odstranění stavby vždy nese její vlastník, který také zároveň zodpovídá za škodu vzniklou při odstraňování stavby na sousedních stavbách nebo pozemcích.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • majitel domu

  20 dubna, 2008

  Co byste doporučili v případě, že dům s nájemními byty dává nízké nájemné? Z výnosů mohu v domě zabezpečit jen základní opravy, ale byla by potřeba oprava fasády…

  Odpovědět

 • Eva

  21 dubna, 2008

  Jednoduche reseni-zvyste najemne.

  Odpovědět

 • majitel domu

  21 dubna, 2008

  To bohužel nejde. Nejsem z Prahy, ale z českého pohraničí a nájmy jsou tu obecně nízké.

  Odpovědět

 • Jan Štědrý

  18 července, 2012

  http://alma-property.cz/ – Pomohou Vám snížit náklady na technickou správu Vaší nemovitosti.

  Odpovědět

 • Kamil

  27 července, 2012

  Oni působí v brně hlavně ale ne?

  Odpovědět