Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Salko Krijestorac: Bez zvýšení půjček realitní trh krizi nepřekoná

Autor: Petr Zámečník | 06.08.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Salko Krijestorac: Bez zvýšení půjček realitní trh krizi nepřekoná

„Jsem přesvědčen, že aby realitní trh překonal současnou krizi a posunul se vpřed, budou muset banky začít půjčovat více peněz,“ říká v rozhovoru Salko Krijestorac, jeden ze zakladatelů mezinárodního realitního serveru Prodamsam.com a dodává: „Zřejmě budou také potřeba další vládní intervence.“

Co přivádí Prodamsam.com do České republiky? Je to především nabídka nemovitostí z jiných zemí pro české zákazníky, nebo snaha nabídnout české nemovitosti v jiných zemích Evropy? Nebo je to něco úplně jiného?

Sjednocení Evropy usnadnilo pohyb lidí, což vedlo ke zvýšené poptávce po realitních transakcí mezi jednotlivými zeměmi. Ať už z osobních či pracovních důvodů, na dovolenou nebo pro studium lidé více cestují.

Česká republika je známá po celé Evropě jako zajímavá destinace. ProdamSam.com poskytuje možnost pro vlastníky nemovitostí a poskytovatele souvisejících služeb, aby nabízeli své nemovitosti na prodej, pronájem, nebo krátkodobý pronájem návštěvníkům země.

Zároveň jsou Češi známí také jako cestovatelé po celé Evropě. Protože ProdamSam.com pokrývá oblast bezprostředně kolem České republiky, jsme přesvědčeni, že také poskytuje příležitost pro české lidi najít nemovitost v tomto regionu. Relativně vysoká penetrace internetu v České republice také činí stránky užitečné i v rámci země.

Prodamsam.com v České republice je určitě unikátní šíří destinací, které pokrývá. Zprostředkovává nabídky ve 14 zemích střední a východní Evropy. Co kromě tohoto rozsahu považujete za vaši největší konkurenční výhodu?

Na téma širokém regionálního rozsahu ProdamSam.com bych také rád zmínil, že brzy bude připojeno též Maďarsko, čímž budeme pokrývat 15 zemí. Kromě šíře regionálního pokrytí za silnou stránku považujeme adresář realitních služeb, díky němuž jsou stránky komplexním realitním zdrojem informací. Pomocí této funkce mohou poskytovatelé služeb souvisejících s nemovitostmi (architekti, dekoratéři, advokáti atd.) inzerovat své služby.

Jednoduchost a snadnost používání stránek přidává další výhody. Je také třeba poznamenat, že nyní je možné zdarma vložit inzerát, který bude brzy mířit na 180 milionů obyvatel

Co naopak považujete za největší slabinu svého serveru?

Slabinou může být, že ProdamSam.com není vyloženě místní portál. Nicméně sídlím ve Slovinsku. Vzhledem k tomu, že Slovinsko je v EU a EU se rozšiřuje, jsme přesvědčeni, že tato nevýhoda bude méně významná.

Zatímco váš server je k dispozici v jedenácti jazykových verzích, včetně české a slovenské. Obsah každého inzerátu je ale v jazyce inzerenta. Zvažujete řešení této jazykové bariéry? Jaké?

ProdamSam.com nabízí možnost vložení inzerátu ve více jazycích. V současné době povzbuzujeme uživatele, aby kromě jejich místního jazyka, vkládali inzeráty také v dalších široce užívaných jazycích, například anglicky nebo rusky. Nyní tato funkce ještě není běžně používána a musíme zapracovat, aby byla více uživatelsky přívětivá.

V současné době je na Prodamsam.com zastoupeno jen relativně málo českých nemovitostí . O službách ani nemluvě. Jak plánujete změnit tento handicap?

V současné době na tom pracujeme. Doufáme, že lidé sami budou hlavní silou šíření povědomí o našem serveru, jako tomu bylo v případě trhů, na kterých jsme byli nejúspěšnější. Objevili jsme se v několika médiích. Jakmile se o ProdamSam.com dozví více lidí, jsme si jisti, že server začnou používat.

Jaké jsou vaše bezprostřední cíle pro počet publikovaných nemovitostí a návštěvnost webu?

Nemáme žádné konkrétní bezprostřední cíle. Přístup k podpoře v České republice se bude podobat tomu, jaký byl použit v zemích, na které ProdamSam.com již pronikl. Přestože stránky jsou na českém trhu stále relativně nové, protože je zde vysoká míra používání internetu, máme vysoká očekávání.

Jaký je obchodní model vašich stránek? Je to jen reklama, nebo nabízíte jiné placené služby?

ProdamSam.com nyní nabízí bezplatné registrace s cílem šířit povědomí o serveru. Než bude rozvinut obchodní model, je potřeba stránky dostat na vyšší úroveň popularity. Jakmile toho bude na celém trhu dosaženo, vhodný obchodní model připravíme.

Jaké české realitní servery považujete za největší konkurenty?

Existují některé dobré realitní servery v České republice, ale já opravdu neznám žádné, které mají stejný multi-jazykový a multi-národní přístup jako ProdamSam.com.

Co nabízíte oproti konkurenci navíc?

ProdamSam.com je koncepčně odlišný od místních českých realitních serverů z několika důvodů. Kromě toho, že je muti-národní a multi-jazykový, slouží jako komplexní realitní zdroj prostřednictvím adresáře služeb. Věřím, že tyto koncepční rozdíly budou rozhodující výhodou.

Působíte téměř ve všech zemí střední a východní Evropy. Jak se vyvíjí zdejší trh s nemovitostmi?

Realitní trhy v tomto regionu budou mít tendenci chovat se jako jeden trh. Evropa se sjednocuje, a to se projeví na všech trzích včetně realitního.

Jaké jsou dopady současné finanční a ekonomické krize na realitním trhu v zemích střední a východní Evropy? Kde jsou důsledky krize nejtěžší?

Výsledkem je, že trh není tak mohutný, jako byl ještě před rokem. Jsem přesvědčen, že aby realitní trh překonal současnou krizi a posunul se vpřed, budou muset banky začít půjčovat více peněz. Zřejmě budou také potřeba další vládní intervence, jak tomu bylo ve Spojených státech. Přestože dopady nejsou tak významné, jak se očekávalo, nevidím žádné jiné řešení v rámci stávajícího systému.

Jaký typ nemovitostí je v současné době nejvíce poptávaný? A jaký typ naopak není?

Podle mého názoru jsou nejvíce poptávané nemovitosti, které byly upraveny na současnou situaci - a to buď prostřednictvím ceny, nebo jinými prostředky.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Salko Krijestorac: Bez zvýšení půjček realitní trh krizi nepřekoná >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

aRURZwgHalkjjci Wood | 12.04.2011 06:32

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »