EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Text: Petr Zámečník

06. 08. 2009

1 komentář

Salko Krijestorac: Bez zvýšení půjček realitní trh krizi nepřekoná

 


 

Co přivádí Prodamsam.com do České republiky? Je to především nabídka nemovitostí z jiných zemí pro české zákazníky, nebo snaha nabídnout české nemovitosti v jiných zemích Evropy? Nebo je to něco úplně jiného?

Sjednocení Evropy usnadnilo pohyb lidí, což vedlo ke zvýšené poptávce po realitních transakcí mezi jednotlivými zeměmi. Ať už z osobních či pracovních důvodů, na dovolenou nebo pro studium lidé více cestují.

Česká republika je známá po celé Evropě jako zajímavá destinace. ProdamSam.com poskytuje možnost pro vlastníky nemovitostí a poskytovatele souvisejících služeb, aby nabízeli své nemovitosti na prodej, pronájem, nebo krátkodobý pronájem návštěvníkům země.

Zároveň jsou Češi známí také jako cestovatelé po celé Evropě. Protože ProdamSam.com pokrývá oblast bezprostředně kolem České republiky, jsme přesvědčeni, že také poskytuje příležitost pro české lidi najít nemovitost v tomto regionu. Relativně vysoká penetrace internetu v České republice také činí stránky užitečné i v rámci země.

Prodamsam.com v České republice je určitě unikátní šíří destinací, které pokrývá. Zprostředkovává nabídky ve 14 zemích střední a východní Evropy. Co kromě tohoto rozsahu považujete za vaši největší konkurenční výhodu?

Na téma širokém regionálního rozsahu ProdamSam.com bych také rád zmínil, že brzy bude připojeno též Maďarsko, čímž budeme pokrývat 15 zemí. Kromě šíře regionálního pokrytí za silnou stránku považujeme adresář realitních služeb, díky němuž jsou stránky komplexním realitním zdrojem informací. Pomocí této funkce mohou poskytovatelé služeb souvisejících s nemovitostmi (architekti, dekoratéři, advokáti atd.) inzerovat své služby.

REKLAMA

Jednoduchost a snadnost používání stránek přidává další výhody. Je také třeba poznamenat, že nyní je možné zdarma vložit inzerát, který bude brzy mířit na 180 milionů obyvatel

Co naopak považujete za největší slabinu svého serveru?

Slabinou může být, že ProdamSam.com není vyloženě místní portál. Nicméně sídlím ve Slovinsku. Vzhledem k tomu, že Slovinsko je v EU a EU se rozšiřuje, jsme přesvědčeni, že tato nevýhoda bude méně významná.

Zatímco váš server je k dispozici v jedenácti jazykových verzích, včetně české a slovenské. Obsah každého inzerátu je ale v jazyce inzerenta. Zvažujete řešení této jazykové bariéry? Jaké?

ProdamSam.com nabízí možnost vložení inzerátu ve více jazycích. V současné době povzbuzujeme uživatele, aby kromě jejich místního jazyka, vkládali inzeráty také v dalších široce užívaných jazycích, například anglicky nebo rusky. Nyní tato funkce ještě není běžně používána a musíme zapracovat, aby byla více uživatelsky přívětivá.

REKLAMA

V současné době je na Prodamsam.com zastoupeno jen
relativně málo českých nemovitostí . O službách ani nemluvě. Jak plánujete změnit tento handicap?

V současné době na tom pracujeme. Doufáme, že lidé sami budou hlavní silou šíření povědomí o našem serveru, jako tomu bylo v případě trhů, na kterých jsme byli nejúspěšnější. Objevili jsme se v několika médiích. Jakmile se o ProdamSam.com dozví více lidí, jsme si jisti, že server začnou používat.

Jaké jsou vaše bezprostřední cíle pro počet publikovaných nemovitostí a návštěvnost webu?

Nemáme žádné konkrétní bezprostřední cíle. Přístup k podpoře v České republice se bude podobat tomu, jaký byl použit v zemích, na které ProdamSam.com již pronikl. Přestože stránky jsou na českém trhu stále relativně nové, protože je zde vysoká míra používání internetu, máme vysoká očekávání.

Jaký je obchodní model vašich stránek? Je to jen reklama, nebo nabízíte jiné placené služby?

REKLAMA

ProdamSam.com nyní nabízí bezplatné registrace s cílem šířit povědomí o serveru. Než bude rozvinut obchodní model, je potřeba stránky dostat na vyšší úroveň popularity. Jakmile toho bude na celém trhu dosaženo, vhodný obchodní model připravíme.

Jaké
české realitní servery považujete za největší konkurenty?

Existují některé dobré realitní servery v České republice, ale já opravdu neznám žádné, které mají stejný multi-jazykový a multi-národní přístup jako ProdamSam.com.

Co nabízíte oproti konkurenci navíc?

ProdamSam.com je koncepčně odlišný od místních českých realitních serverů z několika důvodů. Kromě toho, že je muti-národní a multi-jazykový, slouží jako komplexní realitní zdroj prostřednictvím adresáře služeb. Věřím, že tyto koncepční rozdíly budou rozhodující výhodou.

Působíte téměř ve všech zemí střední a východní Evropy. Jak se vyvíjí zdejší trh s nemovitostmi?

Realitní trhy v tomto regionu budou mít tendenci chovat se jako jeden trh. Evropa se sjednocuje, a to se projeví na všech trzích včetně realitního.

Jaké jsou dopady současné finanční a ekonomické krize na realitním trhu v zemích střední a východní Evropy? Kde jsou důsledky krize nejtěžší?


Výsledkem je, že trh není tak mohutný, jako byl ještě před rokem. Jsem přesvědčen, že aby realitní trh překonal současnou krizi a posunul se vpřed, budou muset banky začít půjčovat více peněz. Zřejmě budou také potřeba další vládní intervence, jak tomu bylo ve Spojených státech. Přestože dopady nejsou tak významné, jak se očekávalo, nevidím žádné jiné řešení v rámci stávajícího systému.

Jaký typ nemovitostí je v současné době nejvíce poptávaný? A jaký typ naopak není?


Podle mého názoru jsou nejvíce poptávané nemovitosti, které byly upraveny na současnou situaci – a to buď prostřednictvím ceny, nebo jinými prostředky.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Wood

    12 dubna, 2011

    YMMD with that asnwer! TX

    Odpovědět