Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Špatně zvolené financování může modernizaci kuchyně nebo koupelny prodražit až o desítky tisíc korun

Pokud se rozhodnete pro modernizaci kuchyně nebo koupelny a nemáte naspořeno, můžete při financování rekonstrukce vybírat hned z několika možností: od využití neúčelového spotřebitelského úvěru, přes překlenovací úvěr od stavební spořitelny až po hypoteční úvěr. Rozdíl v celkové ceně, kterou za úvěr zaplatíte, může být velmi výrazný. Spotřebitelský úvěr sice získáte relativně snadno, ale ve většině případů za něj zaplatíte více, mnohdy až o desítky tisíc korun než v případě překlenovacího úvěru. Hypotéka je dnes lákavá díky aktuálně velmi nízkým úrokům, ale neobejdete se bez jejího zajištění nemovitostí. Kromě toho většina bank nabízí levné hypoteční úvěry na účely bydlení až od částky 200 respektive 300 tisíc korun.

Spotřebitelský úvěr se prodraží

Modernizace kuchyně nebo koupelny je v dnešní době jednou z nejčastějších rekonstrukcí, do které Češi investují. „Stále hodně lidí sáhne po první variantě financování v podobě spotřebitelského úvěru, která se jeví jako nejjednodušší. U tohoto úvěru totiž nemusí řešit dokládání účtů nebo faktur za realizovanou rekonstrukci. Za jednoduchost klienti ale platí vysokým úrokem, který úvěr zbytečně prodražuje. Proto bych doporučila pro rekonstrukce v bytech a domech zvážit využití překlenovacího úvěru. U něj sice klient musí doložit, že půjčené peníze byly skutečně investovány do bydlení, ale reálná úspora v řádech desítek tisíc korun za tuto drobnou administrativní zátěž stojí,“ vysvětluje Dagmar Náhlíková, vedoucí úseku Vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

Jeden příklad za všechny: Předpokládané náklady na modernizaci kuchyně činí 180 000 Kč. Pokud bychom na její financování využili neúčelový spotřebitelský úvěr s běžnou úrokovou sazbou 15 % p. a., dosáhnou celkové náklady na splacení úvěru výše 310 097 Kč (splatnost 8 let, měsíční splátka 3 230 Kč). Pokud bychom tu samou modernizaci kuchyně financovali pomocí překlenovacího úvěru od stavební spořitelny[1], zaplatíme za úvěr celkem 223 963 Kč (splatnost 8 let, RPSN 5,8 %, měsíční splátka 2 345 Kč). Rozdíl v nákladech na spotřebitelský úvěr a překlenovací úvěr by byl v tomto konkrétním případě 86 134 Kč v neprospěch spotřebitelského úvěru,

Hypotéka jedině se zajištěním úvěru nemovitostí

Další variantou úhrady nákladů na rekonstrukci  domu nebo bytu může být hypoteční úvěr. Nespornou výhodou jsou současné nízké úrokové sazby oscilující těsně kolem 2 procent. Limitujícím faktorem pro využití hypotéky je, že je nezbytné ji zajistit nemovitostí, což např. u nájemního nebo družstevního bytu nemožné. Naproti tomu překlenovací úvěr lze do určité výše získat bez zajištění nemovitostí. U Wüstenrotu je to až do výše úvěru 900 000 Kč. Banky zpravidla hypotéky umožňují až od úvěrů nad 200 000 Kč respektive 300 000 Kč.

„Na financování bydlení – ať už na koupi nebo výstavbu nemovitosti či na větší či menší rekonstrukce – jsou k dispozici finanční produkty šité na míru těmto účelům. Nabízejí celou řadu specifických výhod. Na rekonstrukce a modernizace bytů a domů nebo na dofinancování hypotečního úvěru jsou velmi výhodné právě překlenovací úvěry od stavební spořitelny,“ dodává Dagmar Náhlíková.

Rekonstrukce v domech a bytech – varianty financování v kostce (zdroj Wüstenrot):

Spotřebitelský úvěr

Překlenovací úvěr

Hypoteční úvěr

+     Netřeba dokládat faktury a účty prokazující využití úvěru na bydlení.

-      Vysoký úrok, který úvěr prodražuje až o desítky tisíc korun.

+        Nízké úrokové sazby již od 3 % ročně.

+        Půjčka bez zajištění úvěru nemovitostí.

-        U tohoto způsobu financování je třeba doložit účelovost využití finančních prostředků – tzn. doložit účty a faktury.

+     Nízké úrokové sazby.

-        Pro poskytnutí hypotéky je nezbytné zajištění úvěru nemovitostí.

-        Hypotéka není vhodná pro menší rekonstrukce do 200 000 Kč, respektive 300 000 Kč.

 

Podrobné informace o Půjčce ProBydlení jsou uveřejněny na www.wustenrot.cz včetně kalkulátoru výše měsíčních splátek.[1] Reprezentativní příklad Půjčky ProBydlení Expres od Wüstenrotu, bez akontace, se státní podporou: U překlenovacího úvěru 180 000 Kč a úrokové sazbě 5 % ročně činí měsíční platba překlenovacího úvěru 2 345 Kč. Překlenovací úvěr je poskytován po dobu do přidělení cílové částky, v tomto případě na 5,6 roku. Půjčka ProBydlení je zcela zdarma. Po přidělení cílové částky bude Půjčka ProBydlení splacena zůstatkem účtu stavebního spoření a úvěrem ze stavebního spoření. Úvěr ze stavebního spoření bude úročen úrokovou sazbou 2,99 % ročně, měsíční platba činí 2 345 Kč po dobu 2,4 roku. Celková doba splatnosti je 8 let, platby celkem 223 963 Kč, RPSN činí 5,8 %.

Špatně zvolené financování může modernizaci kuchyně nebo koupelny prodražit až o desítky tisíc korun >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »