Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Specifická otázka bydlení

Autor: Luboš Smrčka | 26.09.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Specifická otázka bydlení

Rodinné finance přinášejí mnoho specifických případů, kdy je třeba pečlivě posoudit, zda je některá investice vhodná nebo nevhodná pro danou rodinu, její konkrétní finanční situaci a pro určitý čas. Tyto případy je vhodné posuzovat zvláště pečlivě, a pokud si na to rodina samotná netroufá, pak si najít vhodnou odbornou pomoc.

Jako nejlepší příklad takového rozhodnutí je možné si vzít úvahu, zda má rodina nadále bydlet v pronajatém bytě nebo se snažit o získání vlastního bydlení.


Koupě nemovitosti či bytu do osobního vlastnictví
má vždy řadu aspektů, které nekončí ani zdaleka u otázky, nakolik je daná příležitost finančně výhodná, schůdná či naopak nevýhodná. Zde se setkáme s problematikou ceny peněz v čase, s tím, nakolik jsme schopni odhadnout vlastní budoucí příjmy a mnoho dalších neznámých.

Je navíc nutné posuzovat i řadu jiných aspektů spojených se změnou místa bydliště – jsou to třeba i dopravní náklady nebo energetická náročnost či naopak úspornost nového bydlení. V každém případě se v takové situaci setkáme s řadou neznámých, jež je nutné odhadovat, což je obvyklá situace při všech složitějších ekonomických rozhodnutích. Právě kvalita odhadu budoucího vývoje je limitem kvality všech propočtů spojených s rozhodovacím procesem.

Při posuzování všech specifických rozhodnutí je potřebné především postupovat metodicky a

pokusit se do svých úvah zapojit maximum možných okolností vývoje. Pokud jde o bydlení, pak hlavními aspekty jsou hlavně cena kupované nemovitosti a poměr toho, jak tuto cenu uhradíme, tedy poměr použitých vlastních zdrojů a získaných zdrojů cizích (pravděpodobně hypotéky). Z toho pak vyplývá jak závazek hrazení dluhu a úroků, tak i podstupované riziko, které však nesmíme redukovat pouze na riziko plynoucí z případného snížení příjmů rodiny.

Jestliže snaha uhradit maximum sumy vede k tomu, že rodina zůstane v podstatě bez jakékoliv rezervy, pak samozřejmě vzroste rizikovost takového jednání, protože v případě neočekávané nouze výrazně porostou náklady takového stavu a to potenciálně až k situaci, kdy bude nutné celou investici „skrečovat“ a snažit se pak pouze o eliminaci ztráty.

Vzhledem k tomu, že takovéto klíčové rozhodnutí značí velkou psychickou zátěž pro rodinu a přináší neustálé (někdy větší a jindy menší) napětí, právě v případech obdobných velmi silně platí, že je nutné soustředit se na dohodu uvnitř rodiny tak, aby nikdo ze zúčastněných neměl pocit, že se děje rozhodnutí, se kterým nesouhlasí.

Dalším aspektem, který je nutné brát v úvahu, jsou náklady „setrvání současného stavu“. Klademe si pak otázku, kolik bude rodinu stát další život v případě, že se pro nákup nemovitosti nerozhodne a bude pokračovat v praxi najímání bytu. Tady stojí za pozornost fakt, že nájemní bydlení umožňuje relativně pružně reagovat na stav zhoršené příjmové situace a najmout si menší, levnější bydlení, které ulehčí rodinnému rozpočtu a umožní „přežít“ obtížné období. Vidíme tedy, že z tohoto pohledu je nájemní bydlení „svobodnější“.

Na straně druhé je investice do vlastního bydlení z určitého pohledu „akumulací“, neboť postupně kupujeme značný nemovitý majetek. To znamená, že po uplynutí splátek má rodina v nemovitosti uložené jmění, které sice není příliš likvidní, avšak jeho hodnota je nesporná, a to i při ohledu na fakt, že oproti obecně přijímané teorii v žádném případě neplatí, že by ceny nemovitostí musely soustavně růst.

Neměli bychom zapomínat ani na další rizika – totiž na fakt, že může dojít ke znehodnocení nemovitosti vlivem třetí strany. Takových situací může nastat mnoho – například se většina sousedů odstěhuje za „lepším“ a místo nich přijdou méně movití majitelé se zvyklostmi, které nepomohou ceně při případném budoucím prodeji, sousedící sídliště může ztratit na zajímavosti a změní se jeho sociální struktura, v blízkosti nemovitosti bude vybudována infrastrukturální a obtížná stavba… To všechno se pouze velmi obtížně odhaduje a znamená to, že je třeba pečlivě posuzovat i potenciál kupované nemovitosti nebo bytu.

Nelze zapomenout ani na situaci, kdy jsou současné i potenciální budoucí platby za nájemní bydlení nižší než platby za úvěr a související výdaje s novým bydlením (příspěvky do fondu oprav, spoluúčast při péči o okolní prostory, náklady na správcovskou společnost a tak dále). V takovém případě vzniká v rodinném variantním rozpočtu rozdíl, který je nutné kalkulovat i z hlediska možnosti jeho soustavného ukládání a budoucích výnosů z těchto uložených částek.

Řešení obdobných specifických úloh (nejde jenom obydlení, takovou úlohou může být i například odhad cílového majetku, který rodina potřebuje naspořit a shromáždit k tomu, aby její současní výdělečně činní členové mohli s klidným svědomím pomýšlet na svůj postproduktivní věk) je náročné jak z hlediska použití ekonomické matematiky, tak i z hlediska ostatních vědomostí. Je nutné znát mnoho okolností takové situace a velmi pečlivě je posuzovat, nepropadat přílišnému optimismu a především přistupovat ke všem souvislostem velmi konzervativně, tedy pracovat spíše s pesimističtějšími variantami vývoje.

Luboš Smrčka je autorem knihy Rodinné finance: Ekonomika krize a krach optimismu, v níž téma dále rozvíjí.

Anketa

Jaký způsob financování bydlení upřednostňujete?

Hypotéku. (154)
 
Stavební spoření. (77)
 
Jiný. (41)
 Celkem hlasovalo 272 čtenářů

Specifická otázka bydlení >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »