Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spořitelny zvyšují úroky z vkladů!

Autor: Petr Zámečník | 04.10.2010 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 2 komentáře
Stavební spořitelny zvyšují úroky z vkladů!

Hlavním lákadlem střadatelů ke stavebnímu spoření je státní příspěvek. Ten klesne. Atraktivitu stavebního spoření tak musí vzít stavební spořitelny do vlastních rukou. A jednou z možností je úroková sazba. Kdo vám nabídne vyšší?

Stavební spoření je pro spořící klienty poměrně jednoduchým produktem. Pokud klient nepotká "mimořádnou akci", v níž by se vyhnul poplatku za uzavření smlouvy (nejčastěji 1 % z cílové částky), zaplatí tento poplatek a pravidelně hradí přibližně 300 Kč ročně za vedení účtu. Na oplátku dostane lehce úročený účet a štědrý státní příspěvek.

Stát ale musí šetřit a není divu, že se poohlédl i po stavebním spoření, kam ročně vkládal přibližně 14 mld. Kč. Štědrý státní příspěvek tak již nebude tak štědrý a stavební spořitelny se musí činit samy. A činí se.

Není tomu ani 14 dní, kdy Vláda schválila s konečnou platností změny ve stavebním spoření, a již stavební spořitelny zareagovaly. Raiffeisen stavební spořitelna poněkud zvláštně - ohlášením, že eviduje zvýšený zájem o stavební spoření... finanční zprostředkovatelé to přitom již delší dobu vidí jinak. Některé další ale zvedly hlavu a vzaly osud do vlastních rukou.

Co se mění ve stavebním spoření

  • státní příspěvek za rok 2010 bude zdaněn 50% daní z příjmů
  • státní příspěvek od roku 2011 bude 10 % z naspořené částky, max. 2 000 Kč
  • úroky z vkladů na stavebním spoření budou zdaněny standardní 15% sazbou daně z příjmů
Zdroj: Komu se vyplatí "osekané" stavební spoření?

Wüstenrot - stavební spořitelna: Úrok 2,5 %

První krok a průlom do stavebního spoření udělala v pátek Wüstenrot - stavební spořitelna. Zatímco standardní úrokové sazby u spořících tarifů čítají 2 % ročně, Wüstenrot - stavební spořitelna zvýšila svou sazbu z 2,2 % na 2,5 %. Získává tak vyšší náskok nad ostatními konkurenty a jako první reaguje na snížení atraktivity pro klienty.

Vyšší úroková sazba je doplněna ještě dálniční známkou "zdarma" (tedy v ceně jiných produktů). K jejímu získání ovšem klient musí uzavřít stavební spoření s cílovou částkou 250 tis. Kč a k tomu povinné ručení u pojišťovny Wüstenrot.

Zvýšení úrokové sazby opticky vypadá velmi dobře, na druhou stranu ani ne zcela kompenzuje zavedení zdanění úroků daní z příjmů od příštího roku. Po zdanění získá klient úrokový výnos 2,125 % ročně. Na třetí stranu ale u ostatních stavebních spořitelen, pokud nepřistoupí také ke zvýšení sazeb, dojde ke snížení úrokového výnosu po zdanění na 1,7 %.

Modrá pyramida: Vyšší úrok 2 % + 2 %

Vyšší úrok v rámci nového produktu "Moudré spoření" od dnešního dne nabízí také Modrá pyramida. Její přístup je ale poněkud odlišný. Prostředky na stavebním spoření klientům zúročí standardními 2 %, ovšem vklady, které provedou v prvních čtyřech měsících po založení smlouvy, bude úročit v prvním roce 4 %.

Produkt "Moudré spoření" bude nastaven na úrovni 2 % + 2 % nejméně do konce ledna příštího roku. Poté může stavební spořitelna změnit jeho parametry. I pak by ale měl zůstat stejný systém úročení, kdy základní úrok se vztahuje na celé vklady po celou dobu spoření, a rozšířený úrok na vklady v prvních měsících smlouvy na dobu jednoho roku.

"Neúroková" lákadla stavebních spořitelen

Stavební spoření není jen o spoření a úrokových sazbách z vkladů. Stavební spořitelny se snaží nalákat klienty také na úvěrové produkty, ale i prostřednictvím nejrůznějších akčních slev a nabídek.

Tip:

Kromě uvedených akčních nabídek přišla ČMSS s dalším "zvýhodněním". Klienti, kteří mají úročení smlouvy ve výši 3 %, mohou do konce roku přejít na tarif Invest nebo Perspektiv při zvýšení cílové částky zdarma. Tedy, zaplatí 1 % z navýšení cílové částky, ale nepřijdou o připsané úroky (pochopitelně jejich nová úroková sazba bude nižší, ve výši 2 %). Pokud tíž klienti přejdou při zvýšení cílové částky na úvěrový tarif Atraktiv, zaplatí místo standarního poplatku ve výši 2/3 dosud připsaných úroků jen 1/3 připsaných úroků.

Dalších kroků na zatraktivnění stavebního spoření ČMSS se možná ještě dočkáme. Rostilav Trávníček, ředitel komunikace ČMSS, k našemu dotazu ohledně možného zvýšení úrokových sazeb odpověděl: "Příslušná opatření pro toto období máme samozřejmě rozpracována a připravena pro uvedení na trh.  Podrobně o nich budeme informovat v nejbližších týdnech."

Obdobně odpověděla též Štěpánka Čepická z Raiffeisen stavební spořitelny: "Našim klientům se snažíme nabízet co nejvýhodnější produkty, a proto v současné době analyzujeme naši produktovou nabídku a zvažujeme možnosti, jak ji dále vylepšit. O veškerých novinkách budeme včas informovat."

Stavební spořitelna České spořitelny
(Buřinka) oproti přehledu z úvodu září rozšířila akční nabídku o batoh Puma ke každé smlouvě a zároveň prodloužila akci úvěr Hypo Trend bez poplatku až do konce letošního roku. "Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) vsadila na rozšiřování a zvyšování komfortu služeb poskytovaných klientům. Její opatření  směřují především do oblasti zkvalitňování klientského servisu a atraktivních nabídek, a proto o zvyšování úrokových sazeb u smluv o stavebním spoření v nejbližší době neuvažuje, do budoucna je však nevylučuje," uvedla k našemu dotazu Zdeňka Blechová, tisková mluvčí SSČS.

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Stavební spořitelny zvyšují úroky z vkladů! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »