Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavebnictví se dočká oživení až v roce 2011

Autor: Luboš Svačina | 01.02.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Stavebnictví se dočká oživení až v roce 2011

Sonda mezi stavební společnosti signalizuje, že obrat ve vývoji stavební produkce příjde nejdříve v roce 2011. Důvodem dalšího poklesu v letošním roce bude především utlumení státních zakázek a přetrvávající obavy obyvatel ČR z budoucího vývoje a případné ztráty zaměstnání, vyplývá z kvartální studie CEEC Research.

Z průzkumu agentury CEEC Research, která v pravidelných intervalech sleduje vývoj v oboru stavebnictví ve Střední a Východní Evropě, vyplývá, že výkonnost českého stavebnictvím bude pravděpodobně klesat i v letošním roce. I přesto, že velká část zástupců stovky oslovených stavebních společností očekává i v letošním roce pokles objemu nových zakázek, jejich očekávaní se v mnohém zlepšila. Před čtvrt rokem byla nálada mezi managementem stavebních společností mnohem horší.

Kam se bude vyvíjet trh?

Podle údajů Českého statistického úřadu kĺesala tuzemská stavební produkce v období od listopadu 2008 do listopadu 2009 meziročně o 2,7 %. Více než polovina oslovených firem předpokládá, že pokles nových zakázek bude pokračovat i v letošním roce. Z průzkumu CEEC Research vyplynulo, že pokles celého sektoru by měl v roce 2010 činit 3 % a postupná stabilizace odvětví by se mohla dostavit již v roce 2011. Přitom, možná překvapivě platí, že pesimismus je znát spíše u větších společností, než u těch středních nebo menších.

„Ačkoliv v letošním roce očekáváme kladný růst české ekonomiky (zhruba 2%) po loňském propadu, tak situace v podnikové sféře zůstane hodně podobná té loňské. Očekáváme proto další propad fixních investic. Další složkou české ekonomiky, která bude klesat, bude spotřeba domácností. Důvodem je pokles pracovních příjmů. Proto stavebnictví, ať už spojené s investicemi nebo s rezidenčními investicemi, nečeká výrazné oživení,“ komentuje svůj odhad David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Proč překvapivě? Rozsahem velké stavební společnosti se velmi často účastní státních stavebních zakázek, kterých se ekonomický propad ČR zatím příliš nedotknul. Podle dat Českého statistického úřadu rostlo inženýrské stavitelství v říjnu loňského roku o 14,7 %. Naopak oborem, který naplno zasáhl pokles poptávky po bydlení, nových kancelářích a skladech je pozemní stavitelství, které v loňském říjnu meziročně ztrácelo 7 %. (ČSÚ již publikoval i listopadová data, ty jsou však zkreslena výrazně příznivějším počasím v listopadu 2009 v porovnání s listopadem 2008)  

Současná situace na trhu pozemního a inženýrského stavitelství se samozřejmě odráží také v tom, jaký vývoj stavaři v této oblasti očekávají. Ze závěrů studie plyne, že firmy očekávají v letošním roce 3,5% pokles pozemního stavitelství a 1,7% úbytek zakázek v inženýrském stavitelství.

Graf 1: Očekávaný vývoj stavebnictví v letech 2010 a 2011

Zdroj: Kvartální analýza stavu a vývoje českého stavebnictví 01/2010, CEEC

„Státní sektor bude rozdělen na dvě období. Před volbami to bude fáze úspor naordinovaných "úřednickou vládou" a poté fází přípravnou vládou politickou, ale opět, zakázek stavebních bude méně. I přes nutnost šetření je možnost rychlejšího oživení poptávky po stavební výrobě a trumfy drží česká vláda. Jednou z cest nastartování růstu by mohlo být urychlení podmínek pro PPP projekty,“ uvedl Martin Kouřil, místopředseda představenstva společnosti Stavby a.s.

„Bohužel si myslím, že se důsledky propadu celé české ekonomiky ještě budou výrazně projevovat. Zejména v oblasti infrastruktury, která není naší doménou, se doposud dařilo financovat veřejné zakázky. Velmi často se tak dělo s přispěním fondů Evropské unie. Tímto řada stavebních firem nahrazovala výpadek investic v privátním sektoru. Krize však způsobuje i propad příjmů rozpočtů municipalit či krajů, což jen na Vysočině představuje pokles o 500 milionů korun! Do složité situace se tak dostanou nejen společnosti zaměřené na pozemní stavitelství, ale i firmy realizující silniční a železniční stavby,“ František Vaculík, generální ředitel a předseda představenstva, PSJ, a.s.

Situace z pohledu samotných firem

Co se týče vývoje samotných stavebních společností, nikoliv trhu jako celku, celkem 52 % dotázaných  společností očekává v letošním roce růst svých tržeb (zpravidla velice mírný, maximálně do pěti procent). Druhou část (44%) tvoří společností, které naopak očekávají pokles, zpravidla v rozmezí od 0 do 15%.

Graf 2: Očekávaný vývoj tržeb jednotlivých stavebních společností

Zdroj: Kvartální analýza stavu a vývoje českého stavebnictví 01/2010, CEEC

Graf č. 2 zachycuje také výrazně optimističtější pohled oslovených firem do roku 2011. V tomto roce očekává 72% respondentů růst svých prodejů. V souhrnu, za celý trh, předpokládají stavební firmy v roce 2011 nárůst prodejů o necelá čtyři procenta.

"Pozemní stavitelství bylo v roce 2009 výrazně zasaženo propadem poptávky, způsobené nepříznivou finanční situací domácností a firem. Rostoucí nezaměstnanost, minimální růst reálných mezd a restriktivní politika státu bude i v roce 2010 omezovat poptávku lidí po vlastním bydlení. Investiční aktivita firem i v tomto roce nadále bude tlumena nízkými ziskovými maržemi a zpřísněnými úvěrovými podmínkami. Neutěšená situace ve veřejných rozpočtech však nebude letos umožňovat ani výraznější růst produkce inženýrského stavitelství, které bylo v roce 2009 hlavním tahounem růstu českého stavebnictví," uvedla Kamila Fialová, makroekonomická analytička Komerční banky. 

Všechny stavební firmy se shodly v jednom. Za současným poklesem vlastních zakázek je slabá poptávka na trhu. Až na druhém místě uvádí konkurenci. Nedostatek zakázek samozřejmě znamená také výrazný pokles vytíženosti vlastních kapacit a zeštíhlování provozu. Samy stavební firmy udávají, že hlavním úkolem pro následujících 12 měsíců je zvýšit efektivitu fungování.

"Převis nabídky kapacit nad poptávkou vede k tomu, že investoři zvyšují tlak na snižování cen, což vede nejen ke zhoršování ekonomické situace některých firem, jejich balancování na hranici bankrotu, ale i ke snižování kvality prací, ve snaze dostat se na požadované parametry investorů. Osobně vidím nebezpečí pro budoucnost i v tom, že některé firmy snižují stavy zaměstnanců a to i propouštěním profesně zdatných techniků a dělníků, což vede opět k dalšímu snižování kvality, růstu reklamací a tím i zvyšování nákladů," upozorňuje Jiří Požár, předseda Krajské stavební společnosti SPS Pardubického kraje a člen předsednictva SPS.


Poznámka: Zdrojem údajů a citací je Kvartální analýza stavu a vývoje českého stavebnictví 01/2010, kterou připravil CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG Česká republika, Ipsos a rovněž také za podpory společností Rigips, Credos a Phoenix Zeppelin.

Anketa

Stavebnictví se dočká oživení až v roce 2011 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »